Денонощно проверяват заведения и интернет за опасния райски газ (Обзор)
- Корнелия Нинова: Някой печели много пари за сметка на здравето и живота на децата
- Тя праща Комисията за защита на потребителите, докато не се приеме законова регулация
- Глоба до 25 хил. лева за продавачите
Започват масирани и денонощни проверки в барове, заведения и дискотеки за продажба и употреба на райски газ. Те ще се осъществяват от Комисията за защита на потребителите (КЗП). Това обяви вицепремиерът и министър на икономиката в оставка Корнелия Нинова.
Тя разпореди проверките два дни след публикация на “24 часа”, в която е описано как и деца вече дишат райски газ. Към момента бутилки с диазотен оксид се продават свободно и легално и по заведения, и в интернет. Затова Нинова е насочила проверки за продажбата на опасното вещество в социалните мрежи.
Когато се идентифицира продажба, ще се издава акт за временна забрана, тъй като към момента няма закон, който да пази децата от употребата на опасното вещество.
Нарушителите, които продават райски газ въпреки издаден такъв акт от КЗП, подлежат на глоба до 25 хил. лв.
Според Нинова употребата на райски газ е заради два проблема - чиновническо безхаберие и липса на закон, който да урежда този въпрос.
Затова парламентарната група на БСП ще внесе законодателни промени в Закона за закрила на детето, които ще забранят продажбата на райски газ така, както е забранена и продажбата на цигари и алкохол на лица под 18 г., обясни лидерката на социалистите.
Ден по-рано писма до институциите с искане да се забрани продажбата на газа на непълнолетни разпрати омбудсманът Диана Ковачева. А малко след брифинга на вицепремиерката тя обяви, че вече е внесла такива законови изменения (виж долу).
“Няма никакво съмнение, че някой печели много пари на гърба на живота и здравето на децата. Тук компромиси не трябва да има. За детски животи става дума”, заяви Нинова.
На 15 май е имало заседание на Националния съвет по наркотични вещества, на което участниците са установили опасността от това вещество и са решили, че тепърва трябва да правят анализ за нуждата от предприемане на изменения на законодателната рамка. Не се знае колко време ще върви този анализ, отбеляза тя. И Нинова даде пример с други европейски страни, забранили продажбата на райски газ на непълнолетни поради рисковете за здравето им и дори смърт - Франция, Ирландия (където още от 2010 г. е незаконно диазотният оксид да се продава като психоактивно вещество), Дания. В Литва не е разрешена продажбата на дребно, както и по пощата. В Нидерландия също са започнали работа по законодателни и регулаторни мерки, насочени към ограничаване на достъпността му за употреба за развлечение и гарантиране на законното (подходящото) му използване за технически цели или като хранителна добавка.
“Не може да чакаме да се случат някакви трайни увреди, след като райският газ има потенциал да създаде зависимост, особено ако е толкова лесно достъпен. Не съм убедена, че забраната за продажба ще ограничи употребата му, след като за детски и рождени дни поръчката се взема от родителите”, коментира по-рано пред bTV д-р Цветеслава Гълъбова, директор на психиатричната болница “Св. Иван Рилски”.
Омбудсманът вече внесе промяна в Закона за закрила на детето
Само ден след като настоя за дискусия и мерки за забраната за продажба на райски газ на непълнолетни, омбудсманът Диана Ковачева внесе в Народното събрание промяна в Закона за закрила на детето. Новата ал. 5 на чл. 5б ще забрани предлагането, продажбата, включително онлайн, и употребата на газа от деца.
“Интернет сайтовете за електронна търговия трябва да посочват забраната за предлагане и продажба на райски газ на непълнолетни лица на интернет страниците си”, добавя Ковачева.
В понеделник тя обяви, че е изпратила препоръки до здравното министерство, КЗП и парламентарната здравна комисия.
Тя настоя КЗП да осъществява административен контрол върху целия вътрешен пазар, за да се спре разпространението на опасната стока сред децата. Ковачева припомни, че има решение на Националния съвет по наркотични вещества за изготвянето на становище за употребата на райски газ и попита здравния министър в оставка д-р Асена Сербезова какво е направено по темата.
“Това е сериозен проблем, който трябва да бъде решен на законодателно ниво. Вече има редица държави, които са отчели рисковете при употребата на райския газ и са предприели действия, които ограничават продажбата му”, пише в мотивите си омбудсманката.
Тя очаква и широка информационна кампания за опасностите от дишането на балоните с райски газ. (24часа)