Ливадна пеперуда яде слънчогледа в Добричка област
Започват пръскания с щадящи пчелите препарати
Нападение на ливадна пеперуда поразява засетите площи със слънчоглед в Добричка област, алармират зърнопроизводители. „Вредителят се храни с листата на слънчоглед, царевица, люцерни, тя е всеядна“, каза Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите. Има поразени площи в Крушарско, по пътя Добрич-Силистра.
“Подадени е информация за проблема още миналата седмица. В четвъртък късно разбрахме, че има издадена заповед на министъра на земеделието с разрешените препарати, начина на пръскане и т.н.. В момента е обявен каламитет. Има унищожени по-малки полета, части от полета“, обясни Жекова. Тя казва още, че, ако не се напръска навреме, може да има 100 процента унищожение на посева.
„Първото заявление за пръскане в Добричко беше за миналата събота. Ние ще го контролираме“, заяви директорът на Регионалната агенция по безопасност на храните Стелияна Генчева.
„Има издадена заповед от Министерството на земеделието. От понеделник започнат третиранията с препарати, които щадят изключително пчелите“, добавиха от пресцентъра на Агенцията по безопасност на храните.
„Имаме информация, че има малки нападения на ливадната пеперуда по места“, каза доц. д-р Галин Георгиев, зав. отдел „Селекция на слънчогледа“ в Добруджанския земеделски институт-Ген.Тошево. Той припомни, че е забранено пръскане с инсектициди по време на цъфтежа на слънгогледа, а, ако се пръска, той ще прогони пчелите.
“Много е деликатна ситуацията“, посочи той. Вредителят може да да се появи по всяко време, може да даде до три поколения годишно.
„Тази година се появиха условия за каламитет и да започне да унищожава не само слънчогледа, но и царевицата“, каза още Георгиев.Появата на вредителя се дължи на повече заплевеляване и други фактори.
„Положението не е нормално, но не и фатално, трябва да се наблюдават всеки ден нападнатите площи“, обясни Георгиев. Той прогнозира, че добивите при слънчогледа тази година ще бъдат по-ниски от миналогодишните, но достатъчно.
„Последният месец има засушаване, по време на цъфтежа температурите са много високи, трудно опрашване и др.“, твърди ученият. В Добричка област с културата са засети над 800 000 дка.