Съдилищата затрупани с дела за лоши условия в пловдивския затвор

21.07.2022 11:16 Ваня Драганова
Затворническото общежитие “Хеброс”, чието обновление предстои.
Мястото за свиждания към общежитието за осъдените в Пловдив.
Ремонти в пловдивския затвор засега не се предвиждат и осъдени печелят дела за лошите условия там.

Осъдени претендират за обезщетения на принципа “искай 100, за да ти дадат 10”

Започва основен ремонт на общежитието за изтърпяване на по-леки присъди, ще има фитнес и спортни площадки

“Осъдените не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение.”

Подобно изречение присъства в решенията по почти всички дела, които затворници от Пловдив водят срещу Главна дирекция “Изпълнение на наказанията” към правосъдното министерство.

А те са много и исковете са на принципа “поискай 100, за да ти дадат 10” –

претендират се обезщетения най-често между 50 и 100 хил. лв.,

макар да е ясно, че съдът ще постанови 10 пъти по-малка компенсация в най-добрия случай.

В годините назад затворници искаха доста по-грандиозни средства за преживените болки и страдания. Последно през юни 2021 г. излежаващ присъда в пловдивския затвор настоя да бъде обезщетен с 550 000 лв. за неблагоприятните условия, в които е бил поставен зад решетките.

Решението на административния съд беше да му изплатят 4000 лв.

Претенциите за претърпени душевни травми заради условията в килиите са сходни – липса на достатъчно жилищна площ (по европейските стандарти, пренесени в българския Закон за изпълнение на наказанията и задържането под стража на човек трябва да се полагат минимум 4 кв. метра), наличие на мишки, хлебарки и дървеници, мръсотия, прозорци, които не се отварят, лоша храна и др.

Делата протичат по сходен начин

– съдебните състави изискват от затвора справки за броя на осъдените, настанени в съответната килия, за времето, в което се твърди, че е било пренаселено. После се гледа дата по дата и винаги се оказва, че в някакъв период от време затворниците не са разполагали с по 4 квадрата площ.

Това е неподлежащо на коментар нарушение на закона и съдът постановява, че се дължи компенсация – обичайно по 3-4 хил. лв. Последното произнасяне на съда в тази посока е от 19 юли т. г. – осъденият иска компенсация от 49 500 лв. и получава 5000 лв., защото за около 2 години и половина е бил в препълнено помещение в затвора.

“Справедливият размер на това обезщетение според настоящия съдебен състав възлиза на сумата от 5000 лв., като се вземе предвид и продължителността на периода, съответно интензитетът на негативно въздействие върху ищеца вследствие бездействията на администрацията за осигуряване на необходимата минимална жилищна площ, в т. ч. и при съобразяване с актуалната практика на Европейския съд по правата на човека”, е записано в мотивите към съдебното решение.

Жалбите за насекоми и гризачи в килиите традиционно се отхвърлят,

защото от управата на затвора показват копия от договори с фирми за обработка на помещенията срещу вредители. Не се приемат и оплакванията за лоша хигиена, защото по правилник грижата за чистотата е на затворниците.

Лошите условия в затворите и арестите у нас не са тайна за Министерството на правосъдието и на 6 юли т. г. беше обявена обществена поръчка за реконструкция на затворническото общежитие “Хеброс”. То се намира срещу пловдивския затвор и там са осъдени с по-леки присъди и добро поведение.

“Със заложените строително монтажни работи в
инвестиционния  

проект за реконструкция на съществуващи сгради

на територията на затворническо общежитие от открит тип “Хеброс” се цели да се създадат съвременни условия за настаняване на осъдените лица при изтърпяване на наказанията лишаване от свобода.

Създаване на благоприятни хигиенни и санитарно-битови условия в унисон с изискванията на европейските норми и стандарти”, е обяснено в документацията.

Посоченият ценови таван е 2 273 000 лв. без ДДС. С тези пари ще бъдат обновени две от сградите в общежитието, строени между 1972-а и 1992 г. Ще бъдат изградени и санитарни възли в килиите, общи етажни бани, кухненски и спомагателни помещения, спортни площадки и спортна зала, фитнес, перално отделение и др.

Това ще реши въпроса с битовите условия, но не и с пренаселеността на помещенията, защото на този етап разширяване или ремонт на сградата на самия затвор не се предвижда. И може да се очаква, че делата ще продължат.

В проблема с условията в затворите има и още една страна – надзирателите, които работят в същите тежки условия и в чиито работни помещения също щъкат мишки и хлебарки. А те не са заслужили това с престъпления.

Въздържател се ожали, че колеги му пушат в килията

В исковете на пловдивските затворници има и екзотични претенции. Преди време осъден спечели дело срещу затворническата администрация, защото бил настанен в тясна килия, населена с пушачи, а той не обичал цигарите. Претенцията му беше за 15 000 лв., но получи 3600.

През май т. г. тричленен състав на Пловдивския административен съд разгледа претенцията на затворник да получи 50 000, защото се разболял от гастроентропатия, тъй като му давали “по един морков, една глава лук, един картоф и половин черен хляб”.  

Това оплакване вървеше в комплект с традиционните жалби за пренаселеност на килиите и наличието на хлебарки и дървеници. Решението на първия състав беше той да получи 3500 лв., но делото беше върнато за ново разглеждане, защото не е детайлно изяснено в кои точно периоди от своя престой зад решетките мъжът е пребивавал в условия, които не отговарят на стандартите, възприети от Съвета на Европа и от Съда по правата на човека в Страсбург.

Преди месец пък съдът задължи началника на Пловдивския затвор да изпрати на преглед осъден с гръбначни болки, който страда от болестта на Бехтерев.

Мъжът и преди е влизал в затвора, последната му присъда тече от 18 май т. г. В искането си до съда той твърдеше, че е ходил при лекаря в затвора, но той му казал да мине следващата седмица и го изгонил, началникът на тъмницата му казал да напише молба, но после тя била загубена.

Така затворникът карал на болкоуспокояващи, макар да имал нужда от преглед и истинско лечение. От затвора обясниха, че се прави необходимото за здравословното състояние на осъдения, но без да посочат какво точно.

При това положение съставът разпореди на болния да бъде осигурен преглед при специалист ревматолог.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>