В Иран забраняват домашните любимци

20.07.2022 16:56 Александър Трайков
СНИМКА: АРХИВ

Вълна от арести на собственици и конфискация на домашни любимци заля иранската столицата Техеран, съобщи Би Би Си. 

Наскоро полицията там обяви, че разхождането на кучета в парковете се смята за престъпление. Властите аргументираха действията си като заявиха, че мерките се предприемат, за да бъде защитена "безопасността на обществото".

Махса, която е собственичка на малко кученце се оплака, че сърцето й се къса докато животинчето я гледа с влажните си очи и я моли да го изведе навън, но тя не смее да го направи, защото се страхува да не бъде арестувана.

В същото време иранският парламент обсъжда проектозакон за "защита на обществените права срещу животните", който цели изцяло да забрани отглеждането на домашни любимци.

Според предложеното законодателство притежаването на домашни любимци ще подлежи на разрешение, издавано от специално сформирана за целта комисия. Ще бъде въведена и глоба от 800 долара за внос, покупка, продажба, транспортиране и отглеждане на редица животни, сред които котки, зайци и костенурки.

Председателят на Иранската ветеринарска асоциация д-р Пайам Мохеби, обясни, че дебатът за урегулирането на собствеността на домашни любимци е започнал преди 10 години, когато депутати предложили закон, според който всички кучета трябвало да се конфискуват и да бъдат дадени на зоопаркове или да бъдат изоставени в пустинята.

През последните 10 години дебатът за притежаването на домашни любимци толкова се изострил, че дори се стигнало до предложения в парламента за въвеждане на смъртна присъда за собственици на кучета.

Но Иран не винаги е бил толкова враждебен към животните. Отглеждането на кучета е било нещо нормално за провинциалните райони на ислямската република. А през XX в. кучето там се превръща в символ на градския живот. През 1948 г. Иран се превръща в една от първите държави въвели законодателство в защита правата на животните, даже се сформира държавна институция, която се е занимавала с това. По това време дори имперската династия на Иран - семейство Пахлави имали кучета.

Но всичко се променило след ислямската революция от 1979 г. Според исляма кучето е нечисто животно, а в лицето на ислямистите, които завзели властта в страната, то се превърнало и в символ на Запада.

Техеранският ветеринар д-р Ашкан Шемирании каза, че за момента няма регулация върху притежаването на кучета, но въпреки това полицията арестува собственици, които са извели любимците си на разходка, дори и тези, чиито животни се намират в колите им. Според него властите са се е отдали на свободна интерпретация на това, кой любимец е символ на Запада и кой не.

Д-р Шеминари допълни, че полицията е направила своеобразен "затвор" за конфискуваните животни, където те са държани в крайно лоши условия и малтретирани.

Собственици се оплакват и от недостиг на храна за любимците им, след като властите забраниха нейния внос за период от три години. Решението си те аргументираха с думите, че мярката е опит да се запазят валутните резерви на страната заради наложените западни санкции.

Но предложеното законодателство не е насочено само към кучетата. В листа на забранените животни спада и персийската котка, която е символ на страната.

Друг ветеринар от Техеран се възмущава, че сега персийските котки са забранени в собствената си родина. Според него няма никаква логика в законопроекта. Просто властите искат да наложат "железният си юмрук" върху народа.

Председателят на Иранската ветеринарска асоциация определи законопроекта като "смешен" и заяви, че ако парламентът наистина го приеме бъдещите поколения ще запомнят този момент като "денят, в който кучетата бяха забранени, само защото са кучета и котките бяха забранени, само защото са котки."

Други от От страната и света

Юбилейна конференция на БАН поставя на фокус развитието на икономиката

Институтът за икономически изследвания (ИИИ) при Българската академия на науките (БАН) организира юбилейна научна конференция на тема: „Икономическо развитие и политики: реалност и перспективи

Кметът на Разлог кумува на златни, сребърни и диамантени сватби на 56 семейства

56 семейства от община Разлог отпразнуваха своите диамантени, златни и сребърни сватби, а кметът Красимир Герчев и съпругата му Ирина им кумуваха.  5 диамантени

Магазинер отнесе 700 лв. глоба, продал 1,5 литра водка на 13-годишно в Петрич

Магазинер отнесе 700 лв. глоба за продажба на алкохол на непълнолетно дете. Районният съд в Петрич призна Е. Д. за виновен, че на 23 февруари в хранителен магазин е продал бутилка от 1

Глобиха майка, пуснала детето си само на дискотека и то се натровило с алкохол

Майка, пуснала непълнолетното си дете само на дискотека след 22 ч., бе глобена 300 лв. за нарушаване на Закона за закрила на детето. Наказанието бе наложено от директора на ОДМВР - Благоевград. А. И

Изкуственият интелект вече помага на тези, които си търсят работа

Все повече водещи специалисти по подбор на персонал призовават тези, които си търсят квалифицирана работа, да използват онлайн инструменти с изкуствен интелект

>