Поне радиация няма, отдъхнаха си в Кавала за разбилия се самолет от Ниш за Аман (Обзор)
Той пренасял боеприпаси, миналата седмица потеглял 3 пъти от летището в Бургас
Тлеещи отломки, разпръснати по нивите в близост до гръцкия курортен град Кавала, отцепено движение, прекъсване на електричеството и отчасти на водоснабдяването в района - такава е равносметката, след като украинският самолет “Антонов Ан-12” се разби на по-малко от 140 км от българската граница, а до късния следобед в неделя местните не знаеха има ли опасност от разпръснатия бял прах, забелязан след катастрофата.
Вътрешният министър на Сърбия Небойша Стефанович побърза да обяви, че не е имало нищо опасно в летящата машина. Тя била експорт на сръбска частна компания и притежавала всички разрешителни. Той уточни, че единствената връзка с Украйна е, че е ползван неин самолет.
Въпреки това още от рано сутринта в неделя гръцките власти отцепиха района и изпратиха експерти по биологична и ядрена защита на място, облечени в специални униформи, в случай че товарът се окаже радиоактивен. Периметърът е огледан внимателно с помощта на дрон. В късния следобед бе обявено, че пренасяните боеприпаси наистина не са опасни. Въпреки това кметът на Пангайо Филипос Анастасиадис забрани движението на всички селскостопански превозни средства и пешеходци в района на катастрофата, за да се предотвратят всякакви инциденти от останките на самолета, чиито части се разхвърчали на метри от мястото. Докато периметърът е почистван, са открити и човешки крайници. На борда имало 8 души екипаж от украински произход. Всички са загинали.
Пренасяни са общо 11,5 тона боеприпаси от три разновидности: 60 мм M62 минометни тренировъчни патрони, 82 мм M62 минометни тренировъчни снаряди и 82 мм минометни ракети M67, съобщава гръцкото издание Prototema. Крайната им цел била Бангладеш, но полетът трябвало да се изпълни от Ниш до Йордания.
В 2,45 ч 112 съобщава на жителите на Антифилипи и Палеохори да затворят прозорците и вратите си поради дима, причинен от падането на самолета, и пожара, последвал удара. Всички разследвания се извършват в сътрудничество със силите на гръцката армия и Комитета за разследване на въздушни произшествия. Още на следващия ден е почти изцяло възстановено електричеството и е поправен проблемът с водоснабдяването.
Междувременно стана ясно, че разбилият се самолет потеглял 3 пъти от летището в Бургас през изминалата седмица. Той изпълнил няколко курса до Жешов, Полша. Във фаталния 16 юли машината извършила два полета. Първият бил от Анкара до Ниш, като кацнала в сръбския град в 14,09 ч местно време. В 18,36 ч излита за Аман, но така и не стига до столицата на Йордания заради повреда в един от четирите двигателя и катастрофата край Кавала. Пилотът поискал да кацне аварийно, но това така и не се случило. Местни жители, заснели видео, твърдят, че още преди сблъсъка се е виждал пожар на самолета.