Спор за националния ни празник се превърна в урок по история за депутатите (Обзор)
24 май да замени 3 март, поискаха от ГЕРБ. Липсата на кворум провали вота и промените останаха висящи
Разпра, която започна с това дали 24 май да стане национален празник и да замени сегашния 3 март, превърна парламента в класна стая, където близо 4 часа депутатите си изнасяха уроци по история.
В петък те трябваше да обсъждат 4 законопроекта за изменения в Кодекса на труда, сред които текстове за платения отпуск по бащинство и за неплатения отпуск на депутатите. Дългите и протяжни дебати обаче се концентрираха основно върху предложението на ГЕРБ Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност да стане национален празник.
Трети март отправя сигнал, че ние сме благодарни на Русия. На тази дата българите благодарят на руските братя освободители. На 3 март винаги редом до българското знаме е редно да се вее руското знаме. Това е сигналът, който България отправя с националния си празник, каза депутатът от ГЕРБ Радомир Чолаков. И обясни, че зад всяка друга дата освен 24 май “пробива сянката” на една велика сила, без която ние не можем”. Великата сила каза, че кирилицата е дошла от македонските земи, припомни още Чолаков.
Урока по история продължи Петър Кънев от БСП, които изненада депутатите, че
датата 24 май е официален празник на Русия
Съпартиецът му Филип Попов пък обясни, че обикновено националните празници са свързани с независимостта и свободата.
Мерзко, недостойно и нечистоплътно е от българския парламент да се противопоставят българките празници. 3 март обединява българския народ, скочи лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов. И видя политически причини точно сега да се сменя датата на националния празник. Нека да не правим като нашите братя в Северна Македония, нека не извращаваме историята. Целият този спор е абсолютно излишен, каза Костадинов.
На 3 март България се освобождава от османско робство и могат да се срамуват само националните предатели и тях замерят с топки, обясни Георги Георгиев от “Има такъв народ”.
Нашата азбука е създадена от Климент Охридски, а не от светите братя, припомни пък Юрий Козлов от “Продължаваме промяната”.
Ако не беше 3 март - какво щяхме да правим на 24 май? Щяхме да честваме празник на турската азбука. Щяхме да бъдем турски султанат. Ако не бяха руснаците - тези, които Вазов ги описва, включи се в спора и Иван Петков от БСП.
Ако нямаше 24 май, нямаше да има 3 март. Няма турски букви, те пишат на латиница, а по онова време пишат на арабски. Явно сте продукт на слабата образователна система, отвърна му Тома Биков от ГЕРБ.
Христо Иванов пък поиска
комисия и дискусия за националния ни имидж
Съпредседателят на ДБ бе категоричен, че мястото на това решение не е в Кодекса на труда, но иначе темата била много важна. Лятото ни подвежда, предстоят тежки времена, нека не се подвеждаме по лесното - да се нацепваме, каза още той. И обясни, че ще гласува знаково “за”.
Нашето предложение не може да се обвързва с политическа кампания, не търсим политически дивиденти, категорична бе обаче Деница Сачева от ГЕРБ. И призова депутатите да се обединяват и за каузи, а не само при кризи.
Още три предложения за промяна в Кодекса на труда бяха внесени, но не станаха обект на депутатското внимание.
“Възраждане” предлага родителите да имат по още един ден отпуск за всяко дете, но не повече от 4 в годината. Те искат и народните представители да запазват правото си да се върнат на предходната си работа или длъжност, независимо каква е тя, като за времето на мандата си са в неплатен отпуск.
Министерският съвет пък е внесъл промени в Кодекса на труда бащите да имат право на допълнителен платен отпуск от 2 месеца, който може да се използва целият наведнъж или на части до навършване на 8-годишна възраст.
В крайна сметка до гласуване на проектите така и не се стигна, след като се оказа, че в пленарната зала няма кворум.