Ако "Булгаргаз" осигурява доставки месец за месец, зимата ще ни изненада
Унгария обявява извънредно енергийно положение, което включва забрана за износ на ел. енергия и природен газ. Още миналата есен обърнах внимание, че ако не се намери решение на ниво ЕС или поне регионално, ще видим енергиен национализъм и бодро сме тръгнали в тази посока.
В същото време Сърбия договаря нов тригодишен договот с "Газпром" на цена, значително под пазарната, но сключва и договор за внос на въглища от мини "Марица Изток" и преговаря за доставки на азерски газ от следващата година.
Това са две страни, които най-вероятно ще са последните в Европа, които ще видят спиране на доставките на руски газ, имат местен добив на газ, който покрива около 15-20% от потреблението, но и двете търсят алтернативи.
Всичко това се случва в контекста на призиви за възобновяване на преговорите на "Булгаргаз" с "Газпром" и сравнение каква би била цената, по която евентуално бихме могли теоретично да купуваме газ от нея. Тук трябва да се отбележат три неща:
1) Евентуалната цена на "Газпром" може да се изчисли приблизително и не е много различна от тази, която "Булгаргаз" плаща в момента; разликата е, че сега се преговаря с няколко страни, а не с една, както преди;
2) Уговорките, че "Булгаргаз" може да промени формулата за изчисляване на тази цена изглеждат малко странни, защото договорът изтича в края на годината, т.е. евентуално могат да влязат в сила с подновяването му;
3) Отдавна дебатът и политиката за газовите доставки в цяла Европа не се базира на цени, а на сигурност на доставките. Русия не е надежден търговски партньор и няма да се уморя да го повтарям.
Ако последните месеци са използвани за преговори и сме по-близо до сключване на нов дългосрочен договор с един или няколко други доставчика, то цената за есента и зимата може да е по-ниска от сегашната. Подобен дългосрочен договор обаче не може да бъде сключен от края на април, когато прекъсват руските доставки, до средата на май, когато влиза в сила ценовото решение на КЕВР; необходимо е малко повече време. Ако обаче това време не се използва разумно и се окажем в ситуация, в която "Булгаргаз" трябва да осигурява количествата месец за месец, зимата пак ще ни изненада.