Безработните спаднаха до 139 хил. през юни
Регистрираните безработни през юни спаднаха до 138 799. Това е с 8678 по-малко спрямо броя им през предходния месец. А в сравнение с година по-рано те са 31 917, съобщиха от Агенцията по заетостта.
Продължаващото снижение на безработните спрямо предходния месец се дължи в голямата си част на стартиралите регионални програми за заетост. Чрез тях общините осигуряват нужната работна ръка за комунални и екологични дейности, а тази година и бизнесът получава подкрепа за наемане на работна сила, за да преодолее икономическите и социални последствия от COVID-19 епидемията. Така регионалните програми помогнаха на повече от 8000 безработни в неравностойно положение да започнат работа, да възстановят трудовите си навици и да си осигурят доход.
През месеца са регистрирани нови 22 060 безработни. Те са с 2361 повече от предходния месец, а на годишна база се наблюдава ръст от 1519 лица. Други 736 души от групите на търсещите работа заети, учащи и пенсионери също са се регистрирали в бюрата по труда през месеца.
Започналите работа безработни през юни са 22 744 или със 7865 повече спрямо май. В сравнение със същия месец на предходната година те са с 3 346 по-малко. Работа чрез бюрата по труда откриха и 239 лица от групите на пенсионерите, учащите и заетите.
Поради големият брой започнали работа по регионални програми към общините този месец държавното управление доминира в разпределението на заетите по сектори с близо 36%. Следват сектор „Преработваща промишленост“ – с 13,7%, сектор „Търговия“ – с 11,4%, „Хотелиерство и ресторантьорство“ – с 9,4%, „Строителство“ – с 4,3%, „Селско стопанство“ – с 4,0% и др.
11 691 безработни от рисковите групи са били назначени на субсидирани работни места през месеца – 9 842 по програми и мерки за заетост и 1 849 – по схеми на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”.
Заявените работни места на първичния пазар на труда през юни са 22 417 или с 9466 повече от предходния месец. Спрямо същия месец на 2021 г. те са с 2789 повече. Преобладаващо свободни работни места в реалната икономика са заявени в преработващата промишленост (20,2%), следват хотелиерството и ресторантьорството (14,2%), търговията, ремонтът на автомобили и мотоциклети (8%), административните и спомагателните дейности (4,6%) и образование (4,5%).
Най-търсените от бизнеса професии през месеца са: работници в добивната и преработващата промишленост, строителство и транспорт; персонал, зает в сферата на персоналните услуги; работници по събиране на отпадъци и сродни на тях; машинни оператори на стационарни машини и съоръжения; продавачи; квалифицирани работници по производство на храни, облекло, дървени изделия и сродни; работници в селско, горско и рибно стопанство; чистачи и помощници; помощници при приготвяне на храни; персонал, полагащ грижи за хората и др.