Френското предложение отново се обсъжда в македонския парламент
Протестите отвън продължават 12-и пореден ден
И днес ще има протест срещу френското предложение за вдигане на българското вето и отблокиране на преговорите за евроинтеграция на Северна Македония.
Организаторите обявиха, че поредната демонстрация е насрочена за 11 часа (местно време). Очаква се да бъде блокиран булевардът пред сградата на парламента, пише македонското издание "Фактор".
В парламента ще продължи заседанието, на което депутатите обсъждат т.нар. френско предложение за старт на преговорния процес за членство в ЕС.
Първият ден от заседанието на парламента в четвъртък бе белязан от протести на опозицията, вой на вувузели и освирквания, които попречиха на изказването на премиера Димитър Ковачевски пред депутатите.
На фона на силен шум македонският премиер все пак успя да каже, че това е историческо заседание. Той обясни, че е отхвърлил първоначалното предложение на Европейската комисия, което, по думите му, било "набор от идеи", но не е официално и следователно не е приемливо за гражданите на Македония. „Казах НЕ, защото този набор от идеи не гарантираше статута на македонския език в преговорите. Основата не беше добра. Ние настояваме, че никой не може, няма право и няма да преговаря за македонския език, неговата специална историческа, културна идентичност и неприкосновеност“, добави той.
Ковачевски предложи на депутатите да приемат преработеното предложение и да „продължат напред“ със защитено минало, стабилно настояще и по-добро бъдеще.
По-рано председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се обърна към депутатите, като ги призова да подкрепят ревизираното френско предложение.
Докато тя изнасяше реч пред македонските депутати в Собранието, навън хиляди хора протестираха. Група демонстранти хвърляха кубчета лед и яйца по сградата на парламента.
Френското предложение бе подкрепено преди това от коалиционните партньори на управляващите от СДСМ, президента на Северна Македония Стево Пендаровски и опозиционните албански парламентарни партии.
Опозиционната партия ВМРО ДПМНЕ повтори, че става дума за побългаряване, че няма гаранции за националната идентичност и че няма да подкрепи промяната на конституцията.
В крайна сметка депутатите няма да гласуват "за" или "против" френското предложение, а за заключения, които да дадат насоки на правителството как да води процеса на преговори с ЕС, уточнява Alsat.