Доц. Огнян Минчев: Събирате урните от 100 секции и броите публично - така се къса купеният “хартиен” вот

14.07.2022 17:15 Мила Гешакова
Огнян Минчев.

С третия мандат да се състави програмно правителство, зад което косвено стоят повечето политически сили

- Хартиената бюлетина, която БСП и ГЕРБ искаха да върнат, не успя досега да влезе в дневния ред на този парламент. Това не вещае ли още отсега ниска избирателна активност при следващ вот и минус 300-600 хиляди българи, които няма да стигнат до урните?

- Безспорно има връзка между избирателната активност и възможност за вот с хартиена бюлетина. Значителна част от по-слабо образованите и по-възрастните гласоподаватели трябва да преодоляват психологическа бариера, за да гласуват с машина. Това, естествено, се отразява върху броя на получените гласове за партии - предимно БСП, ДПС и ГЕРБ, за които този тип гласоподаватели са съществена част от избирателния им корпус.

- Ако вотът с хартиена бюлетина бъде реабилитиран, какъв е начинът да не бъде компрометиран като изкривяващ изборния резултат чрез контролирани и купени гласове?

- В битката между хартиената бюлетина и машината дебатът обрасна с доста митологеми и идеологеми. Нещата са доста простички - както значителна част от избирателите на БСП, ДПС и ГЕРБ изпитват трудности да гласуват с машините, така за тези на “Промяната”, “Демократична България”, а вероятно и на други партии, които са по-скоро млади хора, машините са предимство, защото лесно боравят с новите технологии. Прибавете към този аргумент и следващ - че чрез гласуването с машини се избягва купуването на гласове.

- А дали наистина е така?

- По принцип всяка система за гласуване е податлива на технологизиране с оглед пробиви, купуване на гласове или контролиран вот в по-широкия смисъл на думата.

Контролираният вот у нас е по-разпространен при гласуването с хартиената бюлетина, защото е имало възможност да се усъвършенства с години като единствен начин за упражняване на вот.

Аз лично, понеже от 2009 г. участвам последователно в опити за наблюдаване и коригиране на изкривявания на вота, мога със сигурност да кажа, че технологиите за купуването на гласове се развиват по-успешно, отколкото тези за разкриването им. Най-малкото защото зад покупката на вот стоят много повече пари, отколкото зад усилията за разкриването й.

- Машинният вот гарантира ли категорично честността на вота? Европа го заряза, значи и в него има тъмни практики.

- Машинният вот далече не е застрахован срещу манипулации, включително и срещу фалшифициране на вота. Софтуерът е сфера, в която хакерството е в състояние да модифицира и най-добре защитения програмен пакет, призван да осигури честност на вота. Това е и причината всички развити индустриални страни, с изключение на САЩ, където има машинно гласуване, да се откажат от този начин на гласуване, тъй като хакери са в състояние да деформират изборния резултат.

В България това също е възможно да се случи и колкото повече време минава в практикуване на машинния вот, толкова по-големи стават рисковете подобни пробиви да бъдат осъществени.

- Защо у нас е толкова силна и дори явна практиката за пазаруване на гласове и депутати?

- Предполагам, че тази практика я има в повечето общества, но всяко сред тях е уязвимо от нея по различен начин.

Едната от причините за пазаруването на гласове в България е в слабостта на институциите, другата - социално-психологическата

нагласа у нас всичко да се продава обидно евтино

Този процес набъбна опасно на национални избори след 2005 г. А на равнище общински избори пазаруването на гласове съществува още от 90-те години на миналия век и като обхват, и като технологии за контрол и купуване на вот.

- Дадохте идея за регионални преброителни центрове като спирачка за опорочаване на хартиения вот.

- Основният проблем е, че тези, които поръчват и налагат купения вот в практиката, са в състояние директно да видят резултата от усилията си в секционните протоколи. В една ромска или каквато и да е друга махала, ако аз купувам 200 или 300 гласа, мога след това да ги видя в протокола на секционната комисия. Не ги ли видя, следват наказания за поелите антажимента, но не успели да го реализират.

Има механизъм за неутрализация на такива опити и това са точно районните преброителни центрове. Те събират на едно място запечатаните урни от 100-150 избирателни секции, транспортирани до такъв център след края на изборния ден под контрола на полицията и на граждански активисти. Там се разпечатват публично пред медии и камери и бюлетините се изсипват на обща маса. Започва броене, като камерите осигуряват видимост, че то е стриктно и честно.

Такава преброителна процедура затруднява

и производството на невалидни бюлетини,

тясно свързани с практиките на контролиран и купен вот. Ако преброяването не е публично, е достатъчно член на СИК да драсне по една запетая на 10 бюлетини и да ги направи невалидни. Пред камерите на районния преброителен център това е много по-трудно да се постигне.

Най-голямата полза от тези центрове е, че се къса връзката между секционния протокол и купените гласове - кой как е гласувал остава тайна.

- Какво още може да се направи?

- Да се освети в максимална степен участието на организираната престъпност като мрежа за купуване и контролиране на гласоподаването. При последните 2-3 избора видяхме как полицията се мобилизира да намали купените гласове. Ходиха, писаха протоколи на партийни активисти, но това е само

вкарване на пара

в свирката,

както се казва. Защото всъщност партийните активисти поръчват и потребяват купените гласове, но не ги организират. Мрежите на организираната престъпност са тези, които разполагат с реалната власт в повечето провинциални населени места у нас и тъкмо те организират купуването на гласове и реализирането им по време на изборите. Затова, ако наистина искате да спрете този процес, обръщайте по-малко внимание на технологията на гласуване, а повече на начините за ограничаване и изтласкване от изборите на криминалните мрежи.

- С вас говорим за избори, обаче мнозина се питат защо всички се втурнаха към този трети мандат, вместо да се солидаризират с ПП за осъществяване на първия? И ще излезе ли нещо от третия опит?

- Мога да кажа само, че шансът не е голям. От третия опит може да излезе ново правителство, ако по някакъв начин се вземат гласовете на “Има такъв народ”, без да са под контрола на старшина Тошко и те да бъдат приобщени по някакъв начин към мнозинството, за да постигнат заветните 121 гласа. За мен обаче това е нереалистичен и много нестабилен вариант.

- Кой е реалистичният?

- Реалистично е с третия мандат да се сформира по-скоро едно неполитическо, експертно, програмно, както щете го наречете, правителство, зад което косвено стоят повечето политически сили, след като са се договорили, че не им трябват избори сега, а примерно след година. Сега има много законодателна работа и политически решения, които не търпят отлагане, които не предполагат служебен, безконтролен от парламента кабинет да ги върши. Ако те се съгласят с тази идея, тогава е възможен кабинет с третия мандат. Той няма да бъде силен, защото няма да има пряк политически гръб. Но поне е по-доброто решение от служебно правителство. Както е тръгнало от миналата година, може пак да станем свидетели на 2-3 служебни правителства, преди да сме в състояние да формираме парламентарно мнозинство.

- Последен въпрос - какъв ще е изходът от предсрочен вот в началото на октомври?

- Прогнозата е почти очевидна - българската партийна система е в процес на фрагментиране и

фрагментите все по-трудно общуват помежду си

Партиите в следващия парламент ще са колкото в този, може би и повече, но ще бъде още по-трудно да се създаде мнозинство. Затова си струва да се помисли да се оползотворят възможностите на третия мандат по начин, изгоден за повечето участници в едно такова споразумение.

------------

ВИЗИТКА

Доц. Огнян Минчев е роден през 1958 г. Доктор на социологическите науки, доцент в катедра “Политология" на СУ “Св. Климент Охридски”, преподавател там. Директор на Института за регионални и международни изследвания. Председател на неправителствената организация за борба с корупцията “Прозрачност без граници”

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>