Как ще се преизчислят пенсиите от 1 октомври
От 1 октомври над 715 000 пенсионери ще получат увеличение на пенсията си. Очаква се средната да достигне 722 лв. Това ще се постигне с преизчисление на пенсиите.
"Механизмът категорично не предполага увеличение от десетки и стотици проценти в сравнение с размера на пенсиите от септември 2022 г. Като цяло, промените, влизащи в сила от 1 юли и 1 октомври 2022 г., водят до нарастване броя на пенсиите, получавани в действителен размер. Това означава намаляване на броя на пенсиите, определени на минимален размер, и увеличаване броя на пенсиите, чийто размер не е ограничен на максималния, като промените от 1 октомври 2022 г. ще доведат до увеличаване на размерите предимно на пенсиите, отпуснати по-назад във времето", обясниха от Националния осигурителен институт (НОИ).
Преизчислението ще се извърши на две стъпки.
Първо се определя условен базисен размер, на който се стъпва, за да може при втората стъпка да се дадат процентите на увеличение по новия механизъм. Той наподобява механизма на осъвременяване по швейцарското правило, но в модифициран вариант, разясниха от НОИ.
Този стартов базисен размер се определя към годината на отпускане на пенсията, като е предвидено изключение за пенсиите, отпуснати до края на 2007 г.
Този условен размер на пенсията се определя, като: средномесечният осигурителен доход за страната, с който е отпусната пенсията, се умножава с индивидуалния коефициент, с броя на годините и месеците осигурителен стаж на пенсионера, и с съответната тежест на осигурителния стаж – към годината на отпускане.
Трудовите пенсии по принцип се изчисляват на базата на средномесечния осигурителен доход за 12 месеца, предхождащи отпускането ѝ. Особеността при пенсиите, отпуснати до края на 2007 г. (преди 2008 г.) е това, че за тях се взема фиксиран доход от 398,17 лева, който е средномесечният осигурителен доход за 2007 г. , като с него се образува условният, базисен размер на пенсията за целите на преизчисляването.
Индивидуалният коефициент и продължителността на осигурителния стаж на лицето участват при преизчисляването с последните им, актуални стойности, които те имат към 30 септември 2022 г.
Относно тежестта, която се прилага за годините и месеците осигурителен стаж – с новата разпоредба законодателят е казал, че преизчисляването се прави с процента, който е бил определен за годината, в която е отпусната пенсията – колкото е била тежестта на стажа при отпускането ѝ, такъв процент се използва и при преизчисляването от 1 октомври.
До 01.04.2009 г. всяка година осигурителен стаж се умножава по 1 на сто, а от тази дата процентът става 1,1.От 1 януари 2017 г. тежестта на всяка година осигурителен стаж нараства на 1,126 на сто, от 1 януари 2018 г. – на 1,169 на сто, от 1 януари 2019 г. до 24.12.2021 г. тя е 1,2 на сто, а от 25.12.2021 г. – 1,35 на сто за годините осигурителен стаж без превръщане, като тежестта от 1,2 на сто се запазва за разликата до общата продължителност на зачетения осигурителен стаж, превърнат към трета категория труд. За всеки месец осигурителен стаж се прилага пропорционална част от съответния процент.
Така полученият стартов размер се увеличава за всяка календарна година, следваща годината на отпускане на пенсията, с процент, който е равен на по-високия от следните два:
- процента на нарастване на осигурителния доход през предходната календарна година или
- процента на нарастване на индекса на потребителските цени през предходната календарна година.
Следователно, изчислява се стартов размер на пенсията и като втора стъпка той се осъвременява с процент за всяка година след годината на отпускането.
Ако пенсията е отпусната преди 2008 г., така изчисленият размер следва да се увеличи първо за 2009 г. с процента за предходната 2008 г., както и за всяка календарна година след това с процентите за предходната година, докато се приложи последният - за 2021 г. Съответно, ако пенсията е отпусната, например през 2015 г., изчисленият условен размер следва да се увеличи първо за 2016 г. с процента за предходната 2015 г., а след това с процентите за всяка следваща година до 2021 г., включително.
Накрая, след прилагането на този механизъм, който може да бъде определен като модифицирано швейцарско правило за осъвременяване на пенсиите, се получава размерът на пенсията от 01.10.2022 г.
Този размер задължително се сравнява с размера на пенсията за предходния месец септември и когато преизчисленият размер на пенсията и размерът ѝ към 30 септември 2022 г. не са равни, пенсията се определя в по-високия размер.