Слави Василев, политолог: Ако “Промяната” и ГЕРБ втвърдят ядра, остава вариант - експертен кабинет наесен
“Продължаваме промяната” върна неизпълнен мандата за съставяне на кабинет и конституционната рулетка за правителство в този парламент се върти към втория и третия мандат.
Запитахме политолози и социолози:
1. Какви са шансовете за съставяне на кабинет от 3-ия мандат?
2. Какво да свърши 47-ият парламент, преди да се разпусне?
3. Каква е вероятността следващото НС да излъчи мнозинство за кабинет или влизаме в спирала от избори и политическа криза на фона на икономическата?
Ето коментарите на политолозите Димитър Ганев, Геновева Петрова и Слави Василев и социолога Васил Тончев.
1. Ще е абсолютен обрат, ако третият мандат бъде реализиран по някакъв начин. Смятам, че това няма да се случи и че през есента отиваме на избори.
Видяхме, че числото на подкрепящите проекта “Василев” мръдна леко нагоре към 117, т.е. още няколко души са се поддали на тази безобразна практика да се преговаря с всички поотделно, наричана за краткост пазарлък. Но
останалите депутати от “Има такъв народ” са успели да удържат на натиска
и въпреки че няма да разберем поименно кои са, трябва да бъдат поздравени. Защото съм убеден, че конституцията и законите трябва да се уважават и спазват.
В член 99 от конституцията съществува понятието “парламентарни групи”, а не “депутати”. Конституцията казва още, че народният представител представлява народа и своите избиратели, а императивните мандати са недействителни. Очевидно има неясноти и противоречия в самата конституция дали народният представител трябва да бъде винаги част от парламентарната си група, и след като пише, че императивният мандат е недействителен, при какви обстоятелства е позволено той да не гласува заедно с нея. Сложен казус.
2. Доста закони трябва да бъдат приети от това Народно събрание във връзка с плана за възстановяване. Има и много други законодателни дейности, които чакат от години.
Липсата на политическо водачество в страната
обаче се отразява на работата на парламента и затова не върви.
3. Изборите, както знаете, не решават въпроса за устойчивото управление на държавата. Не е необходимо да си политолог или политик, за да си наясно, че е важно да има работещо правителство.
Смятам, че предизборните кампании могат да променят тенденциите на следващия вот, но ако няма промяна в разположението на силите, ако ПП и ГЕРБ втвърдят ядрата си, а останалите партии са с по около 10%, съставянето на кабинет около една от двете политически сили - ГЕРБ и ПП, ще е много трудно.
Затова моето смело предположение е, че единственият вариант е да има експертен кабинет, в който при асболютната невъзможност да се състави правителство, ако такова е разположението на силите, може би ще е нужна подкрепата на повече политически формации в НС.