Изоставен от екипа си, Борис Джонсън подаде оставка, паундът живна (Обзор)
Тъжно ми е да се откажа от най-добрата работа на света, каза британският премиер
Британският премиер Борис Джонсън бе принуден да се оттегли от лидерския пост на управляващата Консервативна партия във Великобритания и по този начин да очертае план за напускането и на властта. До решението се стигна след вълна от оставки на членове на правителството му през последните два дни. Най-малко 60 души напуснаха постовете си в кабинета и партията, сред които ключови хора като министрите на финансите и на здравеопазването. Те смятат, че Джонсън фатално е нарушил правилата за истина и почтеност и няма морално право да продължи да бъде премиер.
Първоначално той се опита светкавично да ги замени с техни колеги, но не постигна много с този ход. Имаше министри, които изкараха по-малко от 48 часа на новите си постове и обявиха, че
не виждат смисъл да продължат да упорстват
заедно с него. На няколко пъти Джонсън свиква правителството, за да мобилизира членовете му да продължат да работят с него, но в крайна сметка бе убеден да подаде оставка, за да не бъде бламиран от партията си в парламента.
Назначеният само преди два дни нов финансов министър Надим Захауи публикува в четвъртък писмо, в което публично го призова да си тръгне, за да не нанася по-големи щети на държавата. В него той призна, че и лично го е посъветвал да го направи. “Сърцето ми е разбито, че той не ме послуша и че сега подкопава невероятните постижения на това правителство в този късен час. Страната заслужава правителство, което е не само стабилно, но и което действа почтено. Господин премиер, знаете в сърцето си какво е правилното нещо да направите и си тръгвайте сега”, написа Захауи. Той е бивш министър на образованието и е сред спряганите имена за евентуален наследник на Джонсън за лидерския пост на консерваторите.
Около обяд в четвъртък Джонсън обяви, че ще се оттегли от водещата роля в Консервативната партия, но се надява до избора на наследник да продължи да е премиер. Това означава да ръководи британското правителство поне още няколко месеца. В специално изявление пред резиденцията на Даунинг стрийт 10 той обяви, че ще стартира лидерската си смяна следващата седмица. Обясни, че се е опитал да убеди колегите си, че е ексцентрично да се сменя правителство, когато са получили толкова силен мандат на последните парламентарни избори през 2019 г., и съжалява, че не е успял. “Тъжен съм да напусна най-хубавата работа на света”, каза Джонсън. Той допълни, че е изключително горд от постиженията си, включително осъществяването на Брекзит, преминаването на Обединеното кралство през пандемията и воденето на Запада в противопоставяне на инвазията на Владимир Путин в Украйна.
Ходът му да остане на власт още няколко месеца обаче не се харесва на неговите критици и в следващите дни ще бъде направен опит за
скъсяване на процедурата по отстраняването му от премиерския пост
Според мнозина той трябва да си тръгне веднага и да остави вицепремиера Доминик Рааб да управлява, тъй като е загубил доверието на своята партия след серията скандали с незаконни правителствени купони по време на пандемията и назначаването на ключови постове на хора със съмнително поведение.
Поне засега е сигурно, че страната не върви към предсрочни парламентарни избори, а ще се търси решение в рамките на управляващата Консервативна партия. Финансовите пазари реагираха положително на новината и паундът леко повиши стойността си спрямо долара, след като вчера отбеляза двугодишен спад.
Редица имена вече се спрягат за наследник на Борис Джонсън. Сред тях са бившите министри на финансите и на здравеопазването Риши Сунак и Саджид Джавид, които първи подадоха оставки, но също и външният министър Лиз Тръс, която продължава да е част от правителството. Експресни социологически проучвания показват, че министърът на отбраната Бен Уолъс е фаворит сред консерваторите да смени Джонсън, от чиито гласове ще зависи кой ще продължи да управлява Обединеното кралство до следващите редовни парламентарни избори през 2024 г.