Сексскандал провеси на косъм властта на Борис Джонсън
Британският премиер Борис Джонсън преживява най-сериозната криза, откакто пое управлението на Великобритания през 2019 г., като все повече политически анализатори смятат, че едва ли ще успее дълго да се задържи на власт. Недоволството срещу лидерството му тлее от месеци, но във вторник вечерта се превърна в истински пожар, след като започна серия от оставки на министри, която продължи и в сряда.
Първо двама от ключовите министри в правителството му – на финансите Риши Сунак и на здравеопазването Саджид Джавид, подадоха оставка. Те го направиха с остри писма до Джонсън, в които изтъкват, че правителството вече не действа в интерес на нацията и е далеч от представите на хората за порядъчно, компетентно и сериозно управление. Оттеглянето им идва в много труден момент за страната, когато се бори с рекордна за последните 40 г. инфлация и настъпваща пета вълна на коронавируса. Джавид и Сунак се смятаха за ключови фактори при определяне на досегашната политика на правителството по време на пандемията, при която благодарение на раздаването на сериозни помощи беше съдействано на много бизнеси да избегнат фалит. Така че оставките им са знак за сериозни управленски проблеми. Още повече че бяха последвани от още над 16 зам.-министри и от водещи фактори в Консервативната партия.
Според авторитетния вестник “Таймс” играта за Джонсън вече е приключила и е погрешно той да продължава да стои вкопчен във властта, след като е загубил доверието на партията и страната си. Експресно проучване показва, че близо
70% от британците искат той да се оттегли
след серията от скандали в правителството и партията му.
Последният от тях бе свързан с едно от водещите лица в Консервативната партия. Заместник-отговорникът на парламентарната ѝ група по въпросите на дисциплината Крис Пинчър бе принуден да подаде оставка преди дни, след като стана ясно, че е опипвал двама мъже без тяхно съгласие в частен клуб. 52-годишният политик се опита да обясни, че това е станало под въздействието на алкохол, но медиите разкриха и други подобни негови прояви в миналото. Първоначално Джонсън отричаше да е знаел за такива, когато решава да го назначи за “камшик” – отговорник по гласуването на консервативните депутати, но след това бе принуден да признае, че е бил запознат с аналогичен случай още през 2019 г. Освен това стана ясно, че от екипа му са инструктирали останалите членове на правителството да защитават пред медиите тезата, че за първи път чуват за сексуалната невъздържаност на Пинчър, въпреки че има подадена жалба срещу него още преди години. “Дейли мейл” разкри, че се е наложило депутатът да бъде спрян от своя сътрудничка, след като е започнал да прави сексуални намеци на млад мъж дори по време на партийна конференция на консерваторите.
Сексскандалът засили критиките срещу Джонсън, че е далеч от стандартите на политическо поведение и вече няма морално право да ръководи страната. Те започнаха, след като разследване показа, че в най-тежките периоди на пандемията в
правителствените среди редовно се е купонясвало,
докато гражданите е трябвало да стоят в самоизолация. Премиерът също е участвал в някои от събиранията, заради което беше глобен и му бе поискан вот на доверие в Консервативната партия, който той спечели.
“За мен стана ясно, че подходите ни се различават фундаментално твърде много. Обществеността с право очаква управляващите да се държат почтено, компетентно и сериозно. Осъзнавам, че това може да е последната ми министерска позиция, но вярвам, че тези стандарти заслужават да се борим за тях, затова напускам”, пише в мотивите за оставката си Риши Сунак. Той е сред спряганите от английските медии имена за евентуален наследник на Джонсън на премиерския пост заедно с външния министър Лиз Тръс и военния Бен Уолъс, които засега не смятат да напускат правителството. За нов финансов министър премиерът назначи Надим Захауи, който досега ръководеше просветното министерство, а начело на здравеопазването постави Стив Баркли, досегашен шеф на премиерския му кабинет.
Джонсън обаче е категоричен, че ще се бори докрай за политическото си оцеляване, независимо колко хора си тръгват от екипа му. “Работата на един министър-председател в трудни времена е да продължи напред и това е, което аз ще направя”, заяви той. В Консервативната му партия обаче се опитват да променят процедурите, за
да бъде изправен пред нов вот на доверие,
тъй като спечеленото от него гласуване през юни го съхранява на поста поне за година. Има прогнози, че може да бъде свален в близките седмици и с още по-голяма вълна от оставки или да бъде убеден от останалите му верни министри да се оттегли.
Междувременно британският паунд се срина до най-ниското си ниво спрямо долара за последните две години, но анализатори смятат, че няма връзка с подадените оставки в британското правителство, а със сигналите за евентуална рецесия във Великобритания заради непрекъснатото повишаване на цените на енергийните носители. По последни данни годишната сметка за ток и газ на домакинство ще надхвърли 3000 паунда, или 7000 лева, след като имаше увеличение от 53% през април и се готви ново през октомври. А помощите, които планира правителството, са от 400 до 650 паунда. Цената на бензина също гони психологическата граница от два паунда за литър, което никога не се е случвало. На места се стигна до спонтанни протести на хора, които започнаха да шофират бавно по магистралите срещу растящите цени и по този начин да ги блокират. Наложи се намеса на полицията, за да бъде възстановен трафикът.
Джонсън бе посрещнат със смесица от подигравки и аплодисменти, докато отговаряше на депутатски питания в парламента в сряда, но заяви, че това е голям ден за страната, тъй като правителството му предлага най-голямото намаление на данъци от десетилетия. Не успя да скрие раздразнението си, когато депутат от собствената му партия го попита дали има някакви обстоятелства, при които би се оттеглил. В отговор премиерът му каза, че е получил колосална подкрепа на парламентарните избори през 2019 г., която му дава мандат да продължи да управлява. От мястото си на редови депутат бившият здравен министър Саджид Джавид обаче му напомни, че честността и почтеността също са важни.