Русия иска частните фирми да снабдяват със стоки и услуги армията
Парламентът в Москва за пръв път гласува военновременни икономически мерки
Руският парламент прие на първо четене във вторник два нови закона в подкрепа на финансирането на войната срещу Украйна, според които правителството ще има възможност да принуждава частния бизнес да снабдява с ресурси армията, съобщи Ройтерс.
Мерките привеждат икономиката на Руската федерация във "военновременна" близо 19 седмици след началото на войната, която властите в Москва наричат "специална военна операция".
Единият от двата законопроекта, които бяха приети единодушно, има за цел да даде възможност на държавата да въведе "специални икономически мерки" по време на военни операции, чрез които се изисква от частните фирми да снабдяват със стоки и услуги армията.
Вторият законопроект ще промени Кодексът на труда, за да даде на правителството правото да регулира работното време и да определя почивните дни в дадени фирми. Служителите на компании, които снабдяват военните със стоки и услуги могат да бъдат принудени да работят извънредно през нощта, по време на празници и през уикендите без право на годишен отпуск.
Вицепремиерът Юрий Борисов аргументира новоприетите мерки като каза, че, "за да се гарантират доставките на оръжие и боеприпаси, е необходимо да се оптимизира работата на военно-промишления комплекс и предприятията, които са част от кооперационните вериги."
Русия нападна Украйна на 24 февруари 2022 г., но беше отблъсната в първият си опит да превземе столицата Киев, а след това претърпя тежки човешки и технически загуби, докато бавно и постепенно напредваше в източната част на страната.
В опит да сложи край на незаконната агресия на руската федерация Западът наложи тежки икономически санкции на Москва и нейните лидери и започна да снабдява украинците с финансова и военна помощ.
Това действие на западните сили бе определено от руснаците като "хибридна" война срещу Русия.
Пред депутатите вицепремиерът Борисов добави, че "сега, когато държавите от колективният Запад увеличават военното си присъствие по руската граница, икономическият натиск върху Русия се засилва, а помощта за Украйна се увеличава важността за приемането на двата проектозакона не може да се подценява."