Стефан Бурджев: Законът за браншовите организации е основна предпоставка за развитие на земеделието

04.07.2022 11:30 Тихомир Тончев

Министерство успя да бъде солиден и отговорен партньор на фермерите, казва зам.-министърът на земеделието

- Г-н Бурджев, бяхте на откриването на жътвата с министър Иванов. Има ли опасност въпреки очакваните добри добиви зърното да бъде изнесено и да се окажем в продоволствена криза?

- Ще направя ретроспекция на есенниците тази година. До края на март-началото на април всичко вървеше чудесно за пшеницата и ечемика. Но през втората половина на април така жадуваният дъжд от фермерите не падна и настъпи засушаване.

Говорих с много производители и те се оплакват, че самото зрънце е по-дребно и „недоизхранено“.

По предварителни данни, а и по първите данни от началото на жътвата, се очаква обемът на произведената пшеница от реколта 2022 г. да бъде около и над 6 млн. тона и над 600 хил. тона ечемик. Предвид факта, че традиционно за вътрешно потребление в България се изразходват близо 1,5 млн. тона пшеница, очакваните количества от новата реколта ще са достатъчни за покриване нуждите от зърно в страната и за реализиране на значителен износ.

Що се отнася до динамиката на цените на хлебната пшеница, цените на вътрешния пазар в България винаги са зависели до голяма степен от световните цени и в частност от цените на украинската и руска пшеница. В момента имаме голяма степен на неопределеност на пазарите, породена от войната в Украйна. Налице са и нарушени доставки при експорта на значителни обеми зърно. Това затруднява категоричната прогноза за ръст или спад на цената на пшеницата и оттам на цената на хляба.

- Зърнопроизводителите масово се оплакват от нерегламентиран внос у нас на украинско жито, което после се представя за българско и подбива цените. Какви мерки ще предприеме министерството?

- От разговорите ни с тях и от наблюдението на пазара разбираме, че има тенденция на лек спад на цените на пшеницата и на ечемика, както на световните пазари, така и у нас. Наблюдава се и известно стабилизиране на цените на суровините.

Икономическата обстановка в света и дестабилизацията пораждат страхотни флуктуации. Слънчогледът, по това време на годината е бил 1015 лв. за тон, а в момента средната изкупна цена е 1370 лв. за тон.

Ситуацията с вноса на черен

слъчоглед е динамична

На 4 юни т.г. Европейската комисия прие решение, с което да се освободят количества от запаси в ЕС, предвид войната в Украйна, за да могат да се съхранят и запасят производителите.

Търси се решение за преодоляване на проблемите при транспорта на украинската земеделска продукция.

В момента анализираме ситуацията, наблюдаваме пазара и ще действаме адекватно.

- В последните дни и седмици имахте срещи със земеделци в цялата страна - Плевен, Долна Митрополия, Габрово, Хасково, Смолян. Какво ви казват най-често, кои са най-големите им проблеми?

- Всеки има различни проблеми според профила си като фермер. Но заради това, че съм ресорен, а и защото съм много пристрастен към животновъдството, най-големите болки и най-тежкият и неблагодарен труд е при него. Липсва механизация, фермерите нямат време за почивка, нямат качествена работна ръка, която да ги замести. Дълги години този сектор, освен че е игнориран, е и използван понякога с политически цели. И има хора, които наистина драматично преживяват през тези шокови ценови скокове на суровините и фуражите. В тази връзка ние направихме много - и аз, и министърът проведохме много срещи с българските животновъди. Вървяхме ръка за ръка в поемането на икономическите удари, които съпътстват специално животновъдството. И не позволихме този сектор да отстъпва.

- При нас обаче редица браншови организации се оплакват, че стопани са принудени за разпродават животните и да закриват фермите.

- Да, винаги се казва: продаде се ферма, отказват се. Но и в благоприятни времена хората решават да си продадат стопанството по една или друга причина. Паралелно с това обаче има и много купени и новосъздадени животновъдни ферми.

На фона на Ковид пандемията и войната в Украйна, Министерство на земеделието подпомогна сектора, така че да може да се развива устойчиво. Подпомогнахме както по Ковид мерките, така и по линия на селекционната дейност. Ставките бяха сериозно дебатирани и

бяха покрити очакванията на фермерите

- Като заговорихме за животновъдството, каква допълнителна подкрепа ще получи с актуализацията на бюджета? Защото се твърди още, че турци изкупуват овце и крави на стопани, които заради скъпите фуражи не могат да ги изхранят?

- Ръководителите на повечето браншови организации представят ситуацията малко по-тежка и трудна, отколкото е в действителност, за да убедят своите членове, че им защитават добре интересите.

Например, за голям внос на агнета от Македония, който се разпространяваше. Ами решихме го, като засилихме контрола. После гласувахме 1 млн. лв. бюджет за подпомагане на кланиците за гарантиране на базова изкупна цена от 10 лв./кг агнешко. Това е комплекс от разумни и навременни мерки паралелно с многото кризи, които решавахме.

Ние правим едни изчисления за подпомагане по дадена схема и докато я настроим, докато наберем информацията, дадем указанията хората да подават заявления, вече цените са се вдигнали. И така вървяхме няколко месеца. Мисля, че в този труден път Министерство на земеделието успя да бъде солиден и отговорен партньор на земеделците и съм уверен, че стопаните оценяват това.

Отидох на събора в Арбанаси, в Шереметя министерството подпомогна с близо 40 000 лв. изгорялата овцеферма, бях лично на благотворителния концерт. Много или малко това се уважава и виждат, че има разбиране и човечност и то не само от мен, а от целия екип на министерството.

- Все пак на какво още могат да разчитат животновъдите?

- С актуализацията на бюджета са предвидени допълнителни средства в размер на 168,7 млн. лв., от които

150 млн. лв. за осигуряване на ликводност

в сектор „Земеделие“, в това число и за животновъдите.

Тези средства се осигуряват съгласно Временна рамка на ЕК за подпомагане предвид създалата се усложнена икономическа обстановка в страната, породена от войната в Украйна. В тези 168,7 млн. лв. са включени и 18,7 млн. лв. допълнителен ресурс по схемите за хуманно отношение към свинете и птиците.

Ние заложихме всичко това в бюджета и ръководството на министерството се бори, за да го постигнем. Надявам се да се реализира и изпълни.

Убедено твърдя, че направихме много усилия като управление.

Имаше и диалог с браншовите организации – обикновено първо се покараме половин-един час, после, като поутихнат емоциите, се приемат възможните решения. В крайна сметка, имах лични обаждания, в които браншови лидери благодариха за подкрепата, ставките, отношението. Мога да кажа с гордост, че всеки ангажимент, който съм поел към даден бранш, никой не може да ме обвини, че не съм го изпълнил. Може да са по-дребни неща, може да са по-важни и сериозни, но винаги сме били коректни партньори.

- Обявихте, че сте готови с проекта на рибарската програма. Какво подпомагане се предвижда и има ли опасност и тази програма да бъде върната от ЕК със стотици забележки, както стратегическия план?

- Миналия понеделник беше последната 9-а тематична работна група. На нея нямаше никакви спорове, браншовете отчетоха, че сме зачели всички техни виждания, препоръки и критики. Това е гордост за мен, че наваксахме за тези 6 месеца голямото изоставане по преписки, анекси по проекти, контрол. Направихме и някои реформи в самата дирекция, въпреки че имаше лека съпротива. Това отпуши работата и който и да питате от бранша, няма да го опровергае.

- Правителството е в оставка. Вие как оценявате работата си за тези 6 месеца - какво според Вас е най-важното, което успяхте да свършите и съответно какво - не успяхте?

- Заедно с ръководството на Министерство на земеделието успяхме да направим един от много добрите (в горната половина на държавите членки) стратегически планове. Той отразява визията ни за баланс в тази система и с времето ще дава своите ефекти за нормализиране, стабилизиране и балансиране на системата на българското земеделие.

Бяхме качествен, уважителен и професионален партньор. Успяхме с различни средства - финансови и административни, да запазим чувствителните сектори и дадохме подкрепа, за да могат да се развиват. Ако има нещо полезно от тези тежки геополитически времена, то е, че се открои важността на продоволствената сигурност.

И нещо по-дребно. Ще остане това, че завършихме благодарение на Ангел Мавровски, зам.-изпълнителния директор на БАБХ, транзита на животни и по-специално на коне през Сърбия. За да могат да се организират престижни и големи състезания, да идват и да си сверяваме часовниците със Запада.

Транзитът на коне през Сърбия беше забранен

Направихме няколко междудържавни срещи и към днешна дата успяхме да го организираме. По този начин се дава възможност да купуваме млади качествени коне от Европа и нашият генофонд да се подобрява. Отделно да ходим на състезания в Европа, у нас могат да идват и така да популяризираме всички ефекти от този спорт. Подчертавам, че за 30 години този въпрос не беше решен. Инициирах го и ми отне 4 месеца. Но в момента имаме разрешение от сърбите и само чакаме потвърждение от унгарци и хървати, което е формална процедура, за да могат да влизат и в техните държави. Сега в понеделник изпращаме младежкия национален отбор по прескачане на европейско в Австрия и 15-20 годишни българи ще участват в това състезание. Трябва да върнем тези млади хора към бита, природата, към конете. Да са по-родолюбиви и честолюбиви.

Земеделието и животните дават друго светоусешане на хората - истинска ценностна система. Мога да изброя и много други позитивни неща. Укрепихме завода "Кабиюк", за първи път миналата година е с положителен финансов резултат. Систематизирахме, облагородихме животните, подкрепен е генофондът. Грехота е такива дадености и възможности да не ги използваме, защото след развитието на земеделието и на чувствителните сектори, ние работим и за демографската и социална картина на държавата. Да не говорим за вкореняване на морални и ценностни качества, каквито трябва да има един устойчив човек, свързан с природата, животните, растенията, с физическия труд, ако щете.

Голяма болка за мен, за която ще продължа да работя и извън министерството, е законът за браншовите организации. Когато се регулира тази система, убеден съм, че това ще благоприятства развитието на целия сектор „Земеделие“. Подобен закон е стандарт във всички развити страни. Ще дадем приемственост и докъдето сме стигнали, ще го предадем на следващите. Законът за браншовите организации е основна предпоставка за развитието на българското земеделие, да има ясни критерии и правила. Без него много реформи се блокират, а този закон не е за мен, за вас, а за да систематизираме и регулираме взаимоотношенията между браншовите организации и държавата.

Изкупните цени на млякото и месото са друга важна тема. Тук похлупакът на системата са големите търговски вериги. Те затискат преработвателите, а те от своя страна - производителите. Имахме желание първо да обясним, а после като институция и браншовите организации да седнем да разговаряме с веригите и с преработвателите. Нашата основна философия беше солидарно да се поемат както печалбите по веригата, така и загубите, а не когато има печалби, да са несправедливо разпределени основно в търговеца, по-малко в преработвателя и почти нищо при производителя. Когато има загуби, е обратното. Ако няма производители, и търговските вериги няма да имат какво да работят и да продават.

ВИЗИТКА: Зам.-министър Стефан Бурджев е магистър по международни икономически отношения от СА „Димитър Ценов“ - Свищов и бакалавър по публична администрация от ВСУ „Черноризец Храбър“.

Народен представител в 44-то Народно събрание и член на Комисията за контрол на приходните агенции и борба със сивия сектор и контрабандата, а като част от 46-то Народно събрание е зам.-председател на Комисията по земеделие, храни и гори.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>