34,5° в Пловдив, народът се спасява под сенки и фонтани (снимки)
- Още не са дошли юлските горещници, обясниха синоптици от Крумово
- Не прекалявайте с водата и мазните храни, съветва кардиологът проф. Федя Николов
Не се живее! С тези думи пловдивчанин, съблечен гол до кръста и по шорти, се спасяваше от жегата в градинката на ул. "Капитан Райчо".
34,5° стигна живакът в термометъра около 16 часа в града на тепетата. В следващите дни ще се покачи още и към вторник се очаква да удари 36-37 градуса на сянка, предупредиха синоптиците от авиобаза Крумово. По думите им изобщо не може да се говори, че това е началото на юлските горещници. "Те са между 20-и и 30-и и обикновено при тях температурите стигат 40 градуса на сянка. В момента няма нищо екстремно", обясниха метеоролозите.
Още по обяд обаче започна да напича в Пловдив и хората взеха да търсят сенки, чешмички и фонтанчета. Деца се плискаха на сухия в Цар-Симеоновата градина. В езерото обаче нямаше къпещи се, тъй като е забранено, а и охранители дебнат.
"Какви 34°? Те са на сянка. Я минете по площада, където няма едно дърво и е напечено. Там температурата минава 50 градуса", коментира Маргарита Велева, която си вееше с вестник на пейка.
Някои от чешмите в централния парк не работеха. А на тази с хорото течаха само двата от общо четирите чучура. "И все пак половината работят", коментираха от "Градини и паркове". И обясниха, че имат договор с фирма, която след подаване на сигнал, веднага отстранявала повредите. Телефонът е 032/624301. "В Пловдив има над 60 чешми и повечето работят", увериха от общинското предприятие.
"Няма обаждания за припадналия досега. Готови сме да реагираме през следващата седмица, когато се очакват екстремни горещини", обясниха от Спешна помощ.
Кардиологът проф. Федя Николов препоръча на хората с високо кръвно да избягват да излизат в горещите часове. "Припадат тези, с по-ниско артериално налягане, които са дехидратирани. Когато е по-топло, лекарствата за понижаване на кръвното действат по-силно и това може да доведе до проблеми”, предупреди медикът.
Той препоръча умерена консумация на вода, за да не се дехидратира тялото, както и да не се увеличи рискът от тромбози. Проф. Николов предупреди, че приемането на прекалено много течности също е вредно, понеже затруднява работата на сърцето и може да доведе до други проблеми. “Хората трябва да пият, когато им се пие. Все ще го усетят”, обясни професорът.
По думите му жегата има двупосочно действие. Може да създаде главоболие и да повиши риска от инсулти, но води и до по-добър контрол на кръвното заради дехидратацията. Ако хората избягват директното излагане на слънце, няма да имат проблеми. И съветва да се консумират леки храни, да се набляга на плодове и зеленчуци, както и да се избягват мазнини.