Проф. Матанов: С години ще се решава за името на македонската църква
"Нормално е Българската църква сега да признае македонската. Не виждам знаци в този жест. Събитието, което ще се развива в следващите години и десетилетия, беше засегнато от политическото злободневие - падането на правителството. В следващите години ще се обсъжда името - дали Македонската църква е първоприемник на Охридската архиепископия", заяви историкът проф. Христо Матанов в ефира на "България сутрин" по Bulgaria ON AIR.
Той подчерта, че Българската църква е изпуснала шанса да бъде църква-майка на Македонската църква. Българската църква е била в схизма около 70 години, отбеляза още историкът пред телевизията.
Президентът Стево Пендаровски смята, че има координирана държавна политика между българските власти и Българската православна църква (БПЦ).
"Безобразието отива дотам, че от БПЦ казват, че признават църквата в Северна Македония, а за името й ще размислят в следващия период. Кои сте вие да размисляте?", настоя той вчера.
"Стево Пенадаровски неведнъж се бърка там, където не му е работа. Той не е владик. Президентът нека си гледа светски работи, които тепърва ще му се стоварят на главата с френското предложение за уреждане на споровете между РСМ и България. Църковните неща вървят отделно, но в православния свят църковните дела и светските са смесени", коментира проф. Матанов.
Пред БНР Негово Високопреосвещенство Ловчанският митрополит Гавриил обясни, че решението на Светия Синод на БПЦ да признае каноническия статут на Македонската църква е взето след предложението на Сръбската църква. "На македонския президент не му е направило впечатление с каква радост и любов приемаме това, че е снета схизмата, а това, че сме написали нещо, което самата Сръбска църква го предлага - да има диалог за уточняване на името. Самият сръбски патриарх го пише това нещо и той не ги нарича с никакво име. Това е истината. Нищо политическо не е имало в нашето решение", посочи митрополит Гавриил.