Само не ми говорете за лоялност!

21.06.2022 10:48 Валери Найденов
Илон Мъск, новият собственик на "Туитър" СНИМКА: РОЙТЕРС

Политическата криза е чист бизнес, а ИТН е на разпродажба

Тъй като ни управляват харвардци, дайте да разнищим кризата по харвардски. Кирил Петков се е заел с “враждебно изкупуване” (hostile takeover) на акционерното дружество ИТН и сега предлага на дребните акционери по-добра сделка. Така се прави в САЩ. Например Илон Мъск току-що купи контролния пакет на социалната мрежа “Туитър” въпреки съпротивата на борда на директорите. Те са си виновни – наложиха цензура, обезцениха акциите и дребните инвеститори тръгнаха да спасяват каквото е останало.

Точно същото се случва и с дребните акционери на ИТН (нямам предвид борда на директорите). Те са инвестирали сериозни суми, очаквайки възвръщаемост. Но какво се случва? Вече 11 месеца акциите на ИТН падат и в момента са на прага на пълното обезценяване. Много ясно, че тези хора ще се опитат да минимизират загубите.

Вижте само динамиката. През юли 2021 г. ИТН излезе на първо място с 65 депутати и можеше да оглави правителство с премиер, вицепремиер и поне 10 министерства, и то най-файдоносните. Тогава бордът на ИТН получи други указания и гемиите на партията взеха да потъват. През ноември тя загуби цели 40 мандата и остана с 25 депутати, цели 62 процента срив!

Вместо с 10 тлъсти министерства ИТН остана с 4 от най-мършавите. И в най-чугунената глава би се настанил червеят на съмнението, а депутатите на ИТН са все хора, които умеят да си правят сметките.

И ето че сега бордът на ИТН тръгна към самоликвидация

Проучването на “Алфа рисърч” от април му дава едва 4,5 пункта, а “Тренд” през май – 5,8 пункта. Това е тенденцията преди последните събития. Но успее ли да разтури и този парламент, край – до септември ИТН ще е под бариерата и акциите му няма да струват и пукнат грош.

Поставете се на мястото на измамения депутат от ИТН. През април миналата година той е инвестирал (да речем) 100 хиляди лева в избираемо място, през юли още 100 хиляди и през ноември още 100 хиляди. И сега всичко отива на кино.

Лоялността на българския депутат се гарантира от очакването, че в следващия партиен избирателен списък пак ще е на избираемо място. Но ИТН вече няма да има избираеми места! Ако съм техен депутат, остава ми само един полезен ход – да си удължа максимално депутатството. А ако Киро ме компенсира, излизам на зелено.

Само не ми говорете за лоялност. Който опява тази политическа криза с понятия като лоялност, съвест, морал, вярност, предателство, явно се въргаля в някакви розови облаци. Тук, на земята, се борави с понятията на бизнеса.

Дали е учиндолски, или харвардски –

бизнесът си е бизнес, става въпрос за възвръщаемост на инвестициите.

Предателство наистина имаше, но то бе към избирателя на ИТН. Извърши го Слави през май - юни миналата година.

Защо партията му така бързо набра височина? Защото референдумът от 2016 г. създаде очаквания, че ИТН ще даде власт на народа, ще въведе мажоритарна избирателна система. Народът иска сам да си избира депутатите, а Слави го излъга, че ще му даде това право. И щом се разбра, че Слави няма да го даде, гемиите на партията му взеха да потъват.

Странното е, че българският политик, политолог и журналяк е напълно сляп за тази тема. Пълно табу. Сицилианска омерта. Нито една от десетките говорещи глави по централните телевизии не я докосва и с дълга пръчка.

А точно това е слонът в стъкларския магазин

ИТН с нейното предателство е сърцето на 2-годишната криза.

ИТН бе причината за първите и вторите извънредни избори, а сега ще предизвика и трети. Тя бе допълнителният фактор, който раздроби парламента и минира всички възможни коалиции.

И защо ИТН се вряза в политическото тяло? Заради обещанието за мажоритарен вот. Всичко останало е плява, пози и плагиатори.

Избирателят иска една промяна. Иска я категорически. Статуквото не го дава, гърчи се и от гърчовете се роди ИТН, но и тя се оказа ялова. И гърчовете продължават. Макар и чисто тактически, ГЕРБ два пъти внесе законопроект за мажоритарен вот и затова пак е на път да получи властта с правото на най-малкото зло. И като получи, какво ще я прави? ГЕРБ е като костюм, който 3 пъти е обръщан, 10 пъти е кърпен и вече през него свободно духат ветровете.

Като говорим за лоялността към народа – смятате ли, че жълтите павета трябва да управляват България? Христо Иванов каза – ето, това са истинските граждани, а не тези, които ги карат с автобусите.

Разбирам го – ако жълтите павета определяха състава на парламента,

90 на сто от депутатите щяха да са от ДБ. Само че 90 на сто от българите няма как да протестират пред парламента, ако не ги докарат с автобус. И ако според г-н Иванов и другите сини лидери 90 на сто от българите не са пълноценни граждани, то защо да се чудим, че ДБ все е на прага на изпадането?

Кирил Петков пък тръгна да си прави жестоки равносметки по медиите. И коя е най-голямата му грешка? Според него - лошите комуникации. Иначе политиката е правилна, пиарът нещо не е на ниво. Като си оправи комуникациите, всичко ще тръгне по мед и масло.

Аз обаче имам друга теория. Комуникационен проблем – това е, когато микрофонът на Кирил Петков е изключен. Когато микрофонът е включен, това вече е политически проблем. Заговори ли Кирил Петков, интелигентният човек веднага разбира, че той предлага

циментиране на мизерното българско статукво

А статуквото е следното – България е страната с най-високото социално неравенство в ЕС. Ние имаме най-дясната, т.е. най-регресивна данъчна система. По-дясно от това няма. Дори МВФ, цитаделата на неолиберализма, ни препоръча да въведем прогресивно данъчно облагане. Това би било промяна, но не и според партията на промяната.

Именно защото е страната с най-дясната политика, България се развива най-бавно от всички бивши социалистически страни. За последните 10 години БВП нараства средно с едва

2% на година, скоростта на охлюв с ревматизъм

Под въпрос е дали изобщо се развиваме, тъй като статистиката не отчита какъв дял от БВП се създава от чуждестранни компании, които изнасят печалбата навън.

България умира в мъртвата хватка на ултрадясната неолиберална политика. Тук промяна няма. Има една гъста олигархична каша, от която като мехурчета изплуват и се пукат партия след партия.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>