Със синя карта у нас ще наемат и специалисти бежанци
Специалисти от Украйна, Русия и други трети страни, включително бежанци, ще се наемат на работа по-лесно у нас чрез облекчения при получаването на синя карта. Такава е идеята на внесени от депутати от “Продължаваме промяната” и “Демократична България” промени в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност.
Освен че синя карта вече ще могат да получават и хора със статут на временна или международна закрила, тя ще е достъпна и за такива без висше образование, ако имат достатъчно натрупан стаж в съответната област.
Ако някой има синя карта на ЕС, издадена от друга държава членка,
ще може да се премести в България при опростени условия
Освен това с получаването на картата членовете на семейството на висококвалифицираните спецалисти ще могат едновременно да кандидатстват за разрешение за пребиваване.
С промените в закона се определят условията за влизане и пребиваване за повече от 3 месеца. Картата ще важи до 5 години, но не по-малко от 24 месеца, като така се свързва с решението за дългосрочно пребиваване. Сроковете за кандидатстване са съкратени, а документите ще може да се издават и по електронен път.
С него се отменят пречките за командироване на чуждестранни служители със синя карта в България и чужбина, улеснява се и процедурата по повишаване в длъжност, смяна на работодател и пътуването в Европейския съюз, без да е нужна нова пластика за това. Въвежда се и възможност за дистанционна работа в рамките на страната, като се позволява промяна на адресната регистрация, ако работата се извършва от друго населено място.
Освен това чужденецът вече ще има право да посочва временен адрес на територията на страната, докато намери постоянен.
След първите 12 месеца може да промени своя работодател свободно,
след като уведоми Агенцията по заетостта по електронен път. Притежателят на синя карта ще може да упражнява и допълнителна дейност като самостоятелно наето лице паралелно с висококвалифицираната си заетост.
Освен това се въвеждат “признати работодатели”, които ще могат да се възползват от облекчени процедури за служителите си. Притежателите на синя карта ще са задължително здравноосигурени в България.
За да се случат всички тези промени, са предложени и актуализации в още няколко закона - за чужденците, за насърчаване на заетостта, за българските лични документи и за здравното осигуряване.
България има една от най-тромавите процедури за издаването на сини карти, като у нас все още отнема от 3 до 5 месеца, за да може един специалист да дойде и да заработи в страната ни. Затова и в мотивите на законопроекта е записано, че с него ще се даде възможност за по-ефективно привличане на таланти и преодоляване на демографската криза.
16,1% от работодателите у нас ще наемат нов персонал, показва проучване на Агенцията по заетостта за пазара на труда през предстоящите 12 месеца. По-конкретно - около 61 хил. работодатели имат намерение да наемат близо 129 хил. души през следващите 5 месеца.
Най-голям глад от кадри има в строителството - 22% от работодателите търсят нови хора, а на второ място е индустрията с 21% от фирмите.
В близките от 3 до 5 години ще се разкрият работни места за 174 хил. лица с висше образование и 209 хил. лица със средно, сочат още данните от анализа.