Новото мнозинство сваля кабинета “Петков” другата седмица, но още няма отговор ще пробва ли експертно правителство
След 125 гласа на “генералната репетиция”
Оставката на Минчев няма нищо общо със самия Минчев - всички харесвали младия юрист, но така изисквал “естественият ход на нещата”. Сменя го Ива Митева
Асен Василев отхвърли офертата на ДПС за диалог, лидерът Карадайъ отвърна: “Случайни минувачи сте!”. Ще продължим да ви пречим, дори да не сме на власт, обеща вицепремиерът
Слави: Няма коалиция между ИТН, ДПС и ГЕРБ. И никога няма да има
Отиваме наесен на избори и на тях се явяваме като на референдум - за еврото, за връщане на отбранителния ни суверенитет, за връщането на политическата ни независимост и санкциите срещу Русия.
С тази “оферта” се обърна към останалите политически партии лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов в дебата по свалянето на най-младия парламентарен председател - Никола Минчев от “Продължаваме промяната”.
34-годишният юрист предизвестено падна със 125 гласа - на “Възраждане”, ГЕРБ, “Има такъв народ” и ДПС, по предложение на хората на Слави Трифонов. Единственият въздържал се бе самият Минчев, а единственият отсъстващ - депутатът от ДПС Делян Пеевски. (Какво каза Минчев - виж по-долу)
Дебатът за оставката на Минчев няма нищо общо със самия Минчев, признаха обаче вкупом говорителите от всички партии, въпреки че в проекторешението на ИТН бе обвинен в погазване на правилника. Отчетоха, че той е бил много
достоен, диалогичен председател. Но това е “естественият ход на нещата”,
обобщи лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. Има ново парламентарно мнозинство, следващият ход е сваляне на правителстото, обявиха в прав текст ораторите в дългия и грозен дебат, в чийто фокус отново бяха обидите на “мафия” и “предатели”.
Новото мнозинство обаче не е монолитно, стана ясно както от смущаващата оферта на Костадинов за изборите като референдум срещу НАТО и ЕС, така и от трудното разбирателство как и кога ще излъчат нов парламентарен председател.
Че това ще е Ива Митева - шефката на двата провалени парламента от миналата година, дадоха да се разбере от партията ѝ вчера. Неофициално се знае, че ГЕРБ подкрепя ИТН да я издигне. ДПС също - с мотива, че е добър юрист и вече има опит на поста.
На свикания веднага след свалянето на Минчев председателски съвет обаче решение не бе взето.
Още по-трудно ще бъде взето решението какво следва, признават основните играчи.
Предсрочните избори са
неизбежни, обявиха вчера и все още управляващите, и опозицията. Но дали пътят към тях минава през програмен кабинет с кратък мандат, или направо се върви към служебен, е въпросът сега пред всяка от партийните централи.
По неофициална информация още при излизането на ИТН от четворната коалиция е имало деликатни сондажи между ГЕРБ и хора от “Промяната”. Те се случили на фона на повтарянето в публичното пространство, че ако няма парламент, който да промени спешно 22 закона, не можем да вземем парите по плана за възстановяване. А в началото на седмицата съпредседателят на “Демократична България” Атанас Атанасов заяви пред една от националните телевизии, че в ГЕРБ има добри хора и че без Бойко Борисов партията би била друго нещо.
На неделния пленум на БСП пък лидерката Корнелия Нинова сама е поискала мандат от своите да започне преговори за преформатиране на правителството в програмно - с 10 ясни точки до края на 2022 г.
Ден по-рано президентът Румен Радев също настоятелно призова партиите да мислят в тази посока и така за първи път от 5 години лявата лидерка и държавният глава погледнаха в една и съща посока.
Социалистите решили да изземат инициативата, защото не вярвали, че премиерът Кирил Петков ще се справи със задачата сам да осигури липсващите 12 гласа за кабинет на малцинството. Вчера при гласуването против Минчев пролича, че подобна мисия става почти невъзможна.
На въпросните сондажи с ГЕРБ въпросът може ли партията да предложи участие без Борисов в кратък програмен кабинет, отговорът бил положителен.
Но с категоричната уговорка: “И без Кирил Петков”
Подобна нагласа вече имало и у хора в БСП, разказват социалисти.
Самият Петков дойде с министрите си вчера да подкрепи Минчев. Видяхме новото мнозинство - няма морал, няма идеология, но хубавата новина е, че всички български граждани го видяха. Вярвам обаче, че има още свестни хора в парламента, заяви той.
“Петков прилича на пародия на Робеспиер, когато не знае какво се случва и продължава да говори и накрая го изнасят, за да го заведат на гилотината”, включи се Тома Биков от ГЕРБ.
Отново тръгна политическата клюка как премиерския пост можело да поеме Асен Василев. Подобни слухове обиколиха кулоарите и при кризата с оръжията за Украйна, когато писмо от президента Володимир Зеленски и предложеното в него решение - не даване, а само ремонт на военна техника, в последния момент спаси управляващата коалиция.
Не е ясно дали ДПС е имало участие в тези сондажи, но в дебата за оставката на шефа на НС лидерът Карадайъ се обърна към “Промяната” с укора, че само с омраза - както се опитали да управляват - не става. Трябва диалог.
Именно Асен Василев стана да му отговори.
“До момента, до който постовете са функция на хора, които не присъстват в това Народно събрание, България няма да бъде свободна от точно тези мафия и задкулисие, за които вие говорихте”, заяви той. Закани се, че “безпардонното и безцеремонно крадене” няма да продължи. И под аплодисменти на депутати от коалицията обяви на висок тон: “Ние в такъв диалог няма да влезем с никого!”
Вие сте случайни минувачи, отвърна видимо подразнен Карадайъ.
Според източници от ПП нямало вариант за оттегляне на Петков и поемане на премиерския пост от Василев
А тоталното противопоставяне между ДПС и Петков вчера стигна нов връх заради гаф на премиера, който, атакувайки “Възраждане” заради съюза им с движението в свалянето на Минчев, ги призова да докажат заявленията си за “българщина” и “патриотизъм”, като не гласуват с ДПС.
Това е размахване на етническата карта, само импотентни политици го правят, вбеси се Карадайъ. “Не. Нашият призив е за противопоставяне на фирмите и хората, които грабят тази държава. Ние се борим срещу вашите задкулисни уговорки и хората, на които пълните банковите сметки с начина си на управление. 32 години ДПС е в политиката. Най-бедните краища на държавата са там, където са избирателите на ДПС. За сметка на това едни от най-богатите хора в държавата са членовете на ДПС”, отвърна Василев.
“Вие говорите с надеждата за нашето пребиваване на политическия терен. С надеждата, че ние сме нещо временно, което ще отмине. Ето ви новина - няма да отмине. Това е началото на една промяна, която българското общество поиска и ще иска по площадите всеки ден и която ще се случи, независимо от опитите да се сформират изкуствени мнозинства, които са абсолютно безпринципни. Да, знам, че много ви пречим. Ще продължим да ви пречим, независимо дали сме на власт, или не. Ще останем тук и ще си отвоюваме държавата”, емоционално завърши вицепремиерът.
Също толкова емоционален бе обаче и зам.-шефът на ДПС Йордан Цонев в отговор на всички обвинения за “новото безпринципно мнозинство”.
“Не сме тук да крепим корумпираното ви и некадърно правителство, а да го свалим. И ще го свалим!”, зарече се той. А
Минчев падна жертва на премиера, обобщи Цонев.
“Няма никаква коалиция между “Има такъв народ, ГЕРБ и ДПС. И няма да има. Никога”, написа привечер Слави Трифонов във фейсбук.
В крайна сметка новото мнозинство не се разбра вчера за новия парламентарен шеф с досегашното - и на повторно свикания председателски съвет не стана ясно кога ще се гласуват правилата за избор на председател на НС и кога ще е самият вот в пленарната зала. Дотогава временно събранието се ръководи от зам.-председателя му Мирослав Иванов от “Промяната”.
Шефката на групата на ГЕРБ Десислава Атанасова настояваше изборът да е още този петък, но явно се отлага за другата седмица. И не е ясно дали ще предхожда разискванията по вота на недоверие, или те ще бъдат насрочени и водени от нов шеф на НС.
Никола Минчев: За мен бе чест, но по-добре е на такъв парламент вече да не съм председател
Младият юрист не гласува за оставането си на поста - така, както не даде вот за себе си и при избирането
За мен беше чест, е и ще продължи да бъде - на първо място, че влязох в храма на българската държавност. А още по-голяма е честта, която ми оказахте - да ме направите пръв сред равни.
Нарочно бягам от думите “да застана начело”. Вярвам, че ако председателят смята, че е “начело” и се изживява като шеф, то не е за тази позиция.
Така се обърна към пленарната зала в последната си реч като председател Никола Минчев. Така, както не гласува за избирането си на поста - сторило му се неетично, така и вчера не даде гласа си да остане на него. Той бе единственвият “въздържал се” при вота.
На поста, който ми оказахте честта да заемам, винаги съм се стремял да подхождам с уважение към всички народни представители и вярвам, че го оценявате. И в днешната тъй политизирана дискусия, в която критиките към мен бяха по-малко, мисля, че го оценявате.
Винаги съм се стремял да ви изслушвам и да ви давам думата, с което понякога съм си навличал гнева на коалиционните партньори. Такова е институционалното ми разбиране и възпитание - всички сме избрани от народа и харесва ни или не, сме тук да го представляваме. И на мен ми се иска парламентнарната ни група да е от 167, а не от 67 депутати, но така е решил народът. Дори ми се случи човек от администрацията на НС веднъж да ми каже, че съм прекалено добър за стандартите, на които е свикнала тази институция. Не съм сигурен, че това е за ръкопляскане..., продължи Минчев на фона на аплодисментите на колегите си.“Хем е хубаво, хем е тъжно”, откровен бе той.
Няма да се спирам на основанията, с които се иска оставката ми. Всички знаем, че истинското основание е същото, което стои и зад вота на недоверие - пленарната зала има ново мнозинство. Влязох в политиката с желание за промяна на един модел, властвал до този момент. Новооформящото се мнозинство твърдо ще го съхрани. В такъв парламент по-добре е аз да не бъда председателят. Защото се оказа, че тези, които щяха да ги изчегъртват, сега искат да изчегъртат мен. И независимо какво ще се случи на гласуването след малко, ако се наложи да избираме нов председтаел, пожелавам той или тя да се опитва да бъде толкова обективен, колкото опитвах и аз. Колко съм успял - вие знаете. Благодаря ви!”, завърши Минчев.
Неписан закон в българската политика е, че първи си отиват достойните, но това не е краят, а началото на Никола, емоционално го изпрати колегата му юрист от БСП Крум Зарков. “Надявам се повечме хора като него да виждаме в политиката”, добави той.