След 41 години стрелецът на Рейгън е на свобода и прави музикална кариера
Инцидентът е причината Бил Клинтън да внесе “Закона на Брейди” за предварителна проверка на желаещите да закупят оръжие
Джон Хинкли, който простреля и рани американския президент Роналд Рейгън през 1981 г., за да впечатли актрисата Джоди Фостър, бе освободен от съдебен надзор в сряда. Така официално си излежа присъдата и се освободи от всякакви задължения за проследяване на психичното му състояние, съобщи Ройтерс.
Преди 41 години Хинкли простреля тогавашния президент на САЩ Рейгън и още трима други – прессекретаря Джеймс Брейди, полицая Томас Делаханти и агента от тайните служби Тим Маккарти. Случи се на 30 март 1981 г. пред хотел “Хилтън” във Вашингтон.
Рейгън беше ранен в левия бял дроб и прекара 12 дни в болница, но се възстанови сравнително бързо. Брейди остана частично парализиран, а през 2014 г. почина от появили се усложнения заради огнестрелната рана.
В съда Хинкли признава, че извършил опита за убийство, за да
впечатли актрисата Джоди Фостър
През 1992 г. съдебните заседатели го признават за невинен по 13 обвинения, свързани с нападението, като заключват, че мъжът страда от психично заболяване. Следващите 30 години той прекарва в специализирана клиника, докато през 2016 г. съдът не го пуска под домашен арест да живее с майка си във Вирджиния под строг контрол. Тя обаче умира през миналата година и той се мести да живее с котката си сам в едностаен апартамент.
През септември 2021 г. американският окръжен съдия Пол Фридман постанови, че Хинкли е “психически стабилен”, спазил е всички правила на условното му освобождаване, което ограничавало пътуването извън града, както и използването на интернет, и реши, че трябва да му бъде предоставено безусловно освобождаване, но го отлага за юни.
Според адвоката на обвиняемия
престъплението е извършено заради психично заболяване,
което е в ремисия от 30 години и няма индикации да се проявява вече в ежедневието му. Откакто е пуснат под домашен арест, мъжът има пълна забрана да се свързва или да доближава до лицата, които са били замесени в инцидента, включително и актрисата Джоди Фостър.
Лекарите, които последно прегледаха Хинкли, казаха пред съда, че рискът той да извърши повторно насилие е малък и федералните прокурори уважиха експертизата им. Дъщерята на бившия президент Рейгън Пати Дейвис обаче се противопостави на освобождаването му, като заяви, че Хинкли е нарцисист, за когото тя
не вярва, че изпитва угризения
на съвестта.
През годините под домашен арест Джон Хинкли не е имал достъп до интернет, но от няколко месеца това се променило. Той започнал да развива успешно свои профили в социалните мрежи. В ютюб и туитър достигна. до над 30 000 последователи, пред които се похвалил, че най-сетне е на свобода.
“След 41 години, 2 месеца и 15 дни НАЙ-ПОСЛЕ СВОБОДА!!!”, написа той в туитър. В ютюб пък публикува изпълнения на своите песни.
Освобождаването му все пак беше съпроводено и от разочарование. По повода Хинкли дълго организирал дебютния си концерт в Бруклин, който трябвало да се проведе на 8 юли. Представлението обаче е отменено от съображения за сигурност.
От “Маркет хотел” - малка, но много популярна зала в нюйоркски квартал, обяснили, че получили много заплахи и омраза заради реализирането на това събитие. Според изпратеното до организаторите съобщение “позволяването на Хинкли да изпълни концерта си оставя усещането, че някой, който е направил нещо ужасно, може да продължи живота си нормално”.
Изпълнителят е съобщил за предстоящия концерт за първи път през април, а малко след това е обявил, че билетите са разпродадени. По план е трябвало да представи 17 свои дебютни песни.
Барбара Пери, професор и директор на президентските изследвания в центъра Милър към Университета на Вирджиния, коментира, че Хинкли оставя осезаем отпечатък върху наследството на 40-ия президент на САЩ Роналд Рейгън.
“Да бъде самият той толкова сериозно ранен и да се завърне, превърна Роналд Рейгън в легендата, която е”, каза тя.
Рейгън показа грация и хумор пред лицето на смъртта,
обяснява Пери. След като беше прострелян, президентът казал на лекарите в спешното отделение, че се надява всички да са републиканци. По-късно той се пошегувал със съпругата си Нанси, че забравил да се наведе.
През 1993 г. президентът Бил Клинтън подписва закон, който изисква петдневен срок на изчакване при покупка на пистолет, за да се извършат проверки на бъдещите купувачи. Кампанията се казвала “Брейди” и целяла да предотврати насилието с оръжие. Тя била вдъхновена именно от този инцидент.