От петрол и храни до IT - секторите, които печелят добре заради войната
Транспортният бранш бележи ръст, защото маршрутите заобикалят Русия, губещият обаче са българските пътища
Расте производството на облекло, дървен материал, химическа промишленост, лекарства, метални изделия, електроника, машини - намерили са ниши, освободени от руски, украински или китайски фирми
Данните за първото тримесечие на годината показаха продължаващ реален растеж на икономиката, измерен чрез брутния вътрешен продукт. Първите данни за април също са позитивни – производството в преработващата индустрия е рекордно високо, откакто има данни, туризмът продължава да се възстановява, продажбите на дребно се забавят, но все още отчитат растеж. Част от тази динамика се дължи на възстановяването от пандемията, например при туризъм и ресторанти. Но друга част идва от шоковете заради войната, които увеличават търсенето и цените в някои сектори, което им носи високи печалби.
Енергетика и добивна индустрия
Електроенергетиката е очевиден пример за сектор, който печели от ситуацията. Още от миналото лято цената на тока на борсите започна да се вдига, но този ефект започна да изчезва в началото на тази година.
Но със започването на войната високите цени се възстановиха и българската енергетика работи на пълна мощност, изнасяйки рекордни количества ток на рекордно високи цени. Миналата година Българският енергиен холдинг отчете девет пъти увеличение на чистата си печалба, въпреки че извънредно внесе 450 милиона лева в бюджета. Така общо печалбата на държавната енергетика беше около 2 милиарда лева, въпреки че цените на тока бяха високи само за 4-5 месеца. Тази година вероятно печалбата ще достигне 5 милиарда лева, като тези средства влизат почти изцяло в държавния бюджет, тъй като БЕХ е държавна компания.
Петролен бизнес
Специфичното в настоящата ситуация е, че не само производителите на петрол печелят от високите цени, които се увеличиха значително заради войната. Всъщност другите звена по веригата също правят невиждани печалби – особено рафинериите. Според данни на английското списание Economist маржовете на печалбите на рафинериите в Европа са се вдигнали от около 10 долара на барел в нормални времена до над 60 долара на барел в момента. Шест пъти увеличение, което е чиста печалба за рафинериите. В България вероятно е дори повече, тъй като страната получи изключение от забраната за внос на руски петрол и може да продължи да внася по-евтин петрол.
Храни и транспорт
Украйна е сред най-големите износители на храни в света, но не може да изнася заради блокирането на пристанищата. Така в Украйна има излишък на зърно и слънчоглед, но в други части на света се отчита дефицит, което вдига цените. България също е голям производител на зърно, слънчоглед, олио и по-голямата част от продукцията се изнася на международните пазари – така че българските производители в момента реализират продукцията си на двойни цени и печелят солидно.
Блокирането на морския транспорт в северната част на Черно море увеличава натоварването на сухоземния транспорт. Например поради блокираните си пристанища Украйна започва да изнася зърно чрез камиони и жп. Също така износът на китайски стоки към Европа вече заобикаля руските жп линии, което натоварва алтернативни маршрути, вкл. през нашия регион. Така че българският транспортен бранш печели, има и много транзитен трафик на камиони през България. Единственият губещ са българските пътища - те се рушат от тежките камиони, но при тези ниски толтакси не се събират достатъчно приходи, за да се ремонтират.
Военни заводи и индустрия
България изнася около 500-600 милиона евро военна продукция годишно. Но в момента тези обеми са увеличени многократно и вече говорим за милиарди, а военните заводи работят на трисменен режим. Това не е само директен ефект от войната. Много държави се чувстват заплашени от руската агресия и поради това инвестират в попълване на оръжейните си запаси.
Но не само военната индустрия печели. Всъщност почти всички индустриални сектори отчитат растеж според последните данни за април. Особено солидно расте производството на храни и напитки, облекло, дървен материал, химическа промишленост, лекарства, метални изделия, електроника, машини и оборудване. Някои от тези сектори са намерили пазарна ниша, освободена от руски, украински или китайски фирми, тъй като Китай в момента е в карантина.
Информационни технологии
Войната няма само ефект върху традиционните отрасли. Всъщност модерните сектори на икономиката са дори по-засегнати, тъй като кибервойната няма граници. Само да си припомним, че “Български пощи” бяха атакувани от хакери и изведнъж пощите се сетиха да инвестират в киберсигурност, в информационни технологии и нови компютри. Но това е само върхът на айсберга. Всички сектори увеличават инвестициите си в киберсигурност и информационни продукти, което, разбира се, дава повече възможности на силния български IT сектор. По данни на НСИ оборотът на IT сектора рязко сe ускорява през първото тримесечие и достига над 20%. Телекомите също се справят добре в среда на растяща дигитализация, а печалбите им растат.
Най-печеливши вероятно са фабриките с проруски “тролове”, поради което сме залети от пропаганда и фалшиви новини в интернет – а фейсбук все още не взема мерки, за да спре тези практики. Тези дни Илон Мъск почти се отказа от сделката да купи туитър именно с аргумента, че има много платени тролове в социалните мрежи.
Финанси и недвижими имоти
Банковият сектор тази година започна с рекордни печалби от 641 милиона лева за първите четири месеца на годината. Заради войната и вдигащата се инфлация се очаква големите централни банки да повишат лихвите – в САЩ това вече се случва, а Европейската централна банка ще започне затягането след няколко седмици, през юли. По-високите лихви са предизвикателство, но все пак финансовият сектор при равни други условия ще се справя по-добре при положителни лихви, отколкото в досегашната среда на отрицателни лихви.
Секторът на недвижимите имоти също се справя повече от добре. Заради високата инфлация и нулевите лихви по депозитите много хора се насочиха към инвестиции в недвижими имоти, вярвайки, че така ще защитят парите си и дори ще реализират печалба. Ипотечните кредити също растат с високи темпове, подхранвайки цените на имотите. Проблемът е, че имотите са цикличен сектор и в един момент балонът може да се спука, особено при растящи лихви.