Кое избира ГЕРБ - избори, експертно правителство или рамо за кабинет със Слави сега

10.06.2022 07:30
Депутатите от ГЕРБ напуснаха пленарната зала вчера и обявиха, че оттук нататък управляващите сами трябва да си осигуряват кворума. СНИМКА: РУМЯНА ТОНЕВА
Илияна Йотова
Мустафа Карадайъ
Никола Минчев

Токовият удар, причинен от бурята в сряда вечер - метеорологичната, остави на тъмно родната на Бойко Борисов Банкя. Токовият удар в политиката след шумния развод между Слави Трифонов и Кирил Петов продължава да държи на тъмно цялата държава.

С липсата на ток и телевизия в гръмотевичната вечер лидерът на ГЕРБ оправда пред сайта “Дневник” отказа да коментира ситуацията. Мълчанието му продължи и в четвъртък. Поне публичното, защото

в централата на ГЕРБ цял ден е имало разговори,

научи “24 часа”. Партията, която отново излезе на първо място в социологическите рейтинги, е пред важна дилема - избори през септември или подкрепа за експертно правителство, което да поеме държавата до местните избори идната есен. Допреди ареста на бившия премиер е имало неофциални сондажи главно от партньори навън дали не е възможно друго правителство в рамките на този парламент, което да обедини “опита” - ГЕРБ, и “младостта” - “Промяната”. Публичните изявления на Борисов и Кирил Петков обаче показват, че общ път между двете партии няма.

От ГЕРБ вече дадоха знак, че не биха подкрепяли за каквото и да било решение правителство на малцинството, ако в него останат Петков и Бойко Рашков. Както се видя от тайните от спалнята на коалицията, министър-председателят е убеден, че вътрешният му министър не се справя с реформата в МВР поради напреднала възраст и го кандидатира за комисията “Антикорупция”. В четвъртък депутати от мнозинството преброили гласовете за подобен избор в парламента и са категорични, че Рашков ще се размине с поста. В опозицията дори се шегуваха, че и Петков знае това, но е обявил новината за наследника на Сотир Цацаров в КПКОНПИ, за да “нахъса” Рашков да даде поредна пресконференция срещу ГЕРБ. (Виж 5-а стр.)

Така или иначе Слави Трифонов постави дилемата пред ГЕРБ за времето на изборите. ДПС чрез зам.-председателя Йордан Цонев потвърди, че иска бърз вот.

В партията на Борисов крилото около бившия вицепремиер Томислав Дончев и бившия енергиен министър Делян Добрев е твърдо за експертно правителство в рамките на този парламент, което да управлява до 2023-а. Тогава заедно с редовния местен вот да има и предсрочен парламентарен.

Мотивите са ясни - държавата не може да бъде хвърлена в хаос насред война, инфлация, световна икономическа криза и неясно каква зараза след лятото.

Очаква се експертното правителство да бъде подкрепено от всички в парламента без “Продължаваме промяната” и “Демократична България” - би събрало 157 гласа, ако броим и тези от “Възраждане”.

Според друга линия, обсъждана в партията, трябва да се бърза с изборите, вместо да се чака покачване на рейтинга на ГЕРБ до поне 36%. В последните си проучвания от май социолозите отреждат първото място на ГЕРБ с 23-24 на сто.

Поддръжниците на бърз вот през септември в партията на Борисов се аргументират, че до идната есен каквото и експертно правителство да управлява, ако то не се ръководи от ГЕРБ, всички партии в парламента, които го поддържат, ще се сринат. Вероятно подобна прогноза не важи само за “Възраждане”, която изненадващо тогава може да се окаже първа сила.

При бързи избори част от депутатите са категорични, че за ден - два

парламентът ще върне хартиената бюлетина,

защото за това има мнозинство. Според сметките на “24 часа” от понеделник има огромна вероятност да мине, а предложение за промени в Изборния кодекс отдавна е внесено от БСП. Междувременно активът на ГЕРБ и симпатизиращи на бившите управляващи експерти като доскорошния шеф на “Информационно обслужване” проф. Михаил Константинов, политоложката проф. Антоанета Христова и пр. инициираха подписка за правото на хората на избор дали да гласуват с машина, или хартия. Тя вече събра над 15 хил. гласа, знаково я подписа и Борисов.

Сега политиците отчитат плюсовете и минусите на двата сценария.

Докато подобни сметки се правят неофициално, председателката на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова отправи послание към Кирил Петков - най-достойно е да поиска вот на доверие. От опозицията не бързат те да внасят вот на недоверие. Според Тома Биков своеобразен вот на доверие предстои с актуализацията на бюджета и след това - с персоналните промени в МС.

ГЕРБ все пак не се сдържа да подразни тройната (вече) коалиция и върна разломна за нея тема - оръжията за Украйна. Оферира, че ще осигури подкрепа за кабинет “Петков” на малцинството, ако парламентът гласува за военна помощ. Засега от ПП, ДБ и БСП се правят, че не ги чуват.

В безпрецедентната ситуация всички играчи трябва да отчетат и волята и ролята на президента Румен Радев - все пак ще е първият в историята ни, който ще излъчи 4-и служебен кабинет. И първият с непокътнат рейтинг при толкова политически турбуленции в първия и на старта на втория му мандат.

Резкият ход на “Шоуто на Слави”, твърдят запознати, е бил

предварително съгласуван с държавния глава

Той самият също пази мълчание през последните 3-4 дни. Вицето му обаче не спести критики към “Промяната” и коалицията като цяло. (Какво каза Йотова - виж по-долу.)

Радев иска актуализация на бюджета, защото се готви за избори през септември и знае, че иначе негов служебен кабинет няма да се оправи, заподозря миналата събота Борисов и така “пусна” официално мълвата, че президентът се стяга за нов вот и нов кабинет.

Първият коментар на Радев се очаква днес, когато ще участва в публична дискусия за Зелената сделка. По ирония на съдбата тя ще се проведе в същата зала в столичен мол, където преди 7 месеца се водеха преговорите за четворната коалиция.

Някои разчетоха в думите на зам.-председателката на парламента от ИТН Ива Митева - че партията на Слави би опитала кабинет на малцинството при завъртане на рулетката, именно договорки между сценаристите и “Дондуков” 2. Това обаче минава през сложна конструкция за (не)гласна подкрепа от ДПС, ГЕРБ и отделни други депутати.

Въпросът пак опира до това какво ще определи ГЕРБ като печеливш за партията сценарий - бързи избори, докато рейтингът ѝ е висок, или саможертвена отсрочка в стил “национално отговорно поведение”.

Иначе видимо за широката публика е

изчезването от речника на президента на жлъчната анти-Борисов реторика

Най-актуалният към четвъртък сутрин сценарий - за разцепление дори между министрите от ИТН, като част не подадат оставка, бе опроверган бързо. Макар и да личеше известна неохота в думите му, подозираният в желание да остане спортен министър Радостин Василев декларира по обед: “Това е политическото решение на партията, и четиримата ще подадем оставка.” Основният заподозрян сред министрите на Слави, че е минал в лагера на Петков и Василев - енергийният Александър Николов, не коментира. До края на деня бе внесена оставката само на Гроздан Караджов, другите 3 се чакат днес.

Гласуват нови министри и оставки

заедно, за да не ги отхвърли ИТН

Оставките на четиримата министри от “Има такъв народ” и назначението на новите на тяхно място да се гласуват наведнъж, планират от “Продължаваме промяната”, научи “24 часа”.

Идеята е, че така хората на Слави Трифонов в парламента няма да могат да гласуват срещу новите назначения или пък с помощта на ГЕРБ, ДПС и “Възраждане” министрите от ИТН да останат на поста, разсъждават членове на “Промяната”.

Всъщност веднъж, след като са подали оставка, министрите могат единствено да я оттеглят, а парламентът не може да я отхвърли. Това решение е на Конституционния съд още от 2018 г. Тогава казусът бе друг - депутатите от ГЕРБ отхвърлиха оставката на Делян Добрев, но съдът постанови, че това не може да се прави, защото тя е волеизявление и народните представители не могат да го спират.

Илияна Йотова:

Обидно е на депутатите да се гледа

като на бройки, местени “на кило”.

Видяхме при Орешарски какво

е правителство на малцинството, не

можем да си позволим избори сега

Всичко е в ръцете на министър-председателя, той е на ход. Трябва да извърви много важни стъпки - първо да бъде достатъчно убедителен в евентуална нова формула на кабинета, ако, разбира се, се стигне до оставките на министрите на ИТН.

На второ място да защити актуализацията, а това се прави със силни аргументи, силни причини и добре обосновани предложения. Вероятно ще опита възможността за плаващи мнозинства. Желаем му успех!

Аз не зная как от “Продължаваме промяната” преброиха 12 депутати. Голям противник съм народните представители да станат бройки, всеки идва със собствените си позиции и възгледи. Да ги преместваме като килограм от едното място на другото, е достатъчно обидно. По-скоро смятам, че министър-председателят може да успее, ако предлага силни решения и търси мнозинство в името на нашите интереси. Ако всеки път броим кой ще ни подкрепи, вече бяхме в такава тежка ситуация при правителството на Орешарски. Не е в интерес на България да се връща в такива ситуации. Предсрочните избори няма да са прецедент, но за съжаление, не сме в ситуация, в която може да си го позволим. Преди това има много стъпки, които трябва да се извървят.

Мустафа Карадайъ:

Искаме оставка

на целия кабинет

Очакваме заедно с оставката на вечуе заявените министри в Народното събрание да се внесе оставка на целия кабинет. Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.

На въпрос дали биха подкрепили правителство на малцинството, Карадайъ посочи, че такава тема от юридическа гледна точка пред тях няма.

“От политическа има заявки за подаване на оставки, а процедурата е ясна. Те трябва да бъдат внесени в НС, да бъдат разгледани. От ДПС от първия ден на това правителство му дадохме оценка, че е най-лошото от демократичните промени насам”, напомни той.

ДПС няма да подкрепи нови министри с този кабинет и мандат. Движението вече е дало и оценката си за Бойко Рашков и не иска той да оглави КПКОНПИ.

Никола Минчев:

Дойде моментът в

ИТН да гласуват

не по партийна повеля

Не всички членове на “Има такъв народ” са съгласни с начина на водене на политика от лидерите им. То и в залата се вижда кои са несъгласни. Може би е дошъл моментът да гласуват не по партийната повеля. Това коментира председателят на парламента Никола Минчев пред bTV.

До момента няма промяна в персоналния състав на Министерския съвет, предстои да се види дали говорим за политическа криза, опита младият парламентарен шеф да демонстрира хладнокръвие и спокойствие. Имаме 109 сигурни гласа в пленарната зала, посочи Минчев.

В краткосрочен план ключово за нас и за страната е да се приеме актуализацията на бюджета, защото в нея са антикризисните мерки и вдигането на пенсиите. Смятам, че ще бъде приета - в залата има има 240 народни представители, всеки със своя съвест и убеждения, каза още той.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>