Саботажът на ИТН: какво искат и на какво обричат България

09.06.2022 18:17 Веселин Стойнев
Лидерът на “Има такъв народ” Слави Трифонов

От партизански саботаж ИТН скочиха на яростна война срещу ПП. Какво искат всъщност и на какво обричат България? Коментар от Веселин Стойнев за "Дойче веле".

Партията на Слави Трифонов "Има такъв народ" (ИТН) имаше много причини да излезе от коалицията и само си търсеше повод. Електоралният ѝ рейтинг се е втурнал към бариерата за влизане в парламента. Милиардите за пътища, за които са поели ангажимент, ги няма. Любомир Каримански не стана шеф на БНБ, а Ива Митева - на парламента, което ги зареди с огромна реваншистка злоба да саботират де що може в коалицията. Провалиха се с кандидатурата си за СЕМ и с мечтите да овладеят БНТ. Пропускаха експерти и политически коалиционни съвети. И накрая извадиха полуистини като оправдание за оттеглянето си от коалицията.

Полуистините

Едната е за т.нар. "предателство" за Северна Македония - че премиерът обещал на Запада да вдигне ветото за начало на преговорите за еврочленство на Скопие, а съветничката му Весела Чернева била втори външен министър редом с Теодора Генчовска. Да, Кирил Петков имаше огромна амбиция - и вероятно обещания - България да вдигне ветото, но така или иначе нищо не е направил извън решенията на парламента и коалицията. А посоката на външната политика, както и всяка по другите министерски ресори, задава министър-председателят, не министърът.

Второто обвинение беше за милиарди бюджетни левове. Едните, 9 милиарда, кабинетът бил прахосал през декември - тоест, в самото начало на правителството. Елементарното питане е защо ИТН са чакали шест месеца. Както и защо не са разбрали за какво отиват тези пари - за енергийни компенсации за бизнеса и домакинствата, за Ковид добавки, за стимули за ваксинация, за общини и пр. Депутатът им Каримански е шеф на парламентарната бюджетна комисия и от самото начало трябваше да е пределно наясно къде колко отива. Другите пари, за пътища, бяха доста проблемни заради кухите фирми на ГЕРБ, с които авансово бе източен огромен ресурс и част от които все пак бяха платени. Но другите коалиционни партньори не са съгласни сега да се дадат нови 3,5 млрд. за пътища - каквото и да е обещавал Асен Василев на Гроздан Караджов.

Накрая да споменем и начина, по който партийният лидер, четейки аутокюто си на видеозапис, "изтегля" министрите си - това бе капакът на необоснованото политическо поведение. Не висш партиен орган, както е при нормалните партии, решава за напускането на коалицията - Слави Трифонов сам решава и огласява. Той много обича да "овластява" суверена, но еднолично държи суверенитета над политическата воля на избирателите на ИТН. Дано поне сега разберат каква неимоверно по-голяма щета щяхме да понесем, ако формацията му бе успяла да състави правителство в предишния парламент.

Накъде се е запътила България

Ива Митева публично потвърди истинността на отдавнашните слухове в парламента, че ИТН всъщност не иска избори, а да състави кабинет с третия мандат. Това обаче означава не само да се коалира с ГЕРБ и ДПС, но и да разчита на гласове от "Възраждане" за парламентарно мнозинство.

Разбира се, за разпадането на сегашното управление, доминирано от импровизации, неконструктивност и неефективност, вина има не само ИТН. Остава да се види колко още може да продължи то в осакатения си вид на тройна коалиция - дали само до приемане на актуализацията на бюджета или още месеци след това. Перспективата коалицията да се попълни с необходимите ѝ 12 депутати до достигане на парламентарно мнозинство чрез разцепване на две на групата на ИТН изглежда твърде пожелателна. При всички положения обаче парламентът ще премине в режим на истерично оцеляване. От партизански саботаж ИТН скочи на яростна война срещу ПП, а управлението ще зависи от политико-процедурни животоподдържащи системи.

Още с гласуването на оставките на министрите може да настъпи хаос: те да бъдат освободени, но нови да не бъдат избрани поради липса на мнозинство - и така да останат министри в оставка, които блокират министерствата, отказвайки да подписват документи.

Промяната приключва. Нова едва ли ще има.

Каквито и варианти за оцеляване да се реализират - кабинет на малцинството на сегашната, вече тройна, коалиция, кабинет с мандат на ИТН, някакви варианти на програмен кабинет с фиксиран времеви хоризонт и с чийто и да е мандат или директни нови избори - това ще е управление заради самото управление. Неговият единствен смисъл би бил да не се хвърля страната в безвластие в условията на инфлация и война в Украйна, а също и да не се даде шанс на "Възраждане" да спечели най-много от кризата. Колкото реформи се случиха и недослучиха за половин година досега - толкова. Ако нещо оттук нататък се промъкне като управленско подобрение, ще е с ограничен обхват и постигнато с героични усилия или по случайност.

Препъването на решителната антикорупционна промяна и неизяснените публично зависимости, които имат заслуга за това, ще възпроизведат почти същата политическа среда на следващите избори. И евентуално наесен не просто отново ще отидем пред урните за трети извънреден път за малко повече от година, а най-вероятно ще получим същата невъзможност за стабилно управление, но с още по-малък потенциал за политическа посока. За почтеност и професионализъм изобщо няма да има смисъл да питаме - това ще са прекалени екстри. Така ще е, докато не излезем от матрицата да сеем експерименти и жънем разочарования.

Този коментар изразява личното мнение на автора. То може да не съвпада с позициите на Българската редакция и на "Дойче веле" като цяло.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>