София с площад "Филип Трифонов"
Кръщават безименна улица в "Младост" на Джеймс Пардю
София ще има площад, който ще носи името на актьора Филип Трифонов, който почина през миналата година. Това реши на днешната си сесия Столичният общински съвет.
Името на актьора ще носи пространството, заключено между улиците "Акация", "Крум Попов" и "Милин камък" в район "Лозенец". Там ще бъде поставен и възпоменателен знак - пейка, изработена от стоманена ламарина с височина 738 мм, дължина 2313 мм и широчина 681 мм. Това ще се случи след съгласуване с Министерството на културата, а пейката ще е с дизайн, вдъхновен от филмова лента. Разходите по проектирането, изработването, монтажа и поддръжката на пейката ще са за сметка на наследниците на Филип Трифонов.
Проектът е изготвен с участието на Мартин Трифонов - скулптор, син на Филип Трифонов, арх. Бисер Хантов, инж.Траян Красналиев и инж. Камен Златарев, се посочва в доклад, внесен от кмета на София Йорданка Фандъкова.
Филип Трифонов yчаства в над 30 филма, сред които „Изпит“, „Преброяването на дивите зайци",“Забравете този случай“, „Оркестър без име“, „Адио Рио“, "Момчето си отива" и дpyги. През 2018 г. той беше удостоен със званието почетен гражданин на София.
Безименна улица в "Младост 4" пък ще носи името на посланик Джеймс Пардю, реши още СОС.
В доклада се напомня, че Пардю е един от преговарящите в екипа на Ричард Холбрук, довели до подписването на Дейтънското споразумение, което слага край на войната в Босна и Херцаговина. Като представител на Вашингтон, води преговори със Слободан Милошевич и други сръбски политически лидери по време Косовската война. Американски преговарящ в международната мисия за урегулиране на етническите конфликти в Северна Македония, която води до Охридското споразумение.
По време на мандата му като посланик на САЩ в България от 2002 г. до 2005 г., България става пълноправен член на НАТО и завършва всички преговори за присъединяване към ЕС. България си сътрудничи тясно със САЩ за създаване на съвместен военен тренировъчен център и за унищожаване на ракети и други военни технологии, останали от Студената война.
Джеймс Пардю и съпругата му Кати оказват подкрепа на множество организации и институции в сферата на културата в София, сред които са балетна академия „Марян“, Софийската опера и балет, нов симфоничен оркестър, "Джуниър Ачийвмънт България". През 2002 г. Пардю подпомага възстановяването на парк "Докторска градина”.