Горе ще ме дърпат и от мюсюлманския, и от християнския рай - казвала Нери Терзиева
Избива вратата от пантите в шефския си кабинет в БНТ, за да влиза всеки
Когато я уволняват, екипът иска да напусне с нея, но тя го спира: Не тъжете, с вас са зрителите
Нери Терзиева разбива правилата и наследените от соца клишета в БНТ, като въвежда в началото на 90-те години стандартите на Си Ен Ен и другите западни медии. Тя имаше невероятен усет как да открива и да стимулира най-ценните качества на всеки, дори у тези, които други биха подминали.
"Запознах се с Нери в Ефир 2, бях на 21 години, точно тогава стартираше програмата - спомни си пред "168 часа" Георги Куртев. - Влязохме в старите стаи на нюзрума, тя стоеше права в ъгъла, правеха оперативка, бях пленен от начина, по който тя гледаше хората, от начина, по който ме погледна: "Здравей, ти ли си Георги?".
Тя нямаше бариери към хората
Да видиш лицето на новините на живо, да разбереш, че тя е абсолютно земен, толкова истински и сърцат човек, с толкова много топлина."
По това време Канал 1 е официалният на БНТ, като пред Шесто студио стоят полицаи.
"Ние бяхме в Седмо студио и влизахме по къси панталони, там нямаше охрана, за Нери това бе шанс - спомни си Куртев. - Когато стана директор на Ефир 2, кабинетите на шефовете на телевизията бяха на десетия етаж. Тя собственоръчно откачи вратата от пантите и я махна.
Думите й бяха: "Всеки трябва да може да идва при мен!". Работехме в трудно време, но тя не искаше по никакъв начин да натоварва, искаше целият негатив да остава за нея, а целият позитив да отива за хората около нея.
Тя винаги бе разкъсана между любовта, семейството, работата. Дълги години пътуваше всеки ден. Като приключи в БНТ, взема автобуса за Пловдив и се прибира. Сутринта се качва на автобуса за София."
Според Куртев Нери за всички е била като майка.
"Едно нещо запомних от нея - че трябва
да говорим в сегашно време, защото миналото вече е сътворено
- казва той. - Затова говоря за нея в сегашно време."
"Тя никога не искаше нещо от другите, винаги плачеше сама", добави Георги Куртев. Плаче и когато е уволнена от БНТ. Куртев никога няма да забрави този момент: "Ние й казахме, че си тръгваме с нея, но тя бе категорична: "Не, стойте, защото създадохме нещо, което никой не е правил, и то трябва да се отстоява! И не тъжете, не тъгувайте, защото вие имате зрителите, тези, които ще ви намерят по един или друг начин. Беше й много тежко, Нери не очакваше този удар."
Тогава, чувайки Хачо Бояджиев да я обвинява и да обявява в ефир мотивите си да я уволни,
ядосан, Сашо Диков тръгнал да влезе директно в студиото
Искал да се разправя с него. Според Куртев градусът на напрежението е толкова голям, че е можело да се стигне и до бой. Камен Алипиев беше още по-краен - според него е имало опасност Диков да разбие муцуната на Хачо. Но продуцентът спрял журналиста на вратата.
"Когато Хачо излезе в коридора, стана много сериозна драма, защото сипеше лъжи срещу Нери. Бях превъртял, бях бесен, крещях с всичка сила. Колегите, които излизаха от апаратните, не смееха да мръднат, стояха до вратите, беше драматична сцена", разказа Диков пред "168 часа".
И неслучайно. Терзиева създава стандартите, че политиците не можеха да си позволят да влияят върху журналистите. "Винаги е казвала, че когато фамилиарниченето между журналисти и управляващи се превърне във фамилност, това ще е един от сериозните проблеми, когато медиите няма да бъдат коректив", добави Георги Куртев.
Той не си спомня нито един неин формален разговор. "Едно време имаше телефон за справки - 144. Обаждаш се и искаш телефон или адрес на дадена институция - даде за пример колегата й. - Отсреща вдигаше телефонист. Когато се обаждаше да поиска някакъв номер, тя влагаше цялото си внимание. Започваше, като се представяше коя е - при нея нищо не беше формално."
Подобно е мнението и на журналиста Антон Стефанов, когото Нери първо кани в "По света и у нас", а след това и в Ефир 2.
Спомени и уникални истории с Нери Терзиева четете ТУК