Тюркян от Хасково: Мечтая да ме приемат в Пловдивския университет и да стана учителка (снимки)
Над 100 кандидат-студенти "щурмуваха" най-големия пловдивски вуз в първия ден от приема на документи
Какво по-хубаво да учиш децата и да ги образоваш, отговаря Тюркян Мехмед, докато подава документи за кандидатстване в ПУ "Паисий Хилендарски". Заедно с приятелката си от Хасково Вергиния Гарджева мечтаят да станат педагожки. И избраха да учат във втория университет в страната. Двете момичета са завършили елитната математическа гимназия, чийто възпитаник е и президентът Румен Радев. За разлика от него обаче те са се насочили към педагогически профили. Тюркиян кандидатства “Обучение по природни науки”, а Вергиния е избрала “Начална училищна педагогика”.
Балообразуването за двете специалности става по различен начин. Тюркиян трябва да положи изпит, като изборът ѝ е между тест със събеседване по физика, а другите варианти са изпит по математика, биология, химия или български език. За “Начална училищна педагогика”, Вергиния има възможността да кандидатства с комбинация от оценката си от матура по български език и литература, математик или история и общия успех от дипломата си.
“Винаги ми е харесвало да се занимавам с деца. Имам и по-малка сестра, така че съм свикнала”, обясни защо е избрала педагогическия профил Тюркян.
За Доротея Чонова “Предучилищна и начална училищна педагогика” ще бъде второто ѝ висше образование. Преди 4 години завършила “Счетоводство и контрол”. Тя е от Плевен, учила е във Варна, а в Пловдив дошла, за да работи. “Обичам децата. Помагала съм в неделно училище и ми доставя голямо удоволствие”, разказа тя. И добави, че майка ѝ също е начална учителка. От нея Доротеа се е вдъхновила.
Крум Арнаудов от Асеновград също подаде документи, но за "Информатика". “Искам да се занимавам с програмиране”, обясни той. Трябва обаче да положи изпит по информатика, за да стане студент.
Бъдещ колега на Крум от факултета по математика и информатика ще бъде Виктор Панеков, който се е насочил към специалността “Софтуерно инженерство”. “Баща ми се занимава с компютри, той ме запали”, разказа кандидат-студентът. Мечтата му била един ден да работи като програмист. Негови приятели му препоръчали да учи в Пловдивския университет. “Казаха ми, че преподавателите са много добри и след това лесно ще си намеря работа”, обясни момчето. Завършил е Езикова гимназия “Пловдив”, но за да бъде приет в тази специалност, трябва или да положи изпит, или да кандидатства с оценката от матурата по математика или информатика.
И Георги Узунов от Първомай беше сред първите, дошли да подадат документи за специалността “Икономика и бизнес”. Завършил е Професионалната гимназия по електротехника и електроника в Пловдив. “Искам да развивам собствен бизнес, но преди това е хубаво да науча как се прави’, обясни младежът.8 бюра са разположени в спортната зала на вуза, която се намира на бул. "България", и там приемат документите на кандидат-висшистите.
“Над 200 души са подали документите си онлайн на платформата ни, която беше отворена на 3 юни и ще продължи да действа две седмици. Повече от 100 души пък сториха това днес на място”, обясни пред "24 часа" зам.-ректорът по учебната дейност доц. Мария Стоянова.
Миналата година кандидатите в ПУ "Паисий Хилендарски” са били 7143. Надеждите на ръководството са интересът да остане въпреки острата конкуренция на останалите висши училища у нас. Пловдивският университет е със статут на изследователски и привлича все повече млади хора, които искат да се занимават с наука.
През тази година най-голямото висше учебно заведение в Южна България ще приеме общо 3502 бакалаври и магистри. От тях 3063 ще са в редовна форма на обучение, а 439 – в задочна. Броят на докторите държавен прием е 126.
Датите за провеждане на кандидат-студентските изпити са от 26 до 30 юни, като първият ще е по български език. По традиция изпитите за специалността „Актьорство за драматичен театър“ ще се проведат в три кръга на 14,15 и 16 септември.