Борис Джонсън оцеля при вот, но дните му изглеждат преброени (Обзор)
Бунтът срещу него е по-сериозен от тези срещу Тереза Мей и Маргарет Тачър, които ги свалиха от власт
Британският премиер Борис Джонсън оцеля при решаващ вот в собствената му Консервативна партия, но прогнозите са, че едва ли дълго ще се задържи на власт. Лидерството му бе оспорено от съпартийци, несъгласни с неговото политическо поведение. За оставането му на поста гласуваха 211 консервативни депутати, докато 148 се обявиха против. И макар този резултат да е достатъчен, за да не може през следващите 12 месеца отново да се иска неговата смяна, редица политически анализатори не са оптимисти за политическото му бъдеще. Според тях бунтът срещу Джонсън е прекалено голям, за да може да продължи да прокарва управленските си решения през парламента.
41% от консервативните депутати са гласували
той да бъде сменен от лидерското място
в партията и премиерския пост, което е повече от недоволството срещу предшественичката му Тереза Мей от 37 на сто. През 2018 г. тя също оцеля при аналогичен вот в Консервативната партия, но след 6 месеца се принуди да подаде оставка, след като на няколко пъти не успя да събере мнозинство за важни парламентарни решения, свързани с Брекзит. По същия начин през 1990 г. си тръгна и Маргарет Тачър от премиерския пост.
Бившият лидер на Консервативната партия Уилям Хейг коментира пред “Таймс”, че пораженията за премиерството на Джонсън са непоправими и той трябва да напусне “по начин, който спасява партията и страната от агония и несигурност”.
Самият Джонсън обаче заяви, че ще се бори докрай и часове след вота свика правителството, за да решават как да се справят с най-наболелите проблеми на страната. Сред тях са рекордна за последните 35 г. инфлация и недостиг на работници, който затруднява функционирането на редица сектори. Стотици жители на Острова не могат да се върнат в страната след ваканция в чужбина заради отменени полети. Сред тях има ученици и родители, които пропуснаха важни изпити във вторник.
Критиците му обаче смятат, че той е свършен като политик, тъй като скандалите около незаконните купони в правителството по време на коронавирусни ограничения са показали, че премиерът е много далеч от истинските проблеми на хората и те вече не му вярват. Според последните социологически проучвания около 60% смятат, че
Джонсън не е достоен да ръководи
Великобритания и трябва да бъде сменен. Затова консервативни депутати предупреждават, че той ще загроби партията им и на следващите парламентарни избори след две години тя ще изгуби властта. Проведените преди месец местни избори вече показаха такава тенденция – консерваторите изпуснаха дори общински съвети, в които винаги са били водеща политическа сила.
От голямо значение за бъдещето на Джонсън е какво ще реши следващия месец парламентарната комисия, разследваща “Партигейт”. Ако тя установи, че той умишлено е подвел депутатите в досегашните си твърдения за незаконните купони в премиерската резиденция, е възможно да му се иска и вот на недоверие, тъй като това се смята за сериозно нарушение.