US ракетите, които могат да променят хода на войната в Украйна
САЩ ще дадат на Украйна няколко реактивни системи за залпов огън, които бяха поискани от Киев. Какви са предимствата на този тип оръжия и защо Москва има поводи да се страхува от него, обяснява експертът Крис Осбърн пред "Дойче веле".
На 31 май президентът на САЩ Джо Байдън заяви пред „Ню Йорк Таймс“, че Вашингтон има намерение да предостави на Украйна MLRS (Multiple Launch Rocket System) реактивни системи за залпов огън (РСЗО). Малко по-късно високопоставен представител на САЩ уточни, че това оръжие ще се използва от украинската армия само на тяхната собствена територия, а не за поразяване на цели в Русия.
В Москва евентуалните доставки на подобно оръжие от САЩ бяха наречени прекрачване на „червената линия“ и бе обещано да се „даде отговор“. Но какви точно са оперативните предимства на РСЗО и как биха могли да повлияят те на хода на военните действия? Ето какво казва вашингтонският военен аналитик Крис Осбърн.
Какви са техническите характеристики на РСЗО и как евентуалната им доставка би могла да се отрази на ситуацията на фронта?
К. Осбърн: Президентът Зеленски отправи искане за мобилни системи за залпов огън (MLRS) още преди няколко месеца, в самото начало на конфликта. Според мен има няколко тактически и стратегически причини за огромната важност на тези оръжия, които могат да променят парадигмата на военните действия. Украйна се опитва да спре безразборния обстрел, на който я подлага Русия от своята страна на границата с подвижни системи за залпов огън. Русия разполага с тези възможности, радиусът на действие на това оръжие от нейния арсенал достига 320-480 км. И това продължава вече доста дълго време.
Що се отнася до мобилните системи, е трудно да се каже доколко биха могли да се използват срещу частично мобилните руски цели, но доставките им биха имали изключителен ефект. Техният радиус на действие е 70-80 километра и ако ги имат, украинците ще могат да унищожават руските пускови установки.
Руският ракетен обстрел е причината за разрушаването на жилищни райони, за смъртта на деца в Украйна. И ако няма възможност за прехващане на ракетите във въздуха, би могло да се разчита на далекобойните реактивни системи за залпов огън. Ако Украйна разполагаше с РСЗО, би могла незабавно да спре или поне да намали интензивността на убийствения руски залпов огън.
А доколко биха могли да им се противопоставят руските системи за противовъздушна отбрана?
К. Осбърн: В Русия се смята, че зенитните ракетни комплекси ЗРК С-300 и С-400, както намиращият се в процес на разработка С-500, са най-добрите в света по редица свои параметри: обединени са в мрежа с цифрови процесори, имат висока скорост на компютърната обработка на данните и могат да идентифицират цели на далечни разстояния и на различни честоти. Затова представляват достатъчно голяма опасност.
Същевременно се забелязва прогрес в създаването на движещи се оръдия (РСЗО -б.ред.), които са в състояние да променят траекторията на полета на снарядите след старта. Поради това не мисля, че руските системи за противовъздушна отбрана са непробиваеми.
От украинското президентство казаха, че мобилните системи за залпов огън биха позволили на Украйна да се противопостави на руската блокада в региона на Черно море, което би възобновило и важния за цял свят износ на украинско зърно. Как гледате Вие на тази перспектива?
К. Осбърн: Знаем, че украинците има противокорабни ракети „Нептун“ - много факти сочат, че украинците са потопили руските кораби именно с крилати ракети с голям обсег, изстреляни от украинската брегова линия. Разбира се, че системите MLRS могат да бъдат използвани и срещу кораби. И макар да не е ясно в коя точно тяхна модификация биха могли да бъдат доставени на Украйна, дори и в по-старите си версии те ще бъдат изключително ефективни.
Що се отнася до HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System), техните ракети имат радиус на действие от 200-300 мили. С дронове и при наличието на необходимите разузнавателни данни HIMARS могат да поразяват стационарни и подвижни пускови установки или дори да нанасят ракетни удари по войските на противника. Това напълно ще промени хода на боевете – та нали те позволяват да се намираш извън зоната на висок риск и интензивен огън.