Гьоков преди тристранката: Очаквам консенсус за всички социални мерки
Очаквам всички социални мерки в подкрепа на българите по време на инфлация да минат с консенсус през Националния съвет за тристранно сътрудничество. Това каза министърът на труда и социалната политика Георги Гьоков преди заседанието на НСТС.
Опитали сме се в рамките на възможностите - около 1 милиард и 600 млн. лв. от бюджета - да получат българските пенсионери такова увеличение, което би било най-справедливо. Ако бяхме предложили първоначалния вариант - 21,6% на всички пенсии, щеше да задълбочи разликите между по-старите пенсии още повече, отбеляза социалният министър. "Сегашният вариант е по-справедлив, а парите, които ще отидат при пенсионерите, са същите. Ние не сме спестявали пари, тук са включени всички средства, които могат да бъдат отделени за българските пенсионери", добави той.
От 1 октомври ще има ново модифицирано осъвременяване на пенсиите, така сме го нарекли, то е един вид преизчисление на пенсиите, което да доведе до сближаване на по-старо отпуснатите пенсии във времето с по-ново отпуснатите. Този проблем в българската пенсионна система се е получил така, защото през годините, особено след 2009 г., не се е прилагал добър вариант в законодателството, каза още Гьоков.
На 770 хил. пенсионери ще им бъдат увеличени пенсиите с 15%. Според Гьоков при тях целта не е да се увеличат пенсиите, а да се постигне сближаване на по-старите пенсии, което според него е отстраняване на една несправедливост.
"То ще бъде модифицирано осъвременяване като всички пенсии се връщат към времето на отпускането им, но по-назад от 2008 г. няма смисъл, защото от 2008 г. се изплащат със средноосигурителни доход за 2007 г. и след това се минава до 2022 г. с по-благоприятното, по-високото, по-високия процент от инфлацията или нарастването на средноосигурителния доход. Аз ви казвам, че с изключение на 2010 г. във всички случаи нарастването на средноосигурителния доход е бил по-благоприятния и така като ги преизчислим пенсиите ще стигнем до окончателния им размер", обясни още той.
Със сигурност пенсионната система се доизкривява, но тя като е изкривявана 20-30 години е трудно да направим хем справедливо, хем ненарушаващо принципи, хем нещо като нищо друго на света, така че сме се постарали да е най-справедливо и според възможностите на бюджета, заключи Гьоков.