Войната спира егейските риби от миграция на север
Кримският сафрид стресиран, крие се на буната в “Аспарухово”
Пълен шок се задава за рибарите по морето тази пролет. В навечерието на 24 май, когато по традиция идват рибите от Босфора, няма и помен от тях.
Става дума за сафрида, чернокопа, паламуда, лефера. Взривовете по морето на север явно създават акустична бариера, която обърква естествената миграция към Крим.
Затова във Варна се ловят само отделни сафриди. Рибата от този вид се скри на буната в “Аспарухово”. Явно е, че това е кримски сафрид, който по принцип зимува в дълбоките пещери и уловът му започва още през март.
Масовото нахлуване на риба от Мраморно море обаче е под въпрос. Още през февруари рибарите забелязаха, че големи количества кефал се придвижваще от север на юг, уплашен от взривовете.
Многозина ловяха на трал във варненското пристанище екземпляри по 2 кг, каквито в последните години рядко се наблюдаваха.
Заради войната обаче активността на рибата е напълно изчезнала. Тази пролет дори попчетата, които трябва масово да хвърлят хайвера си в пясъчните дъна и плитчините, не ядат. По принцип през пролетта тези риби се ловят най-вече за добрия си хайвер, който гастрономите осоляват и пазят в хладилника.
В момента се пробва на каква ли не стръв. Но нито пилешко месо, нито градинските охлювчета, мидите, белите червеи и традиционните скариди са успешни като стръв в този момент.
Кефаловите риби, които тръгват да атакуват морските червеи, когато узреят първите череши, също се появяват спорадично. Едра илария се обажда рядко на плажа Ветеран на 20 км на юг от Варна.
Кефали обаче няма. Платерина и илария все още не са се показали на юг от Бургас, макар че там тези риби тръгват твърдо на 1 май.
Две пролети поред Варна бе нападана от екзотичните морски врани. Те се въртяха около дупките под кейовете и най-вече пред Морската гара.
Първоначално бяха хващани на чепаре. После бе измислен такъм от 7 морски куки седмци през метър от дъното нагоре. Оловото се изтегляше на метър-два над дъното и пръчката се поставяше на бетона.
Следваха отривисти и яки удари, които дори могат да хвърлят въдицата във водата.
Гаргите кълвяха на разсъмване и привечер, като удряха в тъмното. Малцина обаче използваха светлината на фенер, който привлича тайнствените риби и през нощта. Но сега гарги няма, както няма и други южни риби.
В момента цар на морето е хамсията, която по принцип е по-студенолюбива, а може би идва от Варненското езеро, където зимува заради топлата вода от теца. Хит са и навъдилите се едри скорпиди.
Тези отровни същества се зъбят и на чепаретата за сафрид, и на такъмите за попчета. Кълват на всичко и старите рибари ги дерат от отровните шипове, защото месото им било деликатес. Същото се твърди и за морските дракони, които обаче се движат заедно със сафрида и в момента са кът.
Но за да е парадоксът с морския риболов по-пълен, започнаха да кълват в морето пъстърви. Слуховете са, че това са изпуснати от садки в Украйна американки и сивени, които пък приличат на сьомги с розовите си странични петна.
Военните действия в Украйна са основна причина и за промяна в обитаваните от делфините райони. Според учени от България, Румъния и Турция все повече се срещат дезориентирани делфини в близост до бреговете. Те също като рибите идват от север на юг.
Вестибуларният апарат на делфините е чувствителен към различни електронни сигнали и взривни вълни и лесно се оплитат в мрежите и умират.