Плащат с ваучер 42 лв. на всеки кръводарител
35 лв. за транспорт да получават донорите, предлагат управляващите
Ваучер за 41,70 лв. да получава всеки кръводарител, след като дари кръв, предлагат управляващите. Финансовият стимул е част от промените в Закона за кръвта, кръводаряването и кръвопреливането, които депутатите внесоха в парламента вчера. Досега кръводаряването в България е безплатно.
В проекта освен новия стимул има промени в парите за храна и разходи. Увеличени са тези за храна и напитки и така вместо за 8 лв. донорите ще получават ядене за 15 лв. 35, а не 5 лв., както досега, ще се дават за транспортни разходи до кръвния център.
Идеята на управляващите, освен да поощрят кръводаряването, е да прекратят нелегалната търговия с кръв.
“Извършва се криминална дейност по кръводаряване. Тази незаконна активност трябва да се прекрати и по този начин това ще се случи”, категоричен е депутатът от БСП проф. Георги Михайлов, чиято основна идея е законопроектът.
По думите му депутатите тепърва ще обсъждат дали ваучерът да е 50% от дневното възнаграждение на база средна работна заплата, или на минимална.
Кръводаряването да стане по-лесно за доброволците, искат още депутатите. Мобилни екипи, които обикалят населените места из страната, ще правят процедурата бързо и по-удобно, смятат те.
“В много държави има мобилни екипи, осигурени технологично със съответните автомобили, които стоят по ъглите на улиците. Агитирайки хората, по един легален, но много по-бърз и оперативен начин се извършва масово кръводаряване”, обясни Михайлов.
При спешни случаи и при липса на налични количества от нужната кръвна група в даден кръвен център един литър ще се заплаща на донора от 120 до 180 лв., гласят промените.
В законопроекта е предвидено още да се създаде Национална система за ранен контрол и превенция на здравето (NAT), финансирана от здравното министерство.
С NAT технологията вероятността човек да се зарази с инфекция, след като му е дарена кръв, е сведена до минимум. Освен това, ако има инфекция, периодът за откриването ѝ е скъсен от 3 до 5 дни.
“Финансирането на реактивите на тестовете, с които се изследва кръвта за трансмисивни инфекции, каквито са хепатит, СПИН и други, не е осигурено”, обясни депутатът от БСП. По думите му в момента се разчита здравният министър да издаде заповед за финансирането. Това обаче трябва да бъде законово уредено и държавата да бъде осигурена с ежегодно финансиране за ранните тестове на трансмисивни инфекции непосредствено след кръводаряването, категоричен е Михайлов.
Ако законопроектът бъде одобрен, той ще влезе в сила от 1 януари другата година.
“Не внасяме много нови промени, само предлагаме малко по-добри условия, които да дадат тласък на кръводаряването”, коментира председателят на парламентарната здравна комисия доц. Антон Тонев.