Намеци за нечестни сделки с общински жилища в София в спора да продадат ли 1492 (Обзор)
Без имена, но емоционално столичните съветници разрешиха нуждаещи се да купят апартаментите. 30% от парите ще отидат за ремонти по райони
Телевизионен водещ, чието име така и не бе назовано, наскоро си купил общинско жилище в София като нуждаещ се.
Какво ще се случи, ако това се окаже вярно?! Попита почти риторично общинската съветничка Яна Тодоранова от “Демократична България”, която очевидно знае и името, а и подозира, че това не е справедливо, тъй като журналистът не е сред бедните наематели. По-късно пред “24 часа” Тодоранова обясни, че не е разследващ орган, нито детективска агенция и няма да каже повече.
Намеците бяха повече от фактите при едночасовия дебат около доклад за продажба на 1492 апартамента, който Столичният общински съвет прие в четвъртък.
Обвинения за неправомерни сделки дойдоха от опозицията. Яна Тодоранова даде друг пример с общинско жилище в един от южните престижни квартали, което преди месеци било продадено за 43 000 лв.
“Откъде нуждаещ се ще има 43 000 лв. да го купи, а сега с новите цени - да кажем, 90 000 лв.? Това е продажба в стил подарък. Няма реформи, няма социален елемент, няма логика”, възмути се съветничката от ДБ.
Шефът на архитектурната комисия арх. Ивайло Петков обясни, че става дума за заявки на нуждаещи се от 2018 г. През 2021 г. общината е придобила 51 жилища ново строителство. Сега в София има 9018 за бедни.
Председателят на СОС Георги Георгиев добави, че с тези сделки сега ще се решат проблемите на 1500 семейства.
Нова наредба, която да забрани продажбата на общински жилища, поиска независимият Борис Бонев от “Спаси София” и припомни, че в началото на 90-те столицата е имала 120 000 общински жилища. Сега според него “обвиненията са не само за телевизионен водещ, но и за бивши районни кметове на ГЕРБ, купили жилища като нуждаещи се”. Бонев също не назова имена.
За специална жилищна политика и ново строителство настояха от БСП. “Ще подкрепим този доклад, защото има наематели, които години са стопанисвали тези жилища и са инвестирали в ремонти. Не може само защото сме чували, че има подставени лица, да им кажем: няма да си купите жилищата”, мотивира се шефът на соцгрупата Иван Таков.
Предвижда се 30% от постъпленията от продажби на тези жилища да се предоставят на районните администрации за ремонти на социалната и техническата инфраструктура. По предложение на зам.-председателя на СОС Милка Христова от БСП парите ще се ползват и за ремонт на общински жилища.
Не бе прието предложението на кмета на “Красно село” Росина Станиславова да се извадят от списъка за продажба “всичките нейни” 34 жилища, тъй като били предложени от предшественика ѝ. Станиславова поиска проверка на всички наематели, защото имало неправомерно настанени, “включително и дъщеря на зам.-кмет от друг район, която вече била извадена”, но и кметът на “Красно село” не даде детайли.
Според колегата ѝ от “Люлин” Милко Младенов предвидените там за продажба апартаменти са стари панелки.
“Всички са за сериозен ремонт, който общината, а не наемателят трябва да плати. Става дума за около 3000 - 4000 лв. на жилище - само за “Люлин” са нужни 6-7 млн. лв. Столичната община ще предостави ли такива средства?”, попита Младенов.
И колегата му от район “Студентски” Петко Горанов предупреди, че години е създавано очакване у наемателите, че ще станат собственици, и те са инвестирали в жилищата. В списъка на “Студентски” има 22 жилища за продажба.
“Не виждам причина да бавим доклада, за да искаме отново становища на районните кметове. Ако някой е имал забележка, разполагахме с достатъчно време”, намеси се столичният кмет Йорданка Фандъкова. На въпрос защо докладът се е бавил, тя отговори, че е чакала промяна на методологията за формирането на цените за продажба, по която “те бяха толкова ниски, че граничеха с безстопанственост”.
“Държах да се променят цените и след като това се случи, внесох доклада”, подчерта кметът Фандъкова.