Ивайло Калфин: Коалицията ще издържи по-дълго от очакванията
В условия на криза държавата трябва да харчи пари за най-уязвимите
Коалицията ще издържи по-дълго отколкото очакват тези, които говорят за предсрочни избори. Това каза бившият министър на на външните работи и на труда и социалната политика Ивайло Калфин в ефира на БНТ.
В условията на криза държавата трябва да помага на най-уязвимите, защото в противен случай, възстановяването след това ще излезе много по-скъпо, смята Калфин.
Той одобрява намерението на правителството да подпомогне финансово хората в условията на криза и растяща инфлация. Според него обаче мерките в антикризисната програма включват и хаотични движения, а предвидените 2 млрд. лв. биха могли да се изхарчат по-ефективно.
"При нас инфлацията е над 14%, а средната в ЕС - над 7% - затова първо трябва да си обясним защо инфлацията е толкова висока и тогава да се набележат мерки. Мисля, че и по-ефективно може да се изхарчат тези 2 млрд. лв. При мерките трябва да има предвидимост до края на годината, включително и при по-лошо развитие на ситуацията. И другото - да се помогне най-вече на тези, които не могат повече да затягат коланите.
Правителството няма нужда да вкарва в заблуждение хората, че с магическа пръчка цялата инфлация около нас, натрупана и заради ефектите от войната и все още неоправените след COVID ефекти, ще се компенсират изцяло от антикризисната програма. Цена ще има. Въпросът е тя да е поносима и да има чувство за справедливост в обществото", каза Калфин.
Темата за Република Северна Македония се използва за вътрешнополитически битки у нас, което е много тъжно и жалко, защото резултатът е отправянето на объркани послания, което намалява шансовете на България да отстои позицията си, изтъкна Калфин.
Според него премиерът Кирил Петков трябва да обясни добре защо иска свикването на Консултативен съвет по национална сигурност за Северна Македония.
Относно войната в Украйна Ивайло Калфин коментира, че към момента не вижда условия за провеждането на мирни преговори, а единственото, което ЕС може да стори в тази ситуация, е да се опитва да спре потоците, с които се финансира войната, което и се случва чрез санкциите.