Испания първа в Европа въвежда менструален отпуск и безплатни превръзки за жените
Разходите ще са изцяло за сметка на държавата
Неограничен платен “менструален отпуск” ще бъде предлаган на жените в Испания всеки месец, ако страдат от тежка болка, предвижда одобрен от правителството законопроект, пише в. “Дейли мейл”. Така страната ще бъде първата в Европа, осигурила на жените в трудоспособна възраст подобни социални права.
Идеята на управляващите е дамите да отсъстват от работното си място толкова време, колкото им е необходимо, за да не са принудени да изпълняват задълженията си, докато изпитват силни болки.
В новия законопроект изрично е описано, че това няма да се случва за сметка на работодателите, а ще се поеме от държавната система за социално осигуряване на основание за медицински отпуск. Както при платения отпуск по други здравословни причини, е нужно
лекар да одобри временната неработоспособност
Предложението трябва да получи одобрение и от парламента. Ако бъде прието, Испания ще стане първата западна страна, която дава на жените “менструален отпуск”.
Към момента малък брой държави приемат за уважителна причина отсъствието от работното място поради подобни обстоятелства, засягащи единствено нежния пол. Сред тях са Южна Корея, Япония, Замбия и Индонезия - нито една страна в Европа.
В Япония например този закон е приет още в средата на XX век - през 1947 г., и гласи, че жените могат да се възползват от такъв отпуск толкова, колкото им е необходимо, но не задължава работодателите да им го заплащат. Според проучване от 2020 г. все пак около 30% от компаниите поемат напълно или поне частично разхода за тези дни. Не са много обаче жените, които се възползват. При проверка в 6000 компании става ясно, че такъв отпуск са взели едва 0,9% от дамите.
В Южна Корея процентът е по-висок. По данни от 2018 г. малко над 19% от жените си взимат почивка заради неразположение. Много обаче казват, че
предпочитат да не се възползват от даденото им право
заради неблагоприятна консервативна работна атмосфера.
Съгласно пакета от реформи, приет от испанския кабинет, ще трябва да се гарантира и разпространението на безплатни хигиенни продукти за жените, които да бъдат предоставяни в обществени институции като училища и здравни центрове.
Очакват се реформи и в закона за абортите, които ще сложат край на изискването момичета на 16 и 17 години да прекъсват бременност само след родителско съгласие. Предвижда се и нова мярка за по-голям достъп до аборти в частните болници.
За дамите, които желаят да отглеждат деца, Испания планира платен отпуск по бременност от 39-ата седмица. В законопроекта се посочва още, че незаконната в страната сурогатна бременност е форма на насилие срещу жени. Не е ясно дали коалиционното правителство на социалистическия премиер Педро Санчес, за което правата на нежния пол са приоритет, има достатъчно подкрепа, за да приеме законопроекта.
Подготвяните промени предизвикаха широк обществен дебат в Испания, фокусиран върху въпроса ще попречат ли те на реализацията на жените в офиса.
“Това само ще създаде
повече конфликти, когато се решава дали да наемете жена, или не”,
смята 21-годишният студент Пабло Белтран Мартин. Министърката на равенството Ирен Монтеро обаче застана твърдо зад реформата с аргумента, че законът само ще признае здравословен проблем, пренебрегван до момента. “Менструацията вече няма да бъде табу”, заяви тя, след като кабинетът одобри законопроекта. “Ние ще бъдем първата страна в Европа, която въвежда временен отпуск по болест, финансиран изцяло от държавата. Болезнената менструация ни прави неработоспособни”, добави Монтеро.
“Вече няма да ходите на работа с болка или да приемате хапчета и да криете непоносимата болка, която изпитвате през тези дни, правеща всички нас неспособни да работим”, обеща на испанките 34-годишната министърка. Тя добави, че с взетото решение Испания изпраща международно послание в подкрепа на всички жени, които се борят за своите сексуални и репродуктивни права. “Трябва да гарантираме, че жените са тези, които решават какво ще се случи с телата им”, заяви Монтеро.
Министърката принадлежи към крайнолявата партия “Подемос” (“Ние можем”) и е младши коалиционен партньор на премиера Санчес.
“Ако една жена има менструация, която ѝ пречи да работи, мисля, че е чудесно, че може да поиска няколко дни почивка като всеки човек, който има здравословен проблем”, коментира 28-годишната актриса Кристина Диас.
Законопроектът разглежда и така нареченото възражение по съвест, което позволява на лекарите да отказват да правят аборти. Темата също беше предмет на разгорещен дебат между правозащитници и десни активисти. “Държавните клиники ще бъдат длъжни да осигурят специалист”, пише в документа.
Млади жени подкрепят улесняването на достъпа до абортите в страната. 37-годишната Марта Вигара Гарсия разказва как през 2018 г. е решила да прекъсне своята бременност, защото докторите казали, че има малка вероятност детето ѝ да оцелее. Тя
срещнала огромни трудности да накара лекарите да направят аборта
Отказвали, защото бебето все още имало пулс. Тогава тя трябвало да вземе нещата в свои ръце и да отиде в частна клиника.
Испания декриминализира абортите през 1985 г. в случаи на изнасилване, ако плодът е малформиран или ако раждането представлява сериозен физически или психологически риск за майката.
Обхватът на закона бе разширен през 2010 г., за да позволи аборт при желание през първите 14 седмици от бременността или до 22 седмици в случаи на тежки фатални аномалии. Достъпът до процедурата обаче остава труден поради факта, че много лекари в държавни болници отказват да я извършват.
Ходът на испанското правителство идва точно когато хиляди привърженици на правата за аборт се събраха на протест в САЩ миналата събота, ядосани от вероятността Върховният съд да отмени решението, известно като “ Роу срещу Уейд”, което легализира абортите в цялата страна преди половин век.