В БАН актуални, имат нови и по-добри батерии за ток
Нови видове батерии за съхранение на енергия, които да могат да се рециклират и да издържат по-дълго. Това беше една от разработките, които бизнесът поиска от българските учени, и се оказа, че те вече могат да предложат решения.
Разработките бяха представени в четвъртък на форума “Наука за бизнес”, организиран от БАН и агенцията за малки и средни предприятия. На него учените показаха продукти, които биха могли да намерят приложение в икономиката ни.
Например добавянето на полифосфатни съединения към натриево-йонните батерии удължава живота им и значително увеличава цикличната устойчивост. Тази иновация на Института по обща и неорганична химия вече кандидатства за световен патент, а правата са продадени на американска компания.
БАН е създала и керамичен акумулатор, който може да се зарежда по-бързо, няма нужда от охлаждане, има по-дълъг живот и е екологично чист. Той може да се използва и в автомобилния, и в енергийния сектор.
Институтът по физикохимия е намерил начин да оползотворява отпадъци като пепел от инсенератори и тецове, утайки и стъклени трици, като ги превръща в строителни, керамични и стъклокерамични материали. От опасните азбестови отпадъци пък могат да се изработят жълти павета, съответстващи по състав, структура и свойства на тези пред парламента, част от които вече са за подмяна.
БАН предлага още една алтернатива на жълтите павета от петрургичен материал на база седиментни скали, които дори са с по-добри показатели спрямо оригиналните блокчета.
Медицината може да се възползва от откритата функция на свръхнеомокряеми въглеродни сажди да активират човешки сперматозоиди, а земеделието - от система за дистанционно определяне на състоянието на посеви.
Българската наука трябва да е полезна за обществото, изтъкна министърът на образованието акад. Николай Денков. Той наблегна на ползотворното сътрудничество с колегата му Даниел Лорер, отговарящ за иновациите, с които заедно откриха форума.
Имената на двете министерства очертават пътеката на икономическия растеж на България, започваме да фокусираме усилия и държавни средства за иновации, подчерта Лорер.