ДПС атакува властта за липсата на антикризисни мерки
Остри критики към управляващото мнозинство отправиха народните представители от ДПС заради липсващите според тях антикризисни мерки. Атаката започна Рамадан Аталай, който в процедура по начина на водене направи забележка към председателя на НС Никола Минчев, че не вкарва в дневния ред предложение на ДПС, което би подпомогнало борбата с инфлацията. Аталай отбеляза, че и председателят на енергийната комисия Радослав Рибарски от "Продължаваме промяната" се бави с подписването на доклада и задвижването на законопроекта. Ако целта е да откраднете идеята, ние чисто и просто ще се откажем и ще ви го оставим, само и само да има мерки, заяви депутатът. И прогнозира, че следващата седмица инфлацията в България ще достигне 20%.
Критиките бяха изострени от последвалата декларация от името на ПГ на ДПС, изчетена от Джевдет Чакъров. Той обвини правителството, че не следва дневния ред на обществото и 4 месеца вместо да се бори с кризата, последвала войната в Украйна, се занимава само с корпоративни и частни интереси. Според Чакъров само България продължава да не предприема никакви антикризисни мерки за борба с инфлацията. Едва тази седмица заговориха за пакет от мерки, притиснати от националния протест на рабодатели и синдикати, но мерките тепърва ще бъдат обсъждани, гласувани и евентуално от юли август ще започне предлагането им, прогнозира той.
ДПС отново поискаха премиерът Кирил Петков да бъде изслушан в пленарната зала, за да има раздвижване по темата с антикризисните мерки и да започне дебат по същество. И припомниха, че в някои държави вече се прилага втори пакет от мерки в помощ на домакинствата и бизнеса. Чакъров даде пример с Гърция, където от март имало помощи за високите цени на горивата на семействата с ниски доходи, а на пенсионерите се дават по 200 евро компенсация на месец заради скъпите храни. Той посочи, че в Румъния са увеличени семейните добавки, има таван на цените на тока и газа за една година и др. Бяха посочени и примери от Италия.
Чакъров цитира анкета от специализиран земеделски портал, според която 33% от земеделците се отказвали, защото ситуацията в сектора била критична. Все повече от фермерите закриват фермите си и дават животните си в кланици, 6 пъти са намалели площите с домати и 5 пъти тези с краставици, изреди той. Депутатът предупреди, че заради проблемите в селскостопанския сектор има риск за осигуряване на продоволствени стоки от първа необходимост, както и от драстично повишение на цените.