София готова със стандарт за настилките в пешеходните пространства
София ще има стандарт за настилките в пешеходните простраства. Става дума за специфични правила за вида на настилките, които се полагат, изисквания за тяхното качество, материал, размер, както и за шахтите, посадните места, бордюри и др. Те бяха представени от кмета на София Йорданка Фандъкова и главният архитект Здравко Здравков.
Стандартът ще бъде внесен днес в Столичния общински съвет и ще бъде качен на сайта на СОС за обществено обсъждане. След това ще бъде приет от СОС.
През 2020 г. след законодателните промени в ЗУТ и ЗУЗСО, които инициирахме, се даде възможност на общините да създадат наредби за градската среда. София беше първата община, която прие своя наредба. Това са специфични изисквания за облика на градските пространства - различни стандарти, които задават правилата за избор на материали, технолкогия, строителство и ремонт. Вече имаме стандарт за шрифта на София, за визията на уличните табели, за туристическата навигация, за фасадите в една от зоните в центъра", обясни Фандъкова.
По думите й пешеходната достъпност е изключително важна за комфорта и сигурността на гражданите, майките с колички и хората с увреждания.
"Другата цел на стандартът е по-ясна гаранция за качество и контрол на строителството и ремонтите. Целта ни е да стимулираме повече хора да оставят колите си и да се придвижват пеша. Затова стартираме мащабна 3-годишна програма за ремонт и изграждане на тротоари на стойност 120 млн. лв., за която ще кандидатстваме за заем от ЕИБ", уточни Фандъкова.
Част от стандарта за настилките са изисквания не само за тях, но и за бордюрите, тактилните ивици, капаците на шахтите, посадните места и др., добави арх. Здравков.
Той уточни, че са изследвани съществуващите настилки, стандартът е обсъден с производители и изпълнители на ремонти.
По-строги са правилата и изискванията за настилките в центъра - там се разрешава основно гранит и бетонови павета. Правят се аналози към Стара София, за да се запази историческия дух на града. За кварталите режимът е по-облекчен, обясни главният архитект на София.
До 2 месеца ще е готов и още един стандарт - за градското обзавеждане - пейки, кошчета, улично осветление и др.