Учени заснеха най-голямата черна дупка в центъра на Млечния път
Най-голямата черна дупка, която се намира в центъра на нашата галактика, е изобразена за първи път, благодарение на съвместния международен проект "Телескопът Event Horizon" (ЕНТ), състоящ се от глобална мрежа от радиотелескопи.
Известен като Стрелец A*, обектът представлява смайващите 4 милиона пъти масата на нашето Слънце.
Това, което виждате на първото му изображение, правено някога, е централна тъмна област, където се намира въпросната черна дупка. Тя е заобиколена от светлина, която идва от свръхзагрят газ, ускорен от огромни гравитационни сили.
Мащабът на огнения пръстен е не по-малко внушителен - приблизително с размера на орбитата на Меркурий около нашата звезда. Това са около 60 млн. км в диаметър.
За щастие, това чудовище, намиращо се в нашата галактика - Млечния път, е много далеч от нас - на около 26 000 светлинни години - така че се смята, че за момента няма възможност някога да изпаднем в някаква опасност.
Това е второто им подобно изображение, след като през 2019 г. пуснаха снимка на гигантска черна дупка в сърцето на друга галактика, наречена Messier 87 или M87. Този обект беше повече от хиляда пъти по-голям с 6,5 милиарда пъти масата на нашето Слънце.
„Това ново изображение обаче е по-специално, защото е нашата свръхмасивна черна дупка“, според проф. Хайно Фалке, един от европейските пионери зад проекта EHT.
„Тя е в „нашия заден двор“, каза още германо-холандският учен от университета Radboud, "и ако искате да разберете черните дупки и как работят те, това е тази, която ще ви обясни, защото ние я виждаме в най-сложния й детайл“, добави той пред Би Би Си.
Снимката е технически обиколка на черната дупка. На разстояние от 26 000 светлинни години от нашата планета, Стрелец A* изглежда само малка точка на небето ни. Разпознаването на такава цел изисква невероятна резолюция. Трикът на EHT е техника, която съчетава мрежа от 8 широко разположени радио антени. Идеята е те да имитират телескоп с размерите на Земята.