Блокада спря бутането на 4-етажен палат на етнически лидер в Пловдив (снимки)
За втори път местната власт не може да премахне незаконната сграда на Ашим Асан
Насроченото за днес събаряне на незаконната 4-етажна къща на етническия религиозен лидер Ашим Асан в Аджисан махала в Пловдив беше спряно с блокада. Имотът се намира на ул "Бургас" 1.
Семейството на Асан не допусна представители на район "Централен", ВиК, Енергото и полицията да влязат и да започнат бутане.
"Работим и живеем в Германия и бяхме уведомени твърде късно за процедурата. Дойдохме си едва вчера", обясни синът на Ашим Асан - Фаик Хюсеинов. По думите му петчленната фамилия нямала друг имот и местната власт била длъжна да я устрои с общинско жилище.
"Сградата е построена законно преди 20 години и досега никой не ни е безпокоил", кълнеше се Фаик.
Калоян Сухоруков, началник-отдел "Административно обслужване" в район "Централен", обаче контрира, че кооперацията е незаконна и за нейното събаряне са минали всички съдебни процедури. Той е категоричен, че решенията ще бъдат приложени и властта няма да се откаже от премахването на палата в Аджисан махала.
Самия Ашим Асан го нямаше, синът обясни, че баща му бил при роднини.
Това е пореден неуспешен опит палатът на етническия лидер да бъде премахнат. През март 2017 г. кметът на "Централен" Георги Стаменов беше издал заповед за бутането на незаконната сграда. "Вдигната е без никакви строителни книжа", обяви тогава той.
4-етажната сграда се набива на очи отдалеч, а съседи избягват да говорят за Ашим Асан, защото се страхуват. "Имаха две стаички, гледай върху тях какъв палат изникна", каза комшийка. По думите й в резиденцията се ширят самият стопанин, съпругата му, дъщеря им и двете им внучета. Синът им Фаик бил на работа в Германия.
Първият етаж е облицован в бял мрамор. Стълбищата и балконите - също. На една от фасадите на турски език пише "Ашимко". Стопанинът тогава пак отсъстваше. Съседи твърдяха, че излизал рано, за да ходи на работа.
"Така, както бутаме незаконни тераси и гаражи, ще премахнем и къщата на Ашим Асан, защото няма никакви строителни книжа", твърд беше кметът на район "Централен". Той е категоричен, че сградата е вдигната без надлежните разрешителни. Строежът започнал 1999 г. и на етапи през годините растял с по един етаж. Според специалисти от отдел "Незаконно строителство" разгънатата площ е около 240 квадратни метра. Според Стаменов, ако сградата е в режим на търпимост и отговаря на определени изисквания, може да остане. Ако не отговаря - се бута. В случая налице бил вторият вариант. "Ако утре се срути и стане трагичен инцидент кой ще носи отговорността", питаше тогава кметът.
Той е подписал заповедта за премахване на 28 декември 2016 г. Асан я е обжалвал, но пловдивският административен съд е потвърдил акта на местната власт. Сега етническият лидер е отнесъл спора във ВАС. От кметството на район "Централен" обясниха, че започнал да плаща данъци чак от 2010 г.
Асан и синът му Фаик бяха осъдени на пробация за побой над имам. През 2011 г. Пловдивският районен съд прати председателя на фондация "Прав път" за 2 г. в затвора за хулиганство и възпрепятстване на религиозните свободи на гражданите.
Той излежа присъдата.