Близките на хората от “черния” дом за старци във Варна отказали да ги преместят (Обзор)
Ще направим механизъм как да действат институциите. Не може при 4 загинали в пожар и сигнали за 300 починали за година там никой друг да не се самосезира, заяви министър Гьоков
Близките и роднините на хората в незаконния старчески дом “Свети Георги” във Варна са отказали държавата да ги премести в лицензирано заведение. Самите обитатели също отхвърлили предложението, отправено от експертите на Агенцията за социално подпомагане по време на една от проверките в дома.
Това каза социалният министър Георги Гьоков пред социалната комисия на парламента. Той за пореден път обясни, че домът, в който в неделя четирима загинаха при пожар, а преди половин година имаше още 4 жертви при друг пожар, няма право да предоставя услуги, защото няма лиценз.
Експертите са сезирали всички институции - Върховната административна прокуратура, Върховната касационна прокуратура и окръжните прокурори, както и здравни инспекции във Варна и Пловдив, припомни Гьоков. Освен това сигнали са пратени и до областната дирекция по безопасност на храните, инспекцията по труда и община Варна. В Закона за социалните услуги обаче не е упоменато кой може да затвори дом и как се координират институциите.
“От Агенцията за качество на социалните услуги са си свършили перфектно и сърцато работата. Няма как да вардят на входа с пушки, за да не влизат потребители. До вчера нямаха автомобили, а там дори има свободни места за експерти. Не виждам какво да променим в Закона за социалните услуги,
ако искате да им вменим да арестуват и да извеждат хората на носилки”,
каза гневно социалният министър. Той бе категоричен, че Наредбата за качество на социалните услуги е добра, но всяка институция трябва да си върши работата.
За да се отстранят всички проблеми, ще се направи работна група, която още веднъж да прегледа законодателството, а ако има спорни текстове, да се намери решение. Групата ще направи и координационен механизъм между институциите, който да описва действията на всеки човек по веригата. “В момента не виждаме какво да се промени. Ако някой от вас има предложения за законови промени - да ги даде”, каза още социалният министър.
“Не мога да си обясня как другите институции не са се самосезирали при 4 смъртни случая и сигнали за починали 300 души за година”, каза още Гьоков и защити агенцията за социални услуги, че си е свършила работата..
“Въпросът е: “Кой е този, който трябва да запечата дом при нарушение?
Доставчикът е “опитен”, знае всички тънкости и адвокатът му е обжалвал, защото по този начин няма как да прекъсне дейността, но тя никога не е била лицензирана. Твърдя, че сегашното законодателство дава рамка, където е записано, че при нарушения се търси съдействие от МВР”, каза зам.-шефът на социалната комисия Хасен Адемов. И според него запечатването на дома било работа на други институции, а не на Министерството на труда и социалната политика. “Трябва да се вземат спешни мерки, ако е вярно, че са починали 300 души за една година. Това е повече от престъпно”, категоричен бе Адемов.
Както “24 часа” писа, още през юли 2021 г., когато бе първият пожар с 4 жертви, варненската здравна инспекция е издала предписание за затваряне на “Св. Георги”, но това така и не се е случило. След 31 декември 2021 г. и Агенцията за качество на социалните услуги е отказала да издаде лиценз, а домът работи незаконно. Старческият дом “Свети Георги” е част от верига, като приюти със същото име има и в Бургас, Пловдив, Габрово и Девня, а скоро трябвало да бъде отворен и в София.
Фирмата собственик “А 2017” ЕООД е била глобявана от Агенцията за качество на социалните услуги при проверки в “Св. Георги” през юли и декември 2021 г. Тогава били и отказите на настанените в дома възрастни да бъдат преместени.
Експертите установили, че договорите за настаняване не били сключени с възрастните хора, а с трети лица, за което има още една глоба от 4500 лв. И двете санкции не са платени и са пратени на НАП за принудително събиране. През януари фирмата е поискала да се поднови лицензът им и са направени нови проверки в Девня и Варна. Установени са редица нарушения. Това е причината да не се даде лиценз на фирмата.