Корнелия Нинова: Президентът Радев манипулира за износа на оръжие за Украйна
Недоумявам как президентът Румен Радев може да изрече такива думи срещу нас, след като много добре знае, че износът на оръжие е правен по договори, които неговите два служебни кабинета са сключвали. Според мен думите му са манипулация. Това заяви в предаването на Би Ти Ви „Защо, господин министър“ вицепремиерът и икономически министър Корнелия Нинова. Коментарът й бе по повод твърденията на Румен Радев, че евентуален износ на оръжие от България за Украйна е правен по договори, които са сключени след началото на войната.
„Изненадват ме някои реакции на Румен Радев – нападките му срещу нас, че ние сме виновни за евентуален износ на оръжие за Украйна. Ние не можем да търсим отговорност от страните, за които изнасяме оръжие, какво правят после с него“, заяви тя и даде на водещата Мария Цънцарова списък със 130-те сделки за износ, сключени след началото на войната.
Според Нинова все още има начин да се спрат военните действия, стига световните лидери да имат волята и желанието да водят мирни преговори. „Ние непрекъснато говорим как ще се справим с последиците от войната, а всъщност причината за част от неблагоприятните последици за икономиката е именно войната“, каза тя.
Правителството не е виновно за поскъпването на цените, причините са извън него, но прави всичко възможно да смекчи последиците върху хората и върху бизнеса. това каза още Корнелия Нинова.
Ако има ново увеличение на цените на газа 26 хиляди български фирми, които пряко зависят от това, ще фалират, добави тя.
"Затова предложихме да се замрази за бизнеса цената на газа на равнището, на което бе досега с договора с „Газпром“, а разликата с цените, които ще дойдат от алтернативните доставки, да се поеме от държавата. Така постъпи и правителството на Гърция, даже върнаха на бизнеса надвзети пари за периода от януари досега", посочи Нинова.
Тя припомни и другите мерки, предложени от БСП - временното въвеждане на нулева ставка ДДС за основните храни и предложението да се приеме таван на някои регулирани цени.
България наистина може да премине към друг петрол, различен от руския, но това ще отнеме много повече време, докато се пренастрои системата и ще излезе много по-скъпо на потребителите.
"Струва ми се, че икономиката и потребителите не могат да поемат по-голям ръст на цените. Всички компенсационни мерки бяха изядени от инфлацията", каза Нинова.