Осем души загинаха за по-малко от година при пожари в старчески дом във Варна (обзор)
- Трима мъже и жена си отидоха в неделя, след като 53-годишен психар запалил огън в стаята си
- През юли м.г. други четирима намериха смъртта си в пламъци пак там
Осем души загинаха за по-малко от година при два пожара в старчески дом във Варна, а за виновници са посочени мъже с психически отклонения.
53-годишен мъж с психически отклонения запалил огън в стаята си в старческия дом “Св. Георги” във Варна и стана причина четирима души да загубят живота си. Трагедията се разигра малко преди три през нощта в неделя.
Огънят се разразил в една от стаите на приземния етаж
на сградата. Той е отнел живота на двама мъже на 73 г., един на 70 и жена на 88-годишна възраст. Две жени - на 67 и на 83 г., са с опасност за живота във Военноморската болница във Варна след обгазяване.
Миналата година - на 11 юли, в същия дом сляп старец изтръгна кабели в стаята си и също предизвика пожар, който отне живота на други четирима. 89-годишният мъж също бил с психични проблеми.
В неделя само за броени часове полицията във Варна установи заподозрения за пожара и мъжът беше въдворен в психиатрия. Според неофициална информация той запалил огън в стаята си с кибрит, бил агресивен.
Не се изключват и други версии, каза на пресконференция шефът на ОД на МВР във Варна старши комисар Атанас Михов. Той даде брифинг заедно с окръжния прокурор на морската столица Красимир Конов.
Евакуираните 20 обитатели на дома вече са върнати в него, тъй като пламъците са потушени напълно и са обхванали само една стая от социалното заведение. По случая е образувано досъдебно производство, което се наблюдава от окръжната прокуратура.
Чакат се резултатите от аутопсията на четиримата починали, назначени са различни експертизи. Започнаха и разпитите на свидетелите.
Заподозреният е обитател на дома и е бил настанен в стаята, в която е възникнал пожарът. Преместен е от подобно социално заведение в Девня, което е било закрито.
В неделя управителката на дома не бе намерена за коментар.
“Свети Георги” е един от най-големите домове за възрастни хора в страната. В него са настанени 240 възрастни хора, за които се грижи персонал от 60 души.
Има денонощна охрана и видеокамери, а през нощта на всеки етаж дежури по един санитар,
което според собственика е напълно достатъчно.
Инцидентите там обаче не са рядкост. На 21 юли миналата година загина 64-годишен мъж след побой. Заподозрян за извършеното престъпление бе 79-годишен обитател на дома. Случаят се разследва от Варненската окръжна прокуратура. Официалната версия беше конфликт заради ревност и побой с бастун. В момента заподозреният е настанен в специализирана болница.
Според неофициална информация 90 на сто от обитателите на дома са дементни или с биполярни разстройства, споделиха пред “24 часа” служители. Въпреки денонощното видеонаблюдение, е трудно да бъде овладяно поведението им, коментират те. В дома работят двама лекари и десет медицински сестри.
Прокуратурата проверява десетки случаи на нарушения в хосписите
Прокуратурата е констатирала множество нарушения в домове за възрастни хора във Варна, съобщиха оттам.
Пожар, тръгнал от бойлерното помещение на старческия дом в с. Рояк, уби 9 души на 22 ноември м.г. Възрастните хора били трудноподвижни и се задушили от дима. Пожарникари и няколко души от селото помогнали на 6-те обитатели да се евакуират. Докато стигнат до третия етаж обаче, 9 души вече били загинали.
В края на 2021 г. се появи информация за съмнение за насилие в дом за възрастни хора във Варна с фатален край. По това време 77-годишен мъж е бил там след лечение в болница. Семейството остава без никаква връзка с него, а по думите им персоналът в дома е отказал информация, затова близките търсят помощта на полицията. Тогава Апелативната прокуратура във Варна разпореди проверка на твърденията за нарушения в домове за възрастни хора във Варна.
След 25 проверки на Агенцията за качеството на социалните услуги са открити множество нарушения. Установено е, че част от потребителите не отговарят на профила на социалната услуга - настанени са хора с психични разстройства, с физически увреждания, с умствена изостаналост и с деменция, чието обслужване изисква специализирани грижи. На места липсват специалисти с необходимата квалификация или обслужващият персонал е крайно недостатъчен. Занижен е и контролът от ръководителите.
Затова са съставени актове за установяване на административни нарушения, наложени са глоби в размер от 2000 до 4500 лв. Отнет е лицензът на една фирма, предоставяща социални услуги.
Прокуратурата е изготвила предложение до министъра на труда за промени в правната уредба в областта на социалните услуги.