Габрово и София рамо до рамо с Барселона и Амстердам ще стават неутрални към климата до 8 г. (Графика)
Мисията на ЕС за градовете разполага с 360 млн. евро финансиране
Един град да намали емисиите си до нула може да изглежда като невероятна мечта, но 100 населени места в ЕС са се ангажирали да направят точно това до края на десетилетието.
Два български града - Габрово и София, са избрани сред 100-те, които ще участват в мисията на ЕС за неутрални по отношение на климата и интелигентни градове до 2030 г.
Списъкът бе съставен от кандидатствалите 377 населени места. Във финалната селекция влизат градове от всички 27 държави от ЕС, включително испанските Барселона, Мадрид и Валенсия, германските Мюнхен и Дрезден, френските Париж, Лион и Марсилия, както и Будапеща, Загреб, Любляна, Букурещ и Атина. Дванадесет града извън ЕС, включително Глазгоу, Сараево и Истанбул, също бяха избрани за участие.
Идеята градовете да станат “умни и зелени”
е свързана с една от мисиите на Евросъюза за справяне с екологичните предизвикателства и адаптиране към изменението на климата.
В градските райони на ЕС живеят 75% от европейците. Градовете в глобален мащаб потребяват над 65% от световната енергия, което представлява над 70% от емисиите на CO2. Поради това е важно те да действат като екосистеми за експериментиране и иновации, за да помогнат на всички останали в прехода към неутралност по отношение на климата до 2050 г., посочва Европейската комисия.
“В момента в цяла Европа се извършва екологичен преход. Но винаги има нужда от пионери, които си поставят още по-високи цели. Тези градове ни показват пътя към едно по-здравословно бъдеще. Ние ще подкрепим техните усилия! Нека започнем работа още днес”, каза шефката на ЕК Урсула фон дер Лайен.
“Мисията за градовете” е една от петте мисии на ЕС - новост в програмата за изследвания и иновации “Хоризонт Европа”. Те са нов начин за намиране на конкретни решения на някои от най-големите ни предизвикателства. Работейки за постигане на амбициозни цели, се очаква те да дадат осезаеми резултати до 2030 г. Мисията за градовете ще разполага с финансиране в размер на 360 млн. евро за периода 2022-2023 г.
“Мисиите на “Хоризонт Европа” имат голям потенциал за постигане на целите на Европейския зелен пакт, включително в областта на енергийната сигурност на Европа. Избраните градове са първа стъпка с широк географски обхват.
Искаме конкретните ползи да достигнат до всички наши региони и граждани
чрез иновации, като се предоставят възможности на големи и малки градове с различни равнища на опит и капацитет”, каза Мария Габриел - комисарка по въпросите на иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта.
100-те избрани града ще могат да се възползват от консултации и помощ от специална платформа, управлявана от NetZeroCities, допълнителни възможности за финансиране, както и шанс за участие в големи иновационни дейности и пилотни проекти.
Действията трябва да бъдат насочени към чистата мобилност, енергийната ефективност
и екологосъобразното градоустройствено планиране и да предложат възможност за създаване на съвместни инициативи и засилване на сътрудничеството в полезно взаимодействие с други програми на ЕС.
“Градовете са в челните редици на борбата с климатичната криза. Независимо дали става въпрос за озеленяване на градските пространства, борба със замърсяването на въздуха, намаляване на потреблението на енергия в сградите или постигане на напредък по отношение на решенията за чиста мобилност, градовете често са център на промените, от които се нуждае Европа, за да успее в прехода ни към неутралност по отношение на климата”, добави зам-шефът на ЕК Франс Тимерманс.
София и Габрово трябва да изготвят договори за климата,
които да включват цялостен план за неутралност във всички сектори - енергетика, сгради, управление на отпадъците и транспорт, заедно със съответните инвестиционни планове. Избраните населени места поемат ангажимент да подпишат и изпълнят договорите си.
Макар те да не са правно обвързващи, договорите ще бъдат много видим ангажимент, който кметът или политическият представител на града ще е поел към своите национални власти, ЕК и към жителите. Така ще се даде възможност за обединяване на усилията с органите на европейско, национално и регионално равнище, и което е най-важно - със собствените си граждани.
“Никой няма да ги съди, но репутацията им е застрашена”, посочи пред “Политико” Матю Болдуин - зам.-директор на отдела за мобилност и транспорт на ЕК. Той подчерта, че схемата е проектирана да бъде “от долу нагоре”, като целта е градовете да решат собствения си път към климатична неутралност и да обменят най-добри практики с останалите участници.
“Това не е дългият размахващ пръст
на Еврокомисията, която гледа надолу и казва на градовете какво да правят - каза той. - Вместо това каним градовете да проектират планове, които са подходящи за тях: това, което работи в Гьотеборг, ще бъде малко по-различно от това, което работи в Истанбул.”
По думите на еврокомисарката по транспорта Адина Вълян 100-те избрани града “ще се превърнат в естествени изпитателни центрове за новаторски и интегрирани решения за много от проблемите на днешните жители. Тя даде конкретни примери за добри практики, сред които удвояване на движението по високоскоростните железопътни линии и създаване на допълнителна велосипедна инфраструктура през следващите 10 години.
От допълнителното финансиране може да се възползват и още 12 града от държави, асоциирани или с потенциал за асоцииране към “Хоризонт Европа”. Това са населени места от Великобритания, Норвегия, Исландия, Турция, Израел, Черна гора, Босна и Херцеговина и Албания.
През ноември 2021 г. градовете бяха поканени да изразят интерес да станат част от мисията. На първия етап независими експерти оцениха всеки един от проявилите интерес. На втория етап ЕК приложи допълнителни критерии, за да гарантира географски баланс и разнообразие на групата от градове по отношение на размера, въздействието и новаторските идеи. Някои от селектираните населени места са пионери в климатичната неутралност, други са големите столици, които имат потенциал да окажат по-силно въздействие по отношение на неутралността, а част от останалите имат иновативни идеи за това как да осигурят цифровото или интелигентното измерение на мисията. Стоте избрани днес града в ЕС представляват 12% от населението му.