Кирил Петков: Успяхме да не спрем подаването на газ, бяхме подготвени (обновена)

04.05.2022 16:55 Виктория Бочевска
Министър-председателят Кирил Петков по време на изслушването в Народното събрание за спрените доставки на газ от страна на "Газпром". Снимка НИКОЛАЙ ЛИТОВ

Приоритетите на правителството по отношение на газовата криза са три - да има достатъчно газ, доставката да бъде с минимален риск и на най-добра цена. Това заяви министър-председателят Кирил Петков по време на изслушването в Народното събрание по отношение на спрените доставки на газ от страна на "Газпром".

Петков посочи, че преди 4 месеца правителството е заварило пълна зависимост на България от "Газпром", платени 3 млрд. лв. за тръба, която не може да използваме, недовършена връзка с Гърция в негодно състояние.

Той разказа, как е получено писмото от "Газпром" за едностранна промяна на договора по отношение на сметката в рубли и превалутирането на парите, който държавата трябва да плаща.

По думите му така с направената промяна не се знае каква ще е цената във всеки един момент, защото зависи от курса на долар-рубли или евро-рубли. Вкарвайки посредник между България и "Газпром", вкарваме страна, която не е по договор, което е риск дали ще получаваме газ изобщо, обясни Петков защо страната ни отказва да плаща за доставките в рубли. 

"Какво ни каза Русия? Нарушаваме договора едностранно, цената може да варира и доставките ви не са сигурни, това ни каза Русия - това беше извиване на ръце и ясно едностранно нарушаване на договора. Ние обаче бяхме готови за този сценарии. От началото започнахме да работим за диверсификацията и процеса на развитие на газовата връзка с Гърция. Минахме по цялото трасе, информирах Кириакос Мицотакис над 20 пъти в кой части работата трябва да се забърза, физическата дата на завършване на интерконектора ще е 30 юни.", каза Петков. И допълни: "Говорим с азерската страна да не чакаме до 30 юни, а да получим газ в края на май. Имахме готов план за купуване на втечнен газ. Газоподаването не е намалявало, нито цената досега е скочила, въпреки че Газпром ни даде само 24 часа.

Петков посочи, че утре ЕК отваря работна група в България по отношение на регионалния хъб, който ще заработи у нас. В България ще дойдат енергийните министри на редица държави.

Министърът на енергетиката Александър Николов заяви от трибуната, че инфраструктурата, по която върви природният газ, е съществуваща от 70-те години, да се говори, че е построена в последните 10, е меко казано странно. Така той репликира бившият министър сега депутат от ГЕРБ Теменужка Петкова. Николов допълни, че 25% е приблизително построеното сега, струва 3 млрд. лв. и зависи от един доставчик, изплащането на построеното също зависи от един доставчик.

Николов се обърна към депутатите, че по време на война загрижеността за трети партньор, особено за такъв от Русия, е трогващ. Той заяви, че неотчитането на  усилията на "Булгаргаз" и на българското правителство да не спират доставките е странно. 

Шефът на Българския енергиен холдинг Иван Андреев заяви, че е осигурен финансовият ресурс, привлечени са допълнително консултанти, които да осигурят анализ на договорите и на отношенията с "Газпром". Холдингът подпомага усилията на "Булгаргаз" и "Булгартрангаз", издадени са заповеди, осигурено е финансирането, заяви Андреев. 

На 1 април "Булгаргаз" получи писмо, че пращанията по договора с "Газпром експорт" трябва да са съгласно указа на руския президент, съобщи пред депутатите шефът на компанията Людмил Йоцов. Дотогавашният начин за плащане по договора не можел да бъде прилаган, е съобщила руската компания. Новият начин е "Булгаргаз" да открие две банкови сметки - едната в долари, други в рубли, в Газпромбанк. Българската компания трябва да превежда плащането в долари, оттам нататък "Булгаргаз" няма контрол върху средствата. Газпромбанк превалутира, продава ги на търгове на Московската хондова борса, заверява банковата сметка на "Булгаргаз" и от сметката в рубли и плаща на "Газпром експорт".

"Булгаргаз" се е консултирала международна консултантска компания. Според тях новият механизъм носи реален риск "Булгаргаз" да изпадне в забава и неизпълнение на паричните си задължение към руската компания, в случай на забава на Газпромбанк, която е свързано лице с "Газпром експорт". В него няма механизъм за защита на българската компания.

В указа, който се явява задължителен за руския газов доставчик, има и други условия, които увеличават правната несигурност. Съществува и репутационен риск от нарушаване на санкциите на ЕС, заяви Йоцов.

След преустановяване на доставките в 9 ч на 27 април, а преди това - получаване на писмо късно вечерта на 26 април, "Булгаргаз" е предприела мерки, за да няма въвеждане на ограничителен режим.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>