Месец без мерки: 17 хил. заразени, но инфекцията вече не се предава дифузно (Обзор)
l Без безплатни тестове обаче май остават скрити случаи
l В болница се лекуват под 900 души, касата плаща наполовина - минават ги като бронхопневмония
l Най-сетне готова пътеката за пост-COVID
Месец след отпадането на извънредната епидемична обстановка заболяемостта от COVID пада, ситуацията е спокойна. Около това мнение се обединяват вирусолози, епидемиолози и математици. От 1 април носенето на маски вече не е задължително, спазването на дистанция също, отпадна и ограничението колко души да посещават обществени обекти.
“Дифузното разпространение на коронавируса е прекратено”, обяви проф. Николай Витанов, който дава математически модел за хода на заразата от началото на пандемията. Базовото репродуктивно число е под 0,82, което означава, че 100 души заразяват 82-ма. Докато е под 1, всичко е наред, обясни професорът.
17 052 са новите заразени с COVID за месец. А през февруари, когато беше пикът на 5-ата вълна, този брой се достигаше само за два дни. В момента в болница се лекуват под 900 от тях. Проблемът е за лечебните заведения - касата спря да плаща нарочната пътека и те минават по тази за пневмония, която е наполовина по-евтина.
Междувременно с подписания миналия петък анекс към рамковия договор на лекарския съюз с касата най-сетне бе пусната пътека за лечение на постковид.
Най-после спадна и смъртността - последният показател, с чието снижаване България имаше затруднения, след като цял сезон държа първите места в света. Общо жертвите за месеца без мерки са 372, а през последната седмица вече се докладват само по 4-5 починали за ден.
Спокойно ще е през лятото, но
не и през есента,
смятат обаче експерти.
Може би ще има нова COVID вълна през есента, предупреди здравният министър проф. Асена Сербезова по време на откриването на програма на Българския червен кръст за разширяване на ваксинационния обхват в страната. Според нея вирусът не си е тръгнал и макар вече хората да не са в ситуация на извънредна епидемична обстановка, сега е времето да са отговорни.
“Твърде е вероятно през есента или в началото на зимата да се появят още мутации, които да доведат до нов вариант и той да повиши заболяемостта”, предупреди шефката на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова. Според нея вълната ще е с по-леко протичане, но с повече заразени. За
още една или две вълни до края на годината предупреждава и експертът по безопасност на ваксините д-р Аспарух Илиев. Причината за успокоението сред хората и отчитаният малък брой заразени е спирането на безплатните тестове.
До април направление за PCR отпускаха личните лекари, но след отмяната на извънредната епидемична обстановка това може да направи само специалист. Това означава, че джипито дава направление за пулмолог, а ако той прецени, праща на тест.
Това затруднява и отказва пациентите, настоява омбудсманът Диана Ковачева. Тя прати препоръка до здравния министър да се върнат безплатните PCR тестовете, както и касата да продължи да плаща лекарствата за домашно лечение на заразата.
“Независимо от отпадане на извънредната епидемична обстановка опасността от разпространение на COVID в страната не е отминала и правата на гражданите при диагностиката и лечението следва да бъдат изцяло гарантирани”, напомня тя.
Почти двойно са намалели направените тестове от 1 до 29 април, потвърждават данните от единния портал. Отмяната на безплатните може да ни изиграе лоша шега, защото вече няма как да се проследяват мутантите на вируса, смята д-р Аспарух Илиев.
Резервът за мутации не е изчерпан и е напълно възможно есента отново да ни изненада
вариант на вируса със заразността на
омикрон, но с по-тежко протичане
- като на делта, смята той. Затова и е правилно и редно да предупредим обществото, че докато лятото вероятно ще е време с известно облекчение, есента е възможно да ни изненада много неприятно.
За България рискът се увеличава заради ниския обхват на ваксинацията. За целия месец извън изънредната обстановка са поставени 28 906 дози. Тенденцията на спад в имунизирането тръгна от края на януари, но през март все пак дневно се слагаха между 1100 и 1500 дози. Големият отлив съвпадна с обявените намерения и последвалото поетапно падане на всякакви мерки. Няма ги вече пунктовете за уикенда, пред които се редяха опашки, и те бяха закрити. През април имаше почивни дни с под 100 бити ваксини за страната.
След отмяната на извънредната обстановка здравното министерство изготви наредба за условията и реда за провеждане на диагностика, профилактика и контрол на COVID-19. Това се случва за първи път от началото на пандемията, тъй като досега тези процедури бяха описани в Закона за здравето. В момента е пусната за обществено обсъждане, трябва да се приеме след 21 май.
Описаният в нея път на заразения и контактните остава почти същият. Пак се изреждат симптомите - кашлица, треска, затруднено дишане, загуба на вкус и обоняние, както и главоболие, втрисане, мускулни болки, умора, повръщане, диария.
Остава карантината
за болните от коронавирус. При влошаване на състоянието му болният трябва да се обърне към наблюдаващия лекар или спешния тел. 112.
Въпреки че болниците закриха COVID отделенията си, в тях ще могат да се приемат лица за изолация, като това изрично е описано като мярка за ограничаване на заразата при специфични битови условия - ако болният живее с многочленно семейство, в социален дом или е затвора, вариантът е болнична изолация. Това се отнася и за хора над 60 г., с придружаващи заболявания или тежки симптоми. Те трябва да лежат поне 10 дни, броени от появата на оплакванията, и поне още 3 дни без такива.
Предсрочно пускане за домашно лечение може при подобрени показатели и задържана за два дни температура под 37,8°.
Контактно лице е това, прекарало над 15 минути в помещение с инфектиран - у дома, в класна стая и офис. Не важи за пътници в автобус и влак.
За контактни няма да се счита човек, изкарал вируса през последните 3 месеца. Но дори и наскоро преболедували ще се изолират, ако работят с рискови групи.
Само 745 хил. българи с бустер, и
ВМА закри ваксинационния си център
Временният имунизационен център във ВМА затвори от 1 май - рязко спаднал броят на желаещите да си бият ваксина, а в същото време ангажираните там медици имат много други задачи, обясниха от болницата.
При нужда военнослужещи или цивилни служители на МО да се ваксинират срещу COVID това ще става в Научноприложния център по военна епидемиология и хигиена, в който и сега се правят ваксинации срещу други инфекциозни заболявания.
ВМА разкри центъра за ваксиниране още на старта на кампанията в България в края на 2020 г. Там са поставени над 155 000 дози, а общо във военните болници в страната - близо 180 000.
Към днешна дата поставените ваксини срещу COVID-10 у нас са 4 380 914, като 2 055 479 души са със завършен имунизационен цикъл. Едва 745 528 българи са с бустерна доза. (24часа)