Рекорден брой имигранти - 92-ма, сред милиардерите в САЩ

02.05.2022 14:49 Мария Незнакомова
Роденият в Южна Африка Илон Мъск посещава строителната площадка на гигафабриката на “Тесла” в Германия.
Сред 92-мата милиардери е намерила място и поппевицата Риана.
Състоянието на Ерик Юен, главен изпълнителен директор на “Зуум”, се оценява на $ 5,2 млрд. СНИМКИ: РОЙТЕРС

Те са дошли от 35 държави в света, за да натрупат огромни състояния

Когато създателят на “Зуум” Ерик Юен завършва информатика в началото на 90-те, вижда реализацията си само в САЩ. Но държавата мечта тогава не мисли така - само в рамките на 18 месеца младежът получава 8 отказа да му бъде издадена виза. Момчето от източната китайска провинция Шандунешен обаче е решено да се присъeдини към своите идоли от света на големите технологични компании на Западния бряг и не приема “не” за отговор.

Юен не спира да кандидатства и накрая упористостта му се отплаща. Получава виза и през лятото на 1997 г. заминава за Калифорния, където започва работа за “УебЕкс”. Две десетилетия по-късно той създава конкурентна видео компания, която промени фундаментално начина, по който се свързвахме едни с други в разгара на пандемията от COVID-19.

Според последната класация на сп. “Форбс” днес състоянието на софтуерния инженер се оценява на 5,2 млрд. долара. В нея този път има рекорден брой американци, които обаче не са родени в САЩ. Имигрантите в списъка са 92-ма, или за да стане още по-ясно - това са

13% от общия брой

на американските

супербогаташи

А със своите 711 млрд. долара те притежават 15% от общото богатство на US милиардерите в страната на неограничените възможности.

Родени са в 35 държави от всички континенти с изключение на Антарктика, разказва “Форбс”.

Най-богатият човек в света Илон Мъск ($ 264,6 млрд.), собственик на компанията за електрически автомобили “Тесла”, на космическата компания “Спейс Екс”, а съвсем отскоро и на социалната мрежа “Туитър”, която купи за 44 млрд. долара, е роден в Южна Африка.

Мъск прекарва в Претория цялото си детство и чак като тийнейджър първо се мести в Канада, а после да учи в университет в САЩ. Американско гражданство получава едва през 2002 г., когато е на 31 години.

Освен него още трима мегабогаташи са южноафриканци. Други петима идват от различни африкански държави като Тоуп Ауотона ($ 1,4 млрд.), създателя на софтуерната компания “Календри”.  

Когато е на 12 години, той

вижда как убиват баща му

в Лагос, Нигерия. Убийците искали да откраднат колата му. 3 г. по-късно майка му и осиротелите деца се местят в Атланта, Джорджия. “Когато идваш от друга страна и трябва да се адаптираш, ти се научаваш да общуваш с хора от различни социални среди и запазваш способността да им съчувстваш и да ги разбираш”, споделя Ауотона.

Новодошъл в милиардерските редици е и създателят на компания за игри за мобилни телефони Адам Форухи ($ 1,3 млрд.), който е роден в Иран година след революцията от 1979 г. Както и роденият в Йордания собственик на финансова компания Рамзи Мусалам ($ 4 млрд.), който в първите години на кариерата си работи в развиващи се пазари като Саудитска Арабия и Танзания, където баща му - палестински християнин от Йерусалим, работи за американския инженерен корпус. 

Израел обаче се нарежда начело с най-голям брой имигранти в списъка с милиардерите. Сред тях са братята Том и Алек Горис (съответно 6 и 2,6 млрд. долара), които

подреждат рафтовете

в сладкарския магазин

на баща си във Флинт, Мичиган, преди да го превърнат в огромно предприятие. Както и главният изпълнителен директор на “Оракъл” Сафра Кац ($ 1,5 млрд.) - една от 10-те жени имигрантки със състояния с 9 нули. 

Ерен Йозмен ($ 2,6 млрд.), която притежава и ръководи частната аерокосмическа компания “Сиера Невада корпорейшън” заедно със съпруга си Фатих Йозмен ($ 2,5 млрд.), e друга от жените в класацията. Двамата са имигранти от Турция, които идват в САЩ като студенти през 80-те години на миналия век и се възползват от възможностите, които се разкриват пред тях. “Когато

бяхме деца на другия

край на света, гледахме

на черно-белия телевизор

кацането на Луната

Беше толкова вдъхновяващо”, казва през 2018 г. в интервю за “Форбс” Фатих Йозмен. “Погледнете какво могат да направят жените в САЩ в сравнение с останалите по света”, добавя жена му Ерен. 

Канада е родината на 8 американски милиардери, включително иконата на недвижимите имоти Мортимър Зукерман ($3 млрд.), син на украински евреин, който емигрира в Монреал, където продава тютюн и сладкиши. В Албърта пък са се появили на бял свят Робин и Марк Джоунс (по $ 1,8 млрд.), основатели на “Гусхед иншурънс” в Тексас. 

7 милиардери са дошли с родителите си или сами от Китай. Веджли Дай ($ 1,4 млрд.) играе полупрофесионален баскетбол в Шанхай като тийнейджърка, преди да стане съоснователка на компанията за полупроводници “Марвел текнолъджи” заедно с индонезийския си съпруг Сехат Сутарджа ($ 1,3 млрд.). Андрю Чърн (който споделя богатство от $ 3,2 млрд. със съпругата си Пеги Чърн - имигрантка от Мианмар) е съосновател на “Панда експрес” и идва от централната част на азиатския гигант.

Индия също влиза в топ 4 със 7 милиардери, натрупали състоянието си в САЩ. Четирима от тях работят в сферата на високите технологии, като най-богат е основателят на компанията за облачна киберсигурност “Скелър” Джeй Чодри ($ 11,4 млрд.), следван от  рисковия инвеститор Винод Косла ($ 6,9 млрд.).

Сред 92-мата милиардери е намерила място и поппевицата

Риана, която наскоро

бе обявена за почетен

гражданин на

родния си Барбадос

Тя натрупа огромно състояние не само от продажбите на дисковете си, но най-вече от успешните си модни линии за бельо и козметика. 

Почти половината от всички мегабогаташи имигранти са натрупали парите си от технологиите. На второ място по брой се нареждат работещите в сферата на финансите и инвестициите. Де факто Силициевата долина е станала толкова силно зависима от предприемачите имигранти, че местните са започнали да търсят по-малко обагрен политически термин за имиграцията, коментира “Форбс”. 

Разбира се, винаги има риск талантливите студенти от икономически съперници като Китай да пренесат у дома си придобитите в САЩ знания и умения, за да основат и ръководят могъщи компании в собствените си страни. Шестима милиардери, учили в САЩ и получили американско гражданство, са се върнали в Китай, като например Ли Ге ($ 8,8 млрд.), който получава докторска степен по органична химия в Колумбийския университет в Ню Йорк, основавайки впоследствие мултинационална компания в сферата на фармацевтичната и биотехнологичната индустрия в Шанхай. Макар и американски граждани, живеещите извън САЩ милиардери не са включени в списъка на имигрантите на “Форбс”. 

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>