Без ограничения за апартаменти върху покрива при ново строителство
ДНСК ще глобява главния архитект на община, ако не премахне незаконен строеж
Когато се правят работни устройствени планове, каквито се изискват за централната част на столицата и навсякъде, където се застрояват два и повече от два съседни парцела, инвеститорът вече няма да представя пред общината предварително броя на етажите, нито формата и наклона на покрива на сградата, която иска да построи.
Това гласят поправки в Закона за устройство на територията (ЗУТ), които регионалното министерство пусна за обществено обсъждане в сряда. Пакетът от промени е 99-и поред за ЗУТ, който е от 2001 г., като предвижда още куп други изменения.
Според мотивите на авторите на проекта поправката за етажите и покривите се налага заради “противоречива практика”. Според архитекти и служители на ДНСК, до които “24 часа” се допита, това е в пряка връзка със стотиците случаи от последните десетилетия, в които се издигат сгради с определен брой етажи до котата, но отгоре се правят допълнително един, два и дори повече етажа и се издигат кули или други причудливи форми. Това е било допустимо, защото досега имаше ограничение както за височината на сградата, така и за броя на етажите, но до котата, а не изобщо, което е позволявало явлението.
През 2009 г. е направена поправка в закона, която е ограничила до 4,50 метра разстоянието между котата и самия връх на сградата, така че архитектите не са могли да направят повече от един допълнителен етаж отгоре. Сега обаче броят на етажите отпада окончателно от предварително съгласуване и ще се гледа само абсолютната височина.
Освен това “брой на етажите” е старо понятие, съществувало още отпреди да има Закон за устройство на територията, обясниха експерти. Няма опасност някой да построи жилищна сграда с твърде ниски тавани на помещенията, за да помести колкото се може повече етажи, защото в техническите наредби има изискване за минимум 2,60 м светла височина на етажа за жилищните сгради.
Друга съществена поправка в закона връща контрола над повечето от строежите от общините там, където беше преди десетина години – в ДНСК. Дирекцията поема контрола над всички строежи от първа до пета категория, а общините ще надзирават само най-ниската - шеста, където попадат остъкляване на балконите, монтаж на инсталации и др. Преди време вицепремиерът Гроздан Караджов каза, че в приемната му редовно идват граждани да се оплакват от заплетени случаи, свързани с незаконно строителство, които общините нямали капацитет да разрешат.
Според текста на поправките ДНСК не само ще издава задължителни предписания на главния архитект на общината и районната администрация, но и ще има право да им налага глоби от 1000 до 5000 лева. Досега ДНСК отговаряше само за строежите от първа до трета категория, а за останалите издаваше предписания на общините, които не бяха задължителни.