Прокурор Добринка Калчева, кандидат за член на ВСС: Бих взела решение за Гешев, ако има доказателства
Не се ръководя от обществените очаквания и нагласи, а от фактите, казва обвинителката от Пловдив
- Прокурор Калчева, какъв знак е, че сте първата номинация за член на ВСС от прокурорската квота?
- Това е въпрос на преценка. Но е факт, че кандидатурата ми беше издигната първа, което приемам за добър знак.
- Обществените очаквания са, че новият състав на ВСС ще смени главния прокурор Иван Гешев. Как гледате на тези нагласи?
- Като прокурор се стремя да не се водя при вземането на решения от обществените „очаквания и нагласи“, а от фактите и доказателствата по конкретен казус. Ако бъда избрана за член на новия ВСС и на неговото внимание бъде поставено за разглеждане искане за предсрочно освобождаване на главния прокурор, ще взема отношение съобразно съдържащите се в него факти и представените от вносителя му доказателства, като стриктно се придържам към закона и морала. Така, както винаги съм постъпвала в работата си досега.
- Като представител на една от най-атакуваните институции у нас как мислите, че може да се изчисти имиджът на прокуратурата?
- За съжаление в последните месеци сме изправени пред безпрецедентен, неприемлив и недопустим междуинституционален конфликт, чиято вербална изява, в дадени моменти агресивна, искрено се надявам да не цели това. Но определено ще доведе в своето продължение до тотален срив на доверието на обществото в съдебната система и в частност в прокуратурата. А така също и на всеки отделен гражданин в ежедневната добросъвестна работа на прокурорите. Съзнавам, че това доверие не се полага по презумпция, а следва да бъде възвърнато и отстоявано ежедневно с прозрачна, ефективна, компетентна и в крайна сметка справедлива работа на всеки един прокурор.
- Как си обяснявате факта, че хората хем не вярват на държавното обвинение, хем се плашат с прокуратурата по всеки повод?
- Фактът, че хората се обръщат именно към прокуратурата, независимо от насажданите негативни настроения към нея, недвусмислено опровергава твърдението, че нямат доверие в държавното обвинение. Очевидно е, че в прокуратурата виждат единствения орган, който би могъл да вземе отношение по проблема им на фона на големия брой неефективно работещи контролни органи.
- Не са ли твърде много задълженията на прокуратурата. Държавното обвинение, освен с преките си задължения, се занимава и с контрол по законосъобразност на актовете на общинските съвети. Преди години дори се правеха проверки на състоянието на язовирите, с които иначе се занимават куп институции.
- Задълженията на прокуратурата и нейните правомощия са конституционно и законово закрепени. Изпълняваме ги в обема, в който са ни възложени. В тази връзка съществуваха в предходното Народно събрание идеи за ограничаване на компетентността на прокуратурата в насока тя да не упражнява надзор за законност, в широк смисъл, извън типичната прокурорска дейност. Тези идеи към момента явно са изоставени, като считам последното за положително. В противен случай бихме били изправени пред неефективно работещи контролни органи и същевременно липса на правомощия на прокуратурата да упражнява контрол върху дейността им, или казано по директно, „да ги накара да си свършат работата“. Намирам, че в настоящия момент ефектът от подобни промени би бил твърде спорен.
- В момента работите по концепцията си като кандидат за член на ВСС, но основните послания вероятно са ясни. Кои са те?
- Основното послание действително е ясно и то е безкомпромисно отстояване на независимостта на прокуратурата като неделима и неотменима част от съдебната власт при възвръщане и утвърждаване на високо обществено доверие в дейността й.
- Наскоро Пловдивският апелативен съд върна по ваше искане делото срещу кипъреца Димитракис Пирилис, който прегази крадец в стопанството си, за ново разглеждане на първата инстанция. Имало ли е случаи, в които сте установявали неправилни съдебни процедури, но съдът не се е произнасял във ваша полза?
- Естествено, имало е случаи. Но това е нормално и по-скоро се явява изключение. Дали една съдебна процедура или съдебно решение в резултат от същата са неправилни, по закон е призван да решава единствено съдът. Задължението на всеки един прокурор е да изложи аргументирано тезата си и да положи усилия да я защити.
CV
Добринка Калчева е завършила право в ПУ „Паисий Хилендарски“.
Има 24 години юридически стаж, който е изцяло в съдебната система.
Започнала е работа като следовател, а от 2014 г. е прокурор.